15.1 C
Berne
vendredi 2/06/2023

Serbia, pa llafe e pa zgjedhje sot ka dhuruar 2 milionë euro për Luginen e Preshevës. Të fala nga Kosova Lindore oj Kosovë, oj nana ime!

Preshevë, 18 janar -Derisa ne Kosovë lideret partiak ne Kosovë po bëjnë fushate me Lugine e Preshevës me premtime e programe te gnjajshjme keto 20 vitet e fundit, Qeveria serbe pa lzhurme e pa zgjedhje ka dhuruar 2 milionë euro për Luginen e Preshevës. Të fala nga Kosova Linodre oj Kosovë, oj nana ime!, ka shkruar gazeta zvicerne ne shqip « Le Canton27.ch »

Rreth dy milion euro jane dhuruar për Luginen e Preshevës nga buxheti i Serbisë per ket vit, ka dhenë lajmin sot per mediat serbe Zoran Stankovic, shef i Trupi Koordinues për komunat e Bujanocit, Preshevës dhe Medvegjës, trasnmeton gazeta zvicerane ne shqip « Le Canton27.ch ».

« Sipas planeve tona të rregullta, komunat kanë rreth dy milion euro para tyre. Kryesia e Trupit Koordinues do të mbahet në shkurt dhe fondet do të shpërndahen në përqindjen e zakonshme. Përveç kësaj, ka disa milion dinarë që mund të ndahen në situata të tilla si përmbytjet dhe dëmtimi i rrugëve dhe urave, siç ka ndodhur tani,  » ka thenë ne vazhdim Zoran Stankovic.

Në përfundimin tonë se në të tre komunat aktualisht ekziston një qeveri një-etnike, në Bujanoc dhe Preshevë ajo përbëhet vetëm nga shqiptarë dhe në Medvegjë vetëm serbë. komunat, Stankoviç tha se « tre komuna marrin para në një plan të caktuar përqindjeje. Asambletë komunale marrin një vendim se sa nga ato para do të shpenzohen në një mjedis të caktuar, dmth në zona me struktura të ndryshme kombëtare ».

« Ne do të insistojmë dhe do të kemi kujdes të veçantë për të shpërndarë ato para në bazë të rregullave që u miratuan në një periudhë të mëparshme, kështu që ne nuk do të lejojmë që të ketë shumicë dhe alokimin e atyre fondeve për disa më shumë, dhe disa jo ». Ata do të përfaqësohen në një mënyrë që pasqyrojnë strukturën kombëtare, por edhe nevojat që janë shumë të theksuara në zona të caktuara në ato komuna,  » ka deklaruar Stankoviç.

Nëse do të jetë kështu, koha do ta tregojë. Këtë vit, në Bujanovc, për herë të parë, u shkel parimi i rënë dakord i investimit në komunitetet shqiptare dhe serbe nga buxheti komunal, i cili arriti në 60 përqind. Në buxhetin e këtij viti, qeveria lokale, e cila përbëhet vetëm nga partitë shqiptare, me mbështetjen e një këshilltari rom, vendosi që 83 milion dinarë do të shpenzohen për projekte në zonat shqiptare dhe vetëm 6.5 milion në zonat serbe në Bujanovac.

Per fuind do shtuar se disa iniciativa e premtime qe qeveria e Hashim Isa Hotit nuk u realizuan kurrn jehre për Luginen e Preshevës asikur per shembujll: Rezoluta nga Kuvendi i Kosovës -Zyrja e hapur në Gjilan. -Komiteti për bashkëpunim ndërkufitarë. -Zyrja për ofrimin e asistencës, por edhe Ndihma e premtuar lidhur me Abetaret, Materniteti në Preshevë, Konsullata, etj. Takimet e dy qeverive nuk kan dhënë efekte. Nje suksesde per te cilen jane mirënjohes qyetaret e Lugines se Presheves eshte faskti se ne marsin e vitit te kaluar Qeveria Kurti dhuroi mbi gjyesem milioni mbeshtetje financiare për Medvegjën, Bujanocin dhe Preshevën!

Merre me mend Shqipëria apo Kosova vetem 25 mijë euro dhane për Preshevën, kurse Serbia 40 milionë për serbët e Kosovës?! Vetëm ish-Kryeministri i Kosovës z.Albin Kurti, ka ndarë 500 mijë euro,ndihmë financiare dedikuar për Medvegjë,Bujanoc e Preshevë. Për dy dekada Tirana dhe Prishtina zyrtare bashkë nuk i kan ndarë këto mjete. Të fala nga Kosova Linodre oj Kosovë, oj nana ime!

Derniers articles

Po na vijnë në Zvicer ambasadorët e rinj nga Tirana. Mustafa Nano propozohet në Bernë, Vasilika Hysi në Gjenevë (OKB)

Gjenevë/Tiranë, 31 maj -Qeveria ka gati emrat e ambasadorëve të rinj të Shqipërisë që do të marrin postet e tyre në përfundim të mandateve...

Diaspora shqiptare në Zvicër të shqetësuar, sy e veshë kah Kosova: Dje Miloshevic na imponoi luftën, sot Vucic, po na imponon të veshim sërish...

Bernë, 30 maj -Po bëhen gati një javë qe kur në veriu i Kosovës po « vlon » nga protestues ebanda krimIninale nga Seriba...

Një tjetër shqiptar në Zvicër godet gruan e vetë me thikë. Kjo ndodhi në Gjenevë…

Gjenevë, 30 maj -Nje pas pas nje varsje me thike t enje shipatre ne Zvcer (Vevey) rasti tjeter ka ndodur sot ne Gjenevë, respktivisht...

Teniseri me origjine shqiptare Novak Gjokoviç mund te diskualifikohet ose te pezullohet pas provokimeve të tij në Roland-Garros

Dje Austarlia, sot Kosova, rrespektivisht racizmi i tij ndaj shqiptareve  po e zbeh imazhin dhe repuatcionin e tenserit serb ne bote, per te cilin...

Zvicra reagon pas sulmeve ndaj ushtarëve të KFOR-it në veri, bën thirrje të kthehet qetësia në rajon

Bernë, 30 maj -Zvicra ka reaguar pas sulmeve të protestuesve serbë në Zveçan ndaj ushtarëve të NATO-s, ku ditën e hënë serbët lënduan 30...