20.4 C
Berne
dimanche 26/05/2024

Sali Berisha në Euractiv: Një grup banditësh në veri të Kosovës i përkahur nga « Putin i vogël » (Vucic) i ballkanin, po shqetëson gjithë Evropën

Korrupsioni dhe sanksionet perëndimore: Sekretet e ish-presidentit shqiptar Sali Berisha: Z. Berisha pohon se është i pafajshëm dhe akuzon lobistët, qeverinë aktuale shqiptare, filantropin miliarder George Soros dhe korrupsionin si pas këtij rasti.. Ai tha se që nga maji 1991, agjencitë amerikane nuk kanë gjetur asnjë provë kundër tij

Intervistoi: Alice TAYLOR

Bernë, 22 dhejtor -Ish-presidenti dhe kryeministri i Shqipërisë Sali Berisha ka rënë në favor. Megjithatë, ai nuk hoqi dorë nga politika dhe foli në një intervistë ekskluzive për EURACTIV, në të cilën ai mohoi fuqishëm çdo lidhje me krimin e organizuar dhe i quajti sanksionet perëndimore kundër tij të pabaza, transmerton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Partia Demokratike e Shqipërisë e qendrës së djathtë të zotit Berisha ka qenë jashtë pushtetit për një dekadë. Megjithatë, ai është subjekt i sanksioneve dhe ndalimeve të hyrjes nga Departamenti i Shtetit i SHBA dhe Britania e Madhe për « korrupsion të konsiderueshëm » dhe lidhje me krimin e organizuar. Mjaft për të vënë në pikëpyetje aspiratat e tij politike në të ardhmen.

Z. Berisha pohon se është i pafajshëm dhe akuzon lobistët, qeverinë aktuale shqiptare, filantropin miliarder George Soros dhe korrupsionin si pas këtij rasti.

“Më duhet t’ju them se për mua është një monument i turpshëm korrupsioni, ky sanksion i vendosur ndaj meje nga Departamenti i Shtetit. Që nga dita e parë i thashë Departamentit të Shtetit që me provat, dokumentin apo ekspozitën e parë, [nëse e bëjnë publike] do t’i them lamtumirë politikës, do ta lë po atë ditë. »

Ai tha se që nga maji 1991, agjencitë amerikane nuk kanë gjetur asnjë provë kundër tij.

Zoti Berisha pohoi gjithashtu se akuzat për lidhjet e tij me bandat e krimit të organizuar janë të rreme dhe se ai është i vetmi politikan që i ka denoncuar publikisht duke i emërtuar. Ai shtoi se ka luftuar gjithmonë kundër krimit të organizuar dhe do të vazhdojë ta bëjë këtë.

“Nëse kam bërë një gjë në jetën time, ajo është lufta kundër krimit. Kur u bëra kryeministër, tirania sundoi Shqipërinë. Dhe ia dola: Shqipëria u bë anëtare e NATO-s. Nënshkrimi i MSA-së (Marrëveshja e Stabilizim Asociimit me BE-në) ose për të marrë liberalizimin e vizave, ishte falë një lufte të rëndësishme kundër krimit të organizuar. Kur u largova nga detyra, vazhdova luftën time. »

Zoti Berisha u përjashtua nga partia që bashkëthemeloi me liderin e atëhershëm të partisë Lulzim Basha dhe nga grupi parlamentar në shtator 2021, pas sanksionimit të ultimatumeve nga Perëndimi për disa njerëz në parlament dhe në pushtet. Këto ngjarje ndezën një lëvizje mbarëkombëtare, të udhëhequr nga zoti Berisha, për të hequr z. Basha nga posti i kreut të partisë, duke rezultuar në një përçarje të thellë brenda partisë.

Në javët në vijim pritet një vendim gjyqësor për ligjshmërinë e çështjes.

E ardhmja e qendrës së djathtë shqiptare

Prej afro dhjetë vitesh opozita është përjashtuar nga pushteti. Me afrimin e zgjedhjeve vendore në vitin 2023 dhe zgjedhjet e përgjithshme në 2025, lind pyetja se si mund t’ia dalë opozita, e cila është në gjendje të keqe, veçanërisht pasi shumë votues largohen nga vendi.

Me rreth 700,000 shqiptarë që janë larguar nga vendi në 10 vjet, një shifër që është rritur në 1.4 milion që nga tranzicioni në demokraci, Berisha tha se përparësia është kthimi i këtyre njerëzve.

“Ne po përpiqemi të krijojmë lidhje të reja jo vetëm me njerëz të arsimuar në Shqipëri, por edhe me njerëz në Britaninë e Madhe, Gjermani, SHBA, Francë dhe kudo. Është një potencial i madh”, tha ai.

