15.6 C
Berne
lundi 5/06/2023

Serbia, ju dhuron nënave shqiptare në Luginën e Preshevës mbi 10 milionë euro në vit. Hvala Vucice!

Preshevë, 24 Nëntor -Nga 2,550 euro (300 mijë din.) Qeveeria e Serbise ju dhuron nënave ne Serbi për fëmijët e parë të lindur , kete e ka konfirmuar sot presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq. Sipas tij nga 1 janari 2022, prindërit do të marrin 300 mijë dinarë nga shteti për çdo fëmijë të parëlindur, në vend të 100 mijë dinarëve të mëparshëm, shkruna gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch duke ju tegeruar burimeve te mediave serbe.

Serbia, ju dhuron 2,550 euro (300 mijë din.) edhe nënave shqiptare ne Luginen e Preshevës per femiun e parë të lindur

“Duke pasur parasysh faktin që ne si komb po zhdukemi dalëngadalë, se jemi më pak, se lindshmëria është vetëm pak më e lartë se 1.5 dhe për riprodhim të thjeshtë na duhet 2.15 dhe ky është një problem shumë i madh. ka theksuar Vuçiq.

Sipas Vuçiqit, vendet e mëdha më së shumti e kanë zgjidhur këtë problem me flukset e emigracionit, por edhe sot po përballen si të sigurojnë fuqi punëtore shtesë dhe si ta bëjnë vendin e tyre ekonomikisht të begatë.

Ky kontribut nga Qeveria e Serbise eshte mirëpritur nga nënat ne Serbi, sidomos ato ne Luginen e Presheves, ne te cilin rajon nataliteti eshte me i larti ne Serbi. Sipas informacioneve te gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch në Luginen e Preshevës  per cdo muaj mbi 300 gra, behen nëna te reja (me femiun e parë) ose në vit 4000 nena behen me fëmijën e parë. Nese i vejmë lapsin kesaj shifre del se Serbia ne vit nga bugjeti i saj do te dhuroj nga 10.200.200 vetem për nenat ne Lugines Preshevës.

Nese nuk i han fjalët Vucic, nese nuk bejne ndonje dallavere ndaj nënave shqiptare (qe do te dilte raciste)  qytetaret nga Lugina e kane pershëndetur kete iniciative duke i thene  bravo dhe « Hvala Vucice » . Dhe tash shtrohet pyetja cfare po bene Tirana e Prishtina per vellezerit e tyre ne Lugine?!.. shkruan ne fund gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

 

Derniers articles

Pushimet verore: Çmimet më të ulëta në ballkan dhe Evropë ato në Shqipëri. Zvicra ka emër në Shqiperi. Hoteli « Mövenpick » në Lalez Durrës me...

Ky është hoteli me modern shqiptar «Mövenpick» në Lalez Durrës vetem 20 minuta nga kryeqyteti shqiptar Tiranës, me i preferuari për shqiptarët e diasporës! Pushimet vjetore në...

Me Xherdan Shaqirin nuk ka krizë për Zvicrën

Kur është Xherdan Shaqiri në formë padyshim se nuk ka krizë edhe për lojën e kombëtares së Zvicrës. Zvicra po përgatitet për dy sfidat e...

Zvicra fton tre shqiptarë në krye me kapitenin Granit Xhaka

Treneri i kombëtares zvicerane Murat Yakin, gazetarit shqiptar te Le Canton27.ch: Jemi gati për kualifikuese të Kampionatit Evropian. Zviceta gati edhe perballe Serbisë Selektori i...

Në fjalimin e parë nga Zyra Ovale, Presidenti Biden flet për shmangien e kolapsit financiar

Presidenti Joe Biden mbajti një fjalim të premten në mbrëmje pas miratimit të ligjit për ngritjen e tavanit të borxheve që mund të marrë...

Zelensky për Putinin: Më shumë i ngjan modelit sesa presidentit

Vladimir Putin, për shkak të dëshirës së tij të vazhdueshme për t’i treguar botës diçka, duket më shumë si një manekin sesa një udhëheqës...