1.4 C
Berne
jeudi 30/11/2023

Sulmohet ne Serbi autobusi me udhëtarë zviceranë dhe shqiptarë

Prishtinë, 9 tetor -Atobusi i linjës Cyrih-Prishtinë është sulmuar mbrëma në qytetin Nish te Serbise (230 km afer kryeqytetit serbe Beogradit) nga persona ende te panjohur nga policia, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch duke ju referuar burimeve te drejtuesve te kompanise “Turist Kosova e Re”.

Sulmin ne fjalë ka ndodhur dje ne mbrëmje rreth ores 19 në autostarden Nish-Leskovc e ka konfirmuar për gazeten zvcerane Le Canton27.ch  edhe pronari i kompanisë “Turist Kosova e Re”, Ahmet Muçolli ne Cyrih. Sipas Mucollit ne autobus ishin 12-13 veta.

Sipas tij “Rasti ka ndodhur në Serbi derisa ne  ishim duke udhëtuar nga Zvicra në drejtim te Kosovës. Autobusi ishte ne levizje rruges ne Serbi, kur papritmas ka ndodhur sulmi, meqerast jane thyer xhamat e autobusit, por famtirësisht pa te lenduar por pasagjeret ne panike.Rastin ne fjale e kemi lajmëruar menjehere policne ne stacionin e pare. »

Z.Mucoli nga “Turist Kosova e Re” ne vazhdim ka thëne se « Njëri nga udhëtarët i ka parë dy persona të cilit ishin të maskuar. Ndoshta edhe emri i kompanise sone Kosova i ka penguar atyre..”. Udhetarert kane thënë, se kane degjuar sulmuasit duke folur në gjuhen serbe. Policia eshte duke bëre hetime ne Serbi

 

 

Derniers articles

Delegacioni shqiptar në AP të Interpol-it në Vienë takohen me sekretarin e përgjithshëm të Interpol-it Jürgen Stock

Viene, 29 nentor (Interpol) -Në kuadër të punimeve te Asamblese së Përgjithshme te Interpol-it që po zhvillohen në Vienë ku jane tubuar mbi një...

Poetja e re Cerazela Kondi vjen me tri poezi te reja nga libri i ardhshem i saj

Nga nektari i poezisë - Cerazela Kondi Ku je? Jam aty ku ti kurre nuk kerkove. Atje ku ti humbe. Jam loti qe ti nuk qave. Jam vuajtjet qe ti kurre si...

Presheva bëhet edhe me një kuadër në perendim. Shega Behluli nga New Yorku, në Austri poliglote, shembull integrimi dhe suksesi

Shega Behluli nga New Yorku, në Austri poliglote, shembull integrimi dhe suksesi. Ajo posa ka diplomuar në Fakulltetin e Steyr, që quhet Controlling, Rechnungswesen...

Specialja nga Haga nuk e komenton protesten. Ata thone se dihen qendrimet tona: Ne nuk jemi kunder UCK-se por individeve!

Hagë, 30 Nëntor -Vizita e djeshme e kryetares së Gjykatës Speciale, Ekaterina Trendafilova, nuk u prit mirë nga nje grup i vogël në Kosovë. PSD...

Dretjuesit e Interpol-Tirana në Asamblenë e Përgjithshme në Vienë flasin për Le Canton27.ch pas takimit me krerët e Interpolit

Pëllumb Seferi, drejtor i departamentit te policise se shtetit shqiptarë për Marëdhenieve nderkombëtare, në bisede me gazetarin Nefail Maliqin, te derguarin tonë tone ne...