11.6 C
Berne
jeudi 29/02/2024

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së takon Olta Xhaçkën, ministre për Evropën dhe Punët e Jashtme të Shqipërisë

New York/UN, 23 shtator -Siq kemi raportuar, ne Sesionin 76-të te Asamblesë së Përgjithshme të OKB -së pondjek edhe nje delegacion nga Shqiperia te rpire nga kryemnistri Edi Rama  Sot shefi i OKB-së Antonio Gueterres sot ka takua znj.Olta Xhaçka, Ministre për Evropën dhe Punët e Jashtme të Shqipërisë, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch nga selia e OKB-së.

Minisitrja Xhaçka ka falenderuar OKB-së per kontributin ne Shqiperi, ne veqanti përballe pandemise! 

Tema e sesionit të svijem të 76-të do jete: “Bazuar në shpresën për të forcuar elasticitetin në mënyrë që të shëroheni nga Covid-19, të rindërtoni në mënyrë të qëndrueshme, të plotësoni nevojat e planetit, të respektoni të drejtat e njeriut dhe të rigjallëroni Kombet e Bashkuara”. Ne seline e OKB-se, pos delagecionit nga Tiaran, po qëndron edhe nje delegacion nga Prishtina te prire nga presidentja Vjosa Osmani.

Në ditën e dhjetë te punimeve te sesionit te AP së OKB-së sdekretari i Përgjithshëm i Kmbeve te bashkuara Antonii Gueterres sot ka takua znj.Olta Xhaçka, Ministre për Evropën dhe Punët e Jashtme të Shqipërisë.

Sekretari i Përgjithshëm përshëndeti angazhimin e Shqipërisë për të kontribuar në ruajtjen e paqes dhe stabilitetit, përfshirë përmes anëtarësimit të saj të ardhshëm në Këshillin e Sigurimit në vitet 2022-2023. (he Secretary-General welcomed Albania’s commitment to contribute to maintaining peace and stability, including through its upcoming membership of the Security Council in 2022-2023.  The Secretary-General and the Minister also exchanged views on developments in the Western Balkans.), transmeton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch po ashut ka mesuar se Sekretari i Përgjithshëm dhe Ministri shkëmbyen gjithashtu mendime mbi zhvillimet në Ballkanin Perëndimor. Minisitrja Xhaçka ka falenderuar OKB-së per kontributin ne Shqiperi, ne veqanti avancimin e proceswve demokratike si dhe zhvillimet përballe pandemise!

Derniers articles

Nevzad Lutfiu, kryetari i KKSH-së: Nderkombëtaret po mbyllin syte përballë diskriminimit serbë, bashkë me pasivizimim e mijëra adresave të shqiptareve në Luginën e Preshevës?!

Bujanoc, 29 shkurt (Lirigzona Nuredini) -Tri komunat me shumicë shqiptare në jug të Serbisë po vazhdojnë të përballen me pasivizimin e adresave. Pavarësisht përpjekjeve...

Botime te reja ne botë: Në Paris doli libri me poezi nga autorët e njohur shqiptarë nga ballkani

"La poésie contemporaine albanaise" (Poezia bashkëkohore shqipe) quhet libri i posabotuar sot ne kreyqytetin e kultures evropiane ne Paris nga autoret: Reshat Sahitaj,  Adem...

Mediat e Ukrainës: Zelenskyi u takua në Shqipëri me « kryeministrin » prorus të Serbisë. Vuçiç në Tirane perballe Ramës: Falemnderit Kiew qe nuk e njihni...

Vucic ne Tirane Zelensdkyt: vlerësoi gjithashtu Kievin si një nga kryeqytetet e pakta që nuk e njeh pavarësinë e Kosovës Zelenskyi u takua në Shqipëri...

Shqiperi, nis projekti i ri për menaxhimin e zjarreve me mbështetje nga qeveria zvicerane

Ministrja e Turizmit dhe Mjedisit Mirela Kumbaro nënshkroi sot Memorandumin e Bashkëpunimit për menaxhimin e zjarreve me Ambasadoren e Zvicrës Ruth Huber Tiranë, 28 shkurt...

Një familje shqiptare në Zvicer ankohen se humbën fëmijet e tyre në « mungesë të perkthyesit në spital… »

Bernë, 28 shkurt - Lajmi që Franziska Neziri (57) duhej t'i jepte çiftit në spital ishte më i keqi që mund t'u jepni prindërve:...