0.6 C
Berne
mercredi 7/12/2022

Sa paguhen punëtorët në Zvicër?

Pagat zvicerane: Cilat paga mund të presësh kur punon në Zvicër?
Punëtorët në Cyrih, këtu në rrethin e biznesit të qytetit, janë ndër më të ardhurat në Zvicër, shkruan Thelocal.ch (Swiss salaries: What wages can you expect when working in Switzerland?), trasnmeton gazate zvicerane ne gjuhen shqipe « Le Canton27.ch »

Helena Bachmann në Gjenevë

Punëtorët në Zvicër janë ndër më të paguarit në botë, por edhe kostoja e jetesës këtu është një nga më të lartat. The Local shikon se sa fitojnë njerëzit në profesione të ndryshme në këtë vend të pasur, por të shtrenjtë.

Pagat zvicerane të botuara nga Zyra Federale e Statistikave (OFS) hedh dritë mbi disa fakte interesante, duke përfshirë edhe sa fitojnë punëtorët e huaj në krahasim me kolegët e tyre zviceranë.

Pagat zvicerane: Cilat paga mund të prisni kur punoni në Zvicër?

Sipas Anketës së FSO-së për Strukturën e Fitimeve të 2018, viti i fundit për të cilin gjenden statistikat zyrtare, paga mesatare mujore në Zvicër është 6,538 franga.

Pagat nuk kanë ndryshuar në mënyrë dramatike që nga ajo kohë.

Studimi tregon se 10 për qind e të punësuarve me pagën më të ulët kanë fituar më pak se 4,302 franga në muaj, ndërsa 10 për qind më e paguara kanë fituar gati 11,700 në muaj.

Pabarazitë në paga të bazuara në gjini

Nuk është për t’u habitur, sondazhi tregon pabarazi në paga midis burrave dhe grave në të gjitha profesionet, nivelet e arsimit, grupmoshat dhe sektorët privatë dhe publik.

Mesatarisht, gratë fitojnë 11.5 përqind më pak sesa burrat që punojnë në të njëjtat pozicione, megjithëse hendeku është ulur në mënyrë të vazhdueshme në dekadën e kaluar.

Një pabarazi tjetër: Zvicerianët kundrejt punëtorëve të huaj

Shifrat e FSO tregojnë gjithashtu divergjencën në paga midis zviceranëve dhe të huajve me leje të ndryshme pune.

Siç tregon grafiku më poshtë, ndërsa një zviceran fiton 7,500 franga në muaj, një grua zvicerane paguhet pak më shumë se 6,000 për të njëjtën punë.

Tani le të shohim fuqinë punëtore të huaj.

Një burrë me një leje afatshkurtër L fiton rreth 5,000 franga, ndërsa një grua që mban të njëjtën leje do të bëjë pak më shumë se 4,000.

Pagesa është pak më e lartë për mbajtësit e lejes B: 5,700 franga për burrat dhe 5,000 për gratë.

Burrat ndërkufitar me leje G fitojnë afërsisht të njëjtën gjë me mbajtësit e lejeve C – rreth 6,200 në muaj. Sidoqoftë, gratë në ato grupe nuk kanë të njëjtat paga: rreth 5,800 për punëtorët e kufirit dhe 5,000 për banorët e përhershëm.

Kjo mund të jetë sepse kategoria e mëparshme ka aftësitë e nevojshme posaçërisht për tregun e punës të Zvicrës.

Pra, cilat janë pagat mesatare zvicerane për profesione të ndryshme?

Së pari, mbani në mend se pagat ndryshojnë nga një kanton në tjetrin. Në përgjithësi, njerëzit fitojnë më shumë në Gjenevë dhe Cyrih sesa në Ticino, por kostoja e jetesës në këto rajone është përkatësisht më e lartë ose më e ulët.

Në mënyrë tipike, profesionistët si mjekët, avokatët ose inxhinierët, si dhe njerëzit që punojnë në teknologjinë e informacionit, industrinë farmaceutike dhe sektorët e bankave dhe të sigurimeve kanë pagat më të larta.

Nga ana tjetër, punëtorët e pakualifikuar janë ata që paguhen më pak, shpesh të referuar si ‘të varfër që punojnë’.

Lohncomputer, një platformë për qytetarët evropianë që duan ose tashmë punojnë në Zvicër, rendit vlerësimet mesatare të pagave mujore të nxjerra nga sondazhe të ndryshme të pagave.

Këtu janë vetëm disa shembuj:

Avokat: 9,300 franga
Kontabilist: 8,125 franga
Mësuesi: 7,292 franga
Punonjësi i bankës: 6,750
Arkitekt: 6,250 franga
Infermiere: 5,667 franga
Zdrukthëtar: 5,150 franga
Parukeri: 4,375 franga
Vlerësime të tjera të pagave mund të gjenden këtu.

Nëse dëshironi të gjeni pagën mesatare të pritur në industrinë tuaj, kontrolloni këtë lidhje.

Si krahasohen të ardhurat zvicerane me pagat në vendet e tjera evropiane?

Me një pagë mesatare që tejkalon 96,000 franga në vit, punëtorët e Zvicrës kanë pagat më të larta në Evropë, sipas një sondazhi nga një firmë ndërkombëtare këshillimi Willis Towers Watson.

E dyta për nga lartësia është Danimarka, me pak më shumë se 63,000, e ndjekur nga Norvegjia (gati 60,000).

Nga 18 vendet e anketuara, punëtorët portugezë dhe grekë dolën më keq, me paga mesatare vjetore përkatësisht 22,630 dhe 25,132.

Derniers articles

Zvicra humbi sepse injoruan portugezet, duke menduar se janë të dobët si serbët. Shaqiri dhe Xhaka kërkuan falje nga tifozët helvetik dhe...

 "T’mos harrojme se ndