2.4 C
Berne
jeudi 1/12/2022

Sekretari i Përgjithshëm emëron zonjën Mari Yamashita nga Japonia si Përfaqësuese, Drejtore e Zyrës së OKB-së në Beograd

Gjenevë (UN) 22 dhjetor -Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara António Guterres njoftoi sot emërimin e Mari Yamashita të Japonisë si Përfaqësuesin e tij dhe Drejtorin e Zyrës së Kombeve të Bashkuara në Beograd. Zonja Yamashita pason Simona-Mirela Miculescu nga Rumania, e cila ka marrë funksione të reja me Qeverinë e Rumanisë, ka njoftuar sot kabineti i shefit te OKB-së redaksine e gazetës zvicerane ne shqip « Le Canton27.ch »

Sekretari i Përgjithshëm i është mirënjohës zonjës Miculescu për kontributin e saj në punën e Zyrës së Kombeve të Bashkuara në Beograd gjatë mandatit të saj në këtë pozitë.

Si Përfaqësuese e Sekretarit të Përgjithshëm, Znj. Yamashita do të mbikëqyrë aktivitetet e Zyrës në mbështetje të Misionit të Administratës së Përkohshme të Kombeve të Bashkuara në Kosovë (UNMIK) dhe në lidhje me zhvillimet rajonale me rëndësi të veçantë për punën e Kombeve të Bashkuara dhe UNMIK.

Znj. Yamashita është një profesioniste me përvojë e Kombeve të Bashkuara, karriera e saj zgjat mbi 30 vjet duke punuar në paqe dhe siguri, diplomaci parandaluese, ndërtim të paqes dhe komunikim, si në Selinë ashtu edhe në terren.

Ajo aktualisht është Zëvendës Drejtori i Divizionit të Azi-Paqësorit të Departamenteve të Çështjeve Politike dhe të Ndërtimit të Paqes dhe Operacioneve të Paqes.

Derniers articles

Në Kosovën e lirë, pas luftës u vranë mbi 30 femra. Shifer kjo e madhe, sikur « burrat » i kanë shpallur luftë grave shqiptare?!

Prishtinë, 1 dhjetor -Mbrem ne kyreqytetin kosovar ne Prishtine ka ndodhur nje vrasje makabre, ku burri vret gruan shtatëzënë, nje dite para lindjes. Kjo...

Masat për të marrë pasaportën / Zvicra e shtrëngon, Gjermania i shliron…

Pasaporta e Zvicres  është më elitare e Evropës - dhe askush nuk dëshiron ta ndryshojë atë! Për të marrë një pasaportë zvicerane, pengesat janë jashtëzakonisht...

FIFA publikon emrin e arbitrit qe do ta udheheq ndeshjen mes Serbisë dhe Zvicrës

Cyrih, 30 nentor -FIFA sot ka bërë të ditur emrin e arbitrit për ndeshjen e së premtes mes Zvicres dhe Serbisë në orën 20:00...

Sot kemi bërë një hap të duhur për qyterarët e Kosovës drejt udhëtimit pa viza. Presim që PE ta zbatojë

Skruan: Jan Lipavský, Ministër çek i Punëve të Jashtme Ambasadorët e vendeve anëtare të BE-së ranë dakord sot për mandatin negociator të Këshillit për rregulloren për...

Gazetari ndërkombëtar Nefail Maliqi jep lajmin e parë nga Brukseli për ngjyrën jeshile te BE-së për liberalizimin e vizave për qytetaret e Kosovës

Bruksell, 30 Nëtnor -Ambasadorët e Shteteve Anëtare të Bashkimit Evropian këtë të mërkurë kanë rënë dakord për mandatin negociues të Këshillit për rregullacionin për...