Ai shtoi se një projekt « përfitimi i trurit » do të jetë « një nga më të rëndësishmit ».

« Putin i vogël [Vladimir] » i Ballkanit

Për sa i përket tensioneve të ndezura mes Serbisë dhe Kosovës, zoti Berisha është i qartë: dialogu është e vetmja përgjigje, por Beogradi dhe presidenti Aleksandar Vuçiq duhet të vihen në rregull.

“Ata fajësojnë kryesisht Kosovën, por nuk e zgjidhin problemin e trupave (serbe) të mbledhura rreth kufirit. Unë nuk mendoj se ai do të tentojë një ndërhyrje, sepse është territor i NATO-s, NATO do ta mbrojë atë, por të gjitha këto ai i bëri i mbështetur nga [Vladimir] Putin”, tha ai duke folur për presidentin serb.

“Ai sillet si një [Vladimir] Putin i vogël ballkanik ”, vazhdoi ai. “Me një grup banditë në veri të Kosovës, ai shqetësoi të gjithë Evropën për shkak të interesit të tij për interesat e Rusisë. Më besoni, Serbia është e nevojshme për agresionin rus”, shtoi ai.

I pyetur nëse do të kishte një qasje të ndryshme nga ajo e kryeministrit në largim të qendrës së majtë Edi Rama, Berisha tha se ai favorizon një qasje pasive.

I pyetur nëse do të kishte një qasje të ndryshme nga ajo e kryeministrit në largim të qendrës së majtë Edi Rama, Berisha tha se ai favorizon një qasje pasive.

“Shqipëria zbaton një rregull bazë për të mos ndërhyrë kurrë në proces, edhe kur personalitete shumë të larta dhe zyrtarë ndërkombëtarë më kërkojnë të jem i dobishëm. Unë u thashë jo, se mund t’i ndihmoja më shumë duke mos ndërhyrë dhe doli që kisha të drejtë”, shpjegoi ai.

Skemat piramidale shqiptare

Zoti Berisha tha se keqardhja e tij më e madhe në jetën e tij politike ishte menaxhimi i kompanive shqiptare bazuar në një skemë piramidale, e cila përfundoi duke shembur dhe falimentuar gjysmën e vendit, duke rrezikuar kështu një luftë civile.

“Skemat piramidale janë keqardhja e jetës sime. Sepse janë krijuar në vitin 1991 dhe kanë vazhduar pa pasur kohë t’i kontrollojmë. Në fakt, ne nuk dinim shumë për ta”, tha ai.

Menjëherë pas rënies së regjimit komunist në vitin 1991, u krijuan disa kompani për të inkurajuar qytetarët të investonin para në fusha të ndryshme të ekonomisë. Megjithatë, në vitin 1996 ata filluan të shkërmoqen dhe qindra mijëra njerëz mbetën pa para dhe në total më shumë se 1.2 miliardë dollarë u zhdukën.

Në vitin 1997, kolapsi i këtyre shoqërive çoi në konflikt të armatosur, përmbysje të qeverisë, mbizotërim të bandave në të gjithë vendin, hapjen e armaturave shtetërore dhe më shumë se 2000 vdekje. Një forcë paqeruajtëse shumëkombëshe e quajtur « Operacioni Alba » rivendosi paqen më vonë atë vit.

“Ndodhi ajo që ndodhi. Ishte përgjegjësia ime dhe e partisë sime. Unë dhashë dorëheqjen si president. Kemi ngritur një komision parlamentar për të hetuar lidhjet mes qeverisë sime dhe firmave piramidale”, tha Berisha.

Në vitin 1997, ai nënshkroi një urdhër ekzekutiv kundër kompanive të bazuara në këto modele në përgjigje të kërkesave të Bankës Botërore dhe Fondit Monetar Ndërkombëtar, të cilat kishin dhënë alarmin më shumë se një vit përpara se kompanitë në fjalë të shkatërroheshin.

Z. Berisha është akuzuar për injorancë të qëllimshme dhe disa parti opozitare kanë shkuar më tej, duke thënë se disa nga kompanitë ofenduese mund të kenë financuar fushatën e tij zgjedhore, gjë që zoti Berisha e mohon.

Ai pohon se hetimet vendore dhe ndërkombëtare dolën në përfundimin se « nuk kishte asnjë lidhje midis qeverisë dhe firmave piramidale » dhe se « ishte, natyrisht, një lehtësim ».

[Redaktuar nga Charles Szumski]

Derniers articles