6.9 C
Berne
mardi 5/03/2024

Kujtim Sadriu: Qeveria Kurti-2 duhet të bëjë më shumë për shqiptarët e Lugines se Presheves

Kanë kaluar 29 vite që nga mbajtja e Referendumit në tri komunat e Kosovës Lindore, Preshevë, Medvegjë e Bujanoc, në të cilin banorët e kësaj ane kishin shprehur vullnetin e tyre politik.

Që nga ajo kohë, gjendja e shqiptarëve që banojnë në këto treva edhe më tej mbetet e rëndë, kurse banorët e atjeshëm tash sytë i kanë kthyer kah Kosova.

Në Prishtinë, në një debat në lidhje me gjendjen e shqiptarëve në Preshevë, Medvegjë e Bujanoc ishte organizuar një debat, kurse me ftesë të organizatorit AFEDS, pjesëmarrës ishte Kujtim Sadriu, profesor e veprimtar i çështjes kombëtare, i cili për kryelajmi.com, thekson se besojnë se qeveria në ardhje e Kosovës do të duhej të bëjë më shumë për banorët e asaj ane.

“Qeveria në ardhje e Kosovës duhet të angazhohet më shumë në mbrojtjen e të drejtave të shqiptarëve të Luginës së Preshevës, sikurse që ajo duhet të krijojë lehtësira për prodhuesit nga Presheva, Medvegja e Bujanoci, duke i liruar ata nga tatimet dhe akcizat. Me rëndësi është edhe krijimi i kushteve më të mira për banorët, në mënyrë që të parandalohet shpërngulja e vazhdueshme e banorëve të asaj ane”, thekson Kujtim Sadriu, që shton se do të duhej riaktivizimi i Referendumit, sikurse edhe një qasje krejt ndryshe ndaj institucioneve të Serbisë, gjë e cila do të nxiste Bashkimin Evropian, por edhe përfaqësuesin e saj M. Lajçak që të merret me problemet e pazgjidhura.

Derniers articles

Siguria e Ballkanit: Pa liderin dhe ish-kryeministrin shqiptar Sali Berishën nuk do te kishte anëtarsim te NATO-s e as feste sot në Kuçovë

Tirane 4 mars -Shqipëria ka inauguruar një bazë ajrore të modernizuar me fondet e NATO-s në Kuçovë, duke forcuar praninë e Aleancës në Ballkan...

Visar Robelli, zgjedhet kryetar i ri i Rrjeti i Bizneseve në Zvicrën Qendrore

Luzern, 1 mars - Në Luzern te Zvicres jane mbledhour anëtarë dhe fararistë  nga mabre Zvicra për të mbajtur kuvendin e kryesise së re...

Ku ishin e ku janë shokët e komandatit legjendar Adem Jashari?

Nga Reshat Sahitaj Të shkruash për figurën e komandantit legjendar Adem Jashari dhe rezistencën si dhe sakrificën e kësaj familjeje është një barrë dhe përgjegjësi...

Shqiperia kryeson në listen e kriminelëve në burgjet e Zvicrës. Aty edhe flamuri kuqezi

Bernë, 4 mars  -Sipas burimeve nga Berna, Zvicra aktualisht ka 89 burgje me 7196 vende. Burgu me i vogel ka 5 të burgosur kurse...

Vazhdon eksodi nga shteti i rremë i Serbisë, serbët janë në panik sepse po ikin edhe nxënësit dhe arsimtarët. Për cdo vit Serbia humbë,...

Beograd, 4 mars -Vërehet nje eksod masiv e qytetareve serb nga e ashtuqujtuar "shteti i Serbise" te cilet  largohen masovikisht te zhgenjyer nga vendi...