24.5 C
Berne
samedi 10/06/2023

SEM Bernë, verehet një ngirtje e lehte e azilkërkuesve në Zvicër

Berne-Wabern, 17 masrs – Gjatë muajit Shkurt 2021, në Zvicër u regjistruan 812 kërkesa për azil, 20 më pak se muaji i mëparshëm (-2.4%) dhe 259 më pak se në Shkurt 2020 (-24.2%), njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch, duke ju rferuar burimeve te SEM ne Bernë.

Sekretariati Shtetëror i Migracionit (SEM) ka përpunuar 1,260 kërkesa për azil gjatë muajit në shqyrtim. Midis tyre, 247 rezultuan në një vendim për të mos filluar procedime (përfshirë 207 në bazë të marrëveshjes së Dublinit), 423 në dhënien e azilit dhe 297 në pranimin e përkohshëm në shkallën e parë.

Azili, SEM gjatë muajit shkurt ka përpunuar 1,260 kërkesa për azil 

Vendet kryesore të origjinës së azilkërkuesve që aplikuan në Zvicër në shkurt ishin Eritrea (141 kërkesa; 6 më pak se në janar), Afganistan (123 kërkesa; +4), Turqi (95 kërkesa; +7), Siria (63 kërkesa; -2), dhe Algjeria (58 kërkesa; -23). Nga 812 kërkesa të paraqitura në shkurt, 444 ishin kërkesa kryesore (shkurt 2020: 665 kërkesa kryesore). Gjatë muajit shkurt 2021, pesë vendet kryesore të origjinës së njerëzve që paraqitën kërkesa kryesore ishin: Afganistani (105, +2), Algjeria (58, -23), Turqia (39, +5), Maroku (34, – 14), dhe Iraku (24, +/- 0).

Numri i çështjeve në pritje në shkallën e parë qëndron në 3270; ishte poshtë 309 njësi nga muaji i kaluar. Numri i çështjeve të pazgjidhura të rregulluara nga ligji i vjetër është zvogëluar gjithashtu. Këshilltarja Federale Karin Keller-Sutter udhëzoi SEM, në verën e vitit 2019, të shpejtojë përpunimin e këtyre çështjeve.

Falë masave të ndryshme, tani kishin mbetur vetëm 252 në fund të Shkurtit, niveli i tyre më i ulët. Për krahasim, në kulmin e krizës së refugjatëve, në fund të shkurtit 2016, kishte 31,196 raste të pazgjidhura.

Gjithashtu në shkurt, 202 njerëz u larguan nga Zvicra nën kontrollin e autoriteteve ose u kthyen në vendin e tyre të origjinës ose një vend të tretë. Vendi ynë u ka kërkuar shteteve të tjera të Dublinit të kujdesen për 386 aplikantë.

Në të njëjtën kohë, 118 njerëz u transferuan në shtetin e Dublinit përgjegjës për përpunimin e kërkesës së tyre për azil. Zvicra ka marrë 261 kërkesa për kujdes nga shtetet e tjera të Dublinit dhe 46 persona janë transferuar në vendin tonë.

Programi i zhvendosjes

Më 29 maj 2019, Këshilli Federal miratoi një plan zbatimi për zhvendosjen e refugjatëve. Ky plan parashikon mikpritjen maksimalisht të 1,600 refugjatëve veçanërisht të prekshëm për periudhën 2020/2021. Në shkurt 2021, 84 njerëz mbërritën sipas këtij plani.

Derniers articles

Ismajl Kadare: Tirana dhe Prishtina duhet jo vetëm të shqetësohen, por të veprojne me shumë për shqiptaret e diskriminuar në Luginën e Preshevës

EKSKLUZIVE - Prishtinë, 8 qershor -Shkrimtari yne i njohur me renome botërore, z.Ismajl Kadare po merr pjesë në edicionin e 23-të Panairit të Librit...

Stano nga BE ja ben « dardhe » Edi Ramës rreth nje far drafti të tij për Kosovën. Brukseli i përgjigjet Ramës se « Falemnderit, por ne...

BE vlerëson kontributin e Shqipërisë, por për Asociacionin vetëm në kuadër të dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë Lidhur me përgatitjen e draft-statutit për Bashkimin e...

Ish-komandanti i NATO-s, gjenerali Wesley Clark në Prishtinë: Ështe e drejtë e Kosovës që të forcojë sovranitetin e saj dhe të kontrollojë veriun si...

Prishtinë, 9 Ish-komandanti i NATO-s, gjenerali Wesley Clark, ne bisede me redaktorin per marëdhënie nderkombëtare te gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch ka thënë...

Nefail Maliqi: Me Vokrrin ne seline e UEFA-s, punuam bashk me vite te tera derisa ja arritem qellimit. Ai mbetet ambasador i futbollit kombetar...

Para pese vitesh (3 maj 2016) gazetari yne Nefail Maliqi kumton lajmin i pari nga selia e UEFAs, rrespektvisht nga Asambleja e Pergjtishme e...

Pas terrorit në Serbi kundër fëmijeve, vazhdon në Francë. Terroristi me kryq n’qafe Abdalmasih H. bërtiti « Në emër të Jezu Krishtit », pasi masakroi fëmijet...

Gjeneve, 9  qershor -Katër fëmijë, në veçanti, u plagosën me thikë gjatë një sulmi, të enjten, 8 qershor, në Annecy (Haute-Savoie). Pas terrorin kunder...