1.4 C
Berne
jeudi 30/11/2023

Serbia duhet të falenderoj nënën shqiptare që ju dha një futbollist (Dejan Kuzmanovic) të mirë nga Lioni në Beograd

Bernë, 12 prill  -Nëna e tij është shqiptare dhe ai zgjodhi kombetaren serbe futbollisti i Fracnes (Monako) Dejan Kuzmanovic. Serbia duhet të jete mirënjohëse dhe të falenderoj nënën shqiptare që ju dha një futbollist të mirë nga Lioni ne Beograd. Sepse, ajo eshte e njejta nënë qe ka dhene edhe Zvicres dhe vendeve te ndryshme boterore yje te futbollit si Xherdan Shaqirin, Granit Xhakën, Lorik Canën.. ka shkruar gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Eshte ky Dejan Kuzmanovic me nënë shqiptare dhe babe serb, një futbollist 17-vjeçar nga Monaco, i cili ka zgjodhur të luaj për ekipin kombëtar serb, edhe pse ai kishte lindur dhe jeton në Francë.

Futbollisti i Monakos i biri i një nëne shqiptare që zgjodhi ekipin serbe ne Beograd

Futbollisti i Monakos vesh fanellën kombëtares në Serbi. Ata nga FSS thotë: Do të ketë më shumë, fëmijët që po « vdesin » nga dëshira për të luajtur për ne!.. »

Prandaj, Serbia duhet të jete mirënjohëse dhe të falenderoj nënën shqiptare që ju dha një futbollist të mirë nga Lioni ne Beograd. Sepse, ajo eshte e njejta nënë qe ka dhene edhe Zvicres dhe vendeve te ndryshme boterore yje te futbollit si Xherdan Shaqirin, Granit Xhakën, Lorik Canën..

Klubi nga Principata konfirmoi se djali i lindur në Lyon mori një ftesë për të luajtur për zgjedhjen U17 të kombëtares serbe në ndeshjet miqësore me Bosnjë dhe Hercegovinën në 20 dhe 22 Prill në Zenica.

Dejani ka një histori shumë interesante të jetës, ai ka lindur në Lyon, jo vetëm ai por edhe babai i tij, një serb. Nëna e tij është shqiptare, por dashuria nuk di për kombësinë. Ai e dinte që nga fillimi se do të luante për Serbinë.

« Të dy gjyshërit e mi janë serbë, dhe babai im ka lindur në Francë, ashtu si unë. Unë jam rritur me prindër nga kultura dhe vende të ndryshme. Unë jam ende një serb në gjakun tim, edhe pse jam rritur si francez. Jam krenar për rrënjët e mia dhe do të ishte një nder për mua të luaja për Serbinë,  » ka thën Kuzmanovic për « Asmonaco », transmeton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch (« Mes grands-parents étaient serbes et mon père est né en France, tout comme moi. Dans le sang je suis Serbe même si j’ai grandi comme un Français. Je suis fier de ces origines et ce serait un honneur de défendre les couleurs de la Serbie »)

Mediat kane shkruar se « Në dashuri spaska kombesi », por sigurisht Dejani duhet te kete dashuri dhe rrespekt ndaj nenës dhe dajallerve te tij shqiptare qe ju dha Serbise nje talent dhe me ju tregu se si luhet futbolli nga nje bir i një nëne shqiptare, siq i kane mesuar edhe nenat tjera shqiptare Shaqirin, Xhaken, Canën dhe dhjetra furbollist tjere shqiptare qe mbajne bluzat e ekipeve dhe klubeve futbollistike me të njohjura ne botë.

Eshte per cudi derisa si ky fubllist i ri me emrin Dejan flet ne intervista per gjyshin dhe babin e tij serbe, te len perhsypje se nena e tij spaska pasur fare fmoalje, askend te gjasllë?! Dejani, nuk flet asgje per nënën e tij shqiptare e as për gjyshin e dajallaret shqiptare?! Apo, ai ndoshta flet, por mediat serbe dhe france ja censurojnë…

 

 

 

Derniers articles

Poetja e re Cerazela Kondi vjen me tri poezi te reja nga libri i ardhshem i saj

Nga nektari i poezisë - Cerazela Kondi Ku je? Jam aty ku ti kurre nuk kerkove. Atje ku ti humbe. Jam loti qe ti nuk qave. Jam vuajtjet qe ti kurre si...

Presheva bëhet edhe me një kuadër në perendim. Shega Behluli nga New Yorku, në Austri poliglote, shembull integrimi dhe suksesi

Shega Behluli nga New Yorku, në Austri poliglote, shembull integrimi dhe suksesi. Ajo posa ka diplomuar në Fakulltetin e Steyr, që quhet Controlling, Rechnungswesen...

Specialja nga Haga nuk e komenton protesten. Ata thone se dihen qendrimet tona: Ne nuk jemi kunder UCK-se por individeve!

Hagë, 30 Nëntor -Vizita e djeshme e kryetares së Gjykatës Speciale, Ekaterina Trendafilova, nuk u prit mirë nga nje grup i vogël në Kosovë. PSD...

Krerët e Interpol-it shqiptar në Asamblenë e Përgjithshme në Vienë flasin për ATV pas takimit me presidentin e INTERPOL-it gjeneralmajor Ahmed Naser Al-Raisi

Pëllumb Seferi, drejtor i departamentit te policise se shtetit shqiptarë për Marëdhenieve nderkombëtare, në bisede me gazetarin Nefail Maliqin, te derguarin tonë tone ne...

Jeta dhe cmimet me ne Shkup, megjithate dallojne nga ato ne Tiranë, Beograd apo Zagreb

Berne, 29 nentor -Më pak të famshëm se Spanja apo Tajlanda, kryeqytetet e Evropës Juglindore po e gjejnë gradualisht vendin e tyre në "listën...