14.8 C
Berne
lundi 27/05/2024

Gjykata zvicerane e dënon serbin me 10 vite burg që përdhunoi vajzen e vet 140 herë

Gjykata e Lartë la në fuqi vendimin e gjykatës më të ulët në tërësi. Një vajzë besonte se ishte përdhunuar 140 herë nga babai i saj. Eshte ky serbi 44-vjeçar serb i cili u është dënuar sot me dhjetë vjet burg nga Gjykata e Lartë, njfton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch duke ju erferuar burimeve nga Gjykatës së Qarkut të Winterthur-it.

Gjykata: Serbi nisi ta dhunonte vajzen e vete qysh kur ajo ishte 16-vencare here në Zvicër e here ne pushime në Serbi!?

Për një vit, ai përdhunoi rregullisht vajzën e tij atëherë gjashtëmbëdhjetë e gjysmë. Burri mohoi krimin, avokati i tij kërkoi dëmshpërblim dhe dëmshpërblim prej 630,000 frangash.

Sipa sgazetes zvicerane Le Canton27.ch akuzat janë skandaloze: Taksisti dhe piktori 44-vjeçar akuzohet se ka përdhunuar vazhdimisht vajzën e tij 16-vjeçare e gjysmë në një shtëpi pushimi në Serbi në mars 2018. Edhe pasi u kthye në Winterthur, ai abuzoi rregullisht seksualisht me të për një vit, sipas aktakuzës rreth 140 herë.

Gjykata e rrethit të Winterthur-it e dënoi burrin me dhjetë vjet burg dhe 15 vjet internim në nëntor 2021. Duke vepruar kështu, gjykata shkoi përtej kërkesës së prokurorit për tetë vjet për incest, përdhunim, sulm seksual dhe krime të tjera.

I dyshuari apeloi aktgjykimin dhe rasti u dëgjua në Gjykatën Supreme të mërkurën. « Unë jam i pafajshëm, gjithçka është e sajuar, » tha ai kur u pyet nga gjyqtari. Ai dëshiron të dijë pse vajza duhet t’i kishte shpikur akuzat. “Isha i rreptë në edukimin tim dhe nuk kujdesesha sa duhet për ta. Kam pasur një lidhje edhe me kunatën”. Kjo e helmoi atmosferën në familje. Kundër tij ishte krijuar një komplot. “I dashuri juaj i atëhershëm dhe gruaja ime tashmë e divorcuar ju manipuluan për të më hequr qafe mua”.

44-vjeçari udhëtoi te familja e tij në Winterthur në vitin 2015 pa u thënë autoriteteve se kishte një precedentë penal për përdhunim në vendin e tij dhe se kishte qenë në burg për 3.5 vjet në Gjermani për përfshirje në një grabitje bankare.

Avokati i tij kërkoi një lirim, si dhe një kompensim dhe kompensim prej rreth 630,000 CHF për paraburgimin trevjeçar dhe parandalues. Ka mungesë të provave fizike, edhe pse thuhet se viktima është përdhunuar 140 herë – një ekstrapolim absurd”. As nëna dhe as motra e vogël në të njëjtën familje nuk do ta kishin vënë re, megjithëse incidentet thuhet se kanë ndodhur gjatë një viti. « Kjo nuk është e mundur, » tha mbrojtësi.

Vajza në trajtim psikiatrik
Përveç kësaj, i akuzuari ka jetuar në banesën e tij me një dhomë për rreth shtatë muaj këtë vit në lidhje me ndarjen. “Vajza po gënjen”, e përmblodhi juristja pikëpamjen e saj. Ashtu si në vitin 2016, kur babai i saj u arrestua në Winterthur sepse thuhet se i ishte afruar vajzës me qëllim seksual. Mirëpo, në atë kohë nuk kishte asnjë dënim sepse vajza e tërhoqi kallëzimin penal. “Ajo ka pranuar se ka gënjyer”, tha avokati mbrojtës.

Në të kundërt, prokurori publik dhe avokati i viktimës kërkuan konfirmimin e aktgjykimit. “Klienti im deri në ditët e sotme nuk ka mundur të gjejë një stazh”, sqaroi avokati i viktimës. E reja ende vuan nga çrregullimi i stresit post-traumatik nga sulmi seksual dhe ka sulme paniku. Ajo kaloi gjashtë muaj në një klinikë ditore psikiatrike vitin e kaluar. Ajo e tërhoqi kallëzimin penal në vitin 2016 nën presionin e madh të familjes – as nëna e saj nuk e besoi në atë kohë. Ish-bashkëshortja, e cila ishte edhe në gjyq, theksoi se bashkëshorti i saj nuk ka jetuar asnjë natë në banesën njëdhomëshe, por e ka nën qira. « Nuk donte të largohej dhe manipuloi të gjithë. »

Gjykata e Lartë konfirmoi plotësisht vendimin e Gjykatës së Qarkut të Winterthur. Ai e dënoi 44-vjeçarin me 10 vjet burg pa kushte dhe 15 vjet dëbim nga vendi për përdhunim, inçest, kanosje dhe vepra të tjera. Përveç kësaj, ai duhet t’i paguajë vajzës një sadisfaksion prej 60.000 frangash. “Gjykata nuk ka dyshim se viktima ka thënë të vërtetën”. Babai ka ushtruar detyrim fizik dhe presion psikologjik. “Nuk e dimë numrin e saktë të sulmeve, por supozojmë një numër të lartë”, tha në fund kryetari i trupit gjykues.

Derniers articles