15.2 C
Berne
samedi 30/09/2023

Në ditën e fashizmit Serbia po numëron viktimat, femijët e vrarë: Sikur te kishte mbledhje të armëve edhe në Serbi, sikur ne Luginen e Presheves (e banuar me shqiptare) sigurisht pas luftes nuk do të ishin vrarë 40 serbë nga vetë serbët

Presheve, 9 maj -“Serbet ne Bujanoc Kerkojne arme” (U Bujanovcu, miting upozorenja vlastima: Srbi traže oružje); “Policija serbe mbledhe armet ne Jug te Serbise” (“Srpaska sluzba zaplenila oruzje na jug Srbije) jane keta disa tituj qe i hasem ne mrdiat serbe keto vitet e fundit, ku shifet qarte paradoksi, serbet kerkojne arne, kurse shqiptareve ju mblidhen ato?!, shkruan gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch duke shtuar se ne diten e fashizmit Serbia po numero viktimat, femijet e vrarë nga vet serbët:-( per t cilat vitkima ne Kosove shqipatret kane ngushlluar familjet duke dhezur qirinjë.

Shqiptaret në Serbi (Luginen e Presheves) duhet «falenderuar» policine serbe qe pas luftes nuk jane vrare mes veti, sepse ata kane ndermarur aksione, duke bere dhjetra bastistje ne shtepite e shqiptareve me pretekst te «kerkimit te armeve». Pse thone pas cdo sherri del hajri…Sipas gazetes zvicerane Le Canton27.ch keto dy deceniet e fundit policia serbe kishte kryer nje ser aksionesg duke bastisur dhjetra shtepit te shqiptareve duke ju mbledhur nga ta qindra kallashniko , pushke, revole etj… A thua sikur policia serbe t’mos ju mbledhte armet shqiptareve a do te kishte edhe ne Luginen e  Presheves 40 shqiptare te vrare, siq kishte ne Serbi, ku policia ju la ne dore rreth nje milione arme?!

Pra, sikur policia serbe te kishte bere aksione te tilla, bastisje ne mbledhjen e armeve edhe ne Beograd e Shumadi, sigurisht nuk ishin vrare javen e kaluar 17 serbe. Keto dy deceniet e fundit serbet vrane 40 serbe?!

Nejse vrasjet dallojne ne Serbi, derisa civilet serbe vriten mes veti, shqiptaret vriten nga shteti i uniformuar?! Dhe cuditerisht 40 per serbet e vrasje jane arrestuar te gjithe vrasesit dhe jane sot ne burg, kurse vrasesit e shqiptareve (20) deri sot nuk jane bere as hetime, as arrestime e as ndeshkime?! Pune e madhe pihhh «siptari»?!

Do shtuar se Policia dhe ushtria serbe keto vite ka vrare po aq shqiptare, pa u arrestuar e pa u ndeshkuar askush?!

Ja disa shifra rreth krimeve, vrasjeve dhe armeve ne duar te Serbeve

Serbet vendi i trete ne bote me i armatosur. Rreth 1 milionë arme (tyta) ne duar te serbeve

– Sot 40 arme ne 100 persona, gjenden ne duar te serbeve
– 2007 Nikola Radisaljevic vrau 9 serbe
– 2013 Ljubisa Bogdanovic vrau 14 serbe
– 3 maj 2023, nje 14 vjecar serb vret 9 femije ne Beograd
– 5 maj 2023 nje tjeter serb (21) vret 8 serbe

Derniers articles

Ne diten e stome 30 shtator 1912 nisi mobilizimi për luftën e parë ballkanike. Serbia kishte okupuar tokat shqiptare, Kosoven dhe Maqedonine

Luftërat Ballkanike janë emri i dy luftërave ndërmjet shteteve ballkanike në vitet 1912 dhe 1913. Luftërat u motivuan nga dëshira e shteteve ballkanike për...

Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit: Largo trupat nga brezi kufitar me Kosoven!

Shkruan Edit HARXHI, diplomate Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit të largojë trupat dhe armatimet e rënda nga...

Europol mbeshtet BE per nje hetim mbi sulmin e terroristeve serbe ne Kosove

Berne, 29 shtator -Deshtimi i invasioni te Serbise ne Kosove permes nje grupi terroristesh te dielen e kaluar ka shqetesuar mbare komunitetin nderkombetar, perfshire...

Zyrtare nga Haga: Kontribuesi me i madh i gjykates speciales SHBA-te dhe Zvicra. Rusia dhe Serbia nuk japin asnje cent. Kosova ja cfare po...

Per te funksionuar normal Gjykata soeciale per krime ne Kosove padyshim nevoitet nhe buxhet te majme, kuptohet nga komuniteti nderkombetar. Po cilat vende jane...

Berne, Mbrojtja ajrore e blinduar me nje kupolë hekuri mbi Zvicer

Berne, 28 shtator -Raporti ushtarak zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast sulmi. Një dokument i ushtrisë zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast të...