2.7 C
Berne
jeudi 1/12/2022

Schwarzenegger: Trumpi ishte presidenti më i keq ne historinë e Amerikës!

Ai u bëri thirrje popullit amerikan. Demokratët thonë se janë të gatshëm të tërheqin armën e ‘fajësimit’ kundër Donald Trump Schwarzenegger e quan Trumpin « presidentin më të keq ndonjëherë » fuqitë kundër fuqive të mëdha që sundojnë planetin, transmeton gazeta zvicerane ne shqip « Le Canton27.ch ».

Arnold Schwarzenegger, një ish guvernator i Kalifornisë dhe, në një jetë të mëparshme, një aktor në Terminator ndër të tjerët, pohoi të Dielën se ai pa ngjashmëri midis kapjes së Kapitolit të Mërkurën dhe masakrave ndaj hebrenjve gjermanë në vitet 1930.

Schwarzenegger, 73, tha u bëri thirrje bashkatdhetarëve të tij në një video mesazh për të kapërcyer ndarjet në vend. Ai nuk hezitoi të ishte i ashpër ndaj Presidentit në largim Donald Trump, një anëtar i Partisë Republikane si ai. Për Z. Schwarzenegger, Trump është presidenti më i keq amerikan i të gjitha kohërave dhe ka nisur një grusht shteti që i ka çuar njerëzit në çmenduri me gënjeshtrat e tij. Shtetet e Bashkuara do të kapërcejnë këtë periudhë të errët « nëse kuptojmë se çfarë duhet të humbasim », tha ai.

Arnold Schwarzenegger lindi në Austri. Babai i tij ishte bashkuar vullnetarisht në Partinë Naziste disa ditë para se Gjermania të aneksonte atdheun e tij. Sipas Schwarzenegger, furtuna e Kapitolit ka ngjashmëri me Natën e Kristalit në 1938. « E mërkura ishte ditë e thyer me xham këtu në Shtetet e Bashkuara, » tha aktori. Grupi i mbështetësve të Presidentit Trump që pushtuan Kapitolin thyen jo vetëm dritaret e ndërtesës « , por edhe idetë që ne i morëm të mirëqena. Ata shkelën parimet mbi të cilat u ndërtua vendi ynë ”.

Derniers articles

Në Kosovën e lirë, pas luftës u vranë mbi 30 femra. Shifer kjo e madhe, sikur « burrat » i kanë shpallur luftë grave shqiptare?!

Prishtinë, 1 dhjetor -Mbrem ne kyreqytetin kosovar ne Prishtine ka ndodhur nje vrasje makabre, ku burri vret gruan shtatëzënë, nje dite para lindjes. Kjo...

Masat për të marrë pasaportën / Zvicra e shtrëngon, Gjermania i shliron…

Pasaporta e Zvicres  është më elitare e Evropës - dhe askush nuk dëshiron ta ndryshojë atë! Për të marrë një pasaportë zvicerane, pengesat janë jashtëzakonisht...

FIFA publikon emrin e arbitrit qe do ta udheheq ndeshjen mes Serbisë dhe Zvicrës

Cyrih, 30 nentor -FIFA sot ka bërë të ditur emrin e arbitrit për ndeshjen e së premtes mes Zvicres dhe Serbisë në orën 20:00...

Sot kemi bërë një hap të duhur për qyterarët e Kosovës drejt udhëtimit pa viza. Presim që PE ta zbatojë

Skruan: Jan Lipavský, Ministër çek i Punëve të Jashtme Ambasadorët e vendeve anëtare të BE-së ranë dakord sot për mandatin negociator të Këshillit për rregulloren për...

Gazetari ndërkombëtar Nefail Maliqi jep lajmin e parë nga Brukseli për ngjyrën jeshile te BE-së për liberalizimin e vizave për qytetaret e Kosovës

Bruksell, 30 Nëtnor -Ambasadorët e Shteteve Anëtare të Bashkimit Evropian këtë të mërkurë kanë rënë dakord për mandatin negociues të Këshillit për rregullacionin për...