3 C
Berne
mardi 21/03/2023

Shqipëtarët, nga viset arbërore tek diaspora shqiptare në Selanik

Selanik, 3 prill -Shqiptarë nga mbarë Diaspora, e vjetër dhe e re janë bërë bashkë kokë më kokë në një aktivitet unik. Ka qenë një ndërthurje harmonike e plotë e kulturës shqiptare, koncerti i ditës së djeshme në Selanik “6 shekuj mall”, shkruan gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Për herë të parë grupi “Vëllezërit Arbëreshë” ka interpretuar për publikun shqiptar në Universitetin “Aristoteli” Selanik-Greqi

“Shpalosje kulturore Arbërore- Shqipëtare- Greke me emocione të bukura she të përbashkëta arti, muzike, literature, në rrugëtimin e emigrimit, integrimit, vëllazërimit mes popujve” shkruhet në njoftimin e shoqatës “Fari” në Selanik, organizatore e këtij eventi. Pjesë e koncertit ka qenë edhe interpretimet e pianistes shqiptare me banim në Zvicër Ermira Lefort si dhe shumë artistëve të tjetër.

Për herë të parë në Greqi, na nderon me pjesëmarrjen e tij grupi artistik « VËLLEZËRIT ARBËRESHË » Kalabri – Itali, të cilët kanë dhënë koncerte në mbarë botën. Ishte ky nje një festivitet të rrallë artistik, në kuadrin e trashëgimisë dhe traditës shqiptare !

Edhe me joshese, impozonte e bere atmosferen prezentimi i shkelqyeshen i artistes, pianistes se njohur Ermira Lefort, mysafire speciale nga Gjeneva, shkruan gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Bukurinë e koncertit do ta shtojnë këngët, vallet, krijime poetike, që u bashkëprezantohen nga Artistë Shqiptarë dhe miqtë tanë atiste grekë! Arti bashkon popujt nga Shoqata « FARI » e drejtuar nga Kryetarja Shqiponja Dodaj Pepkolaj.

Aty mori pjese edhe z. Z.Mimmo Imbrogno drejtues i Grupin “Vëllezërit Arbëreshë “ nga Kalabria, njeherit President i Shoqatës. “Ishte njevkoncert fenomenal kunDelamikunbashkoi te gjithecadtistet e viseve tona etnike. Me siguri ne si grupe muzikore e ruajmë kulturën arbëreshe mbi të gjitha me muzikë, sepse gjatë shekujve në përgjithësi traditat e gjuhës dhe kulturës janë transmetuar gojarisht nga nëna tek fëmijët…” ka the z. Imbrogno per gazeten zvicerane Le Canton27.ch

 

Derniers articles

Shefi OKB-se mbeshtet marreveshjen e Ohrit mes dy shteteve fqinje Kosoves dhe Serbise

Berne, 20 mars -Sekretari i Përgjithshëm mirëpret njoftimin e fundit nga Bashkimi Evropian për një marrëveshje nga palët për zbatimin e Marrëveshjes për rrugën...

Nga Brukseli ne Ohër, Zotimi gojor ka peshe!..

Shkruan: Muhamet MAVRAJ Zotimi gojor ka peshe, por eshte dicka tjeter nga nenshkrimi i dokumenteve. Dialogu, bisedimet, takimet jane me te mira sesa izolimet ose konfliktet...

Përfunduan diskutimet maratonike në Ohër mes Kurtit dhe Vucicit nën patronazhin e BE-së. Arrihet marreveshje, por presidenti serb refuzoi te nenshkruaj

Oher, 18 mars -Rundi i bisedimeve maratonike mes liderëve të Kosovës dhe Serbisë pas 12 oresh ka përfunduar. Mesohet se ka një dakordim mes...

Le Conseil fédéral adopte le rapport sur l’exercice du droit de vote depuis l’étranger

Berne, 17 mars Lors de sa séance du 17 mars 2023, le Conseil fédéral a adopté un rapport sur l’exercice du droit de vote...

Këshilli Federal miraton raportin për ushtrimin e të drejtës së votës nga jashtë

Bernë, 17 mars –Gjatë mbledhjes së 17 marsit 2023, Këshilli Federal miratoi një raport për ushtrimin e të drejtës së votës nga zviceranët jashtë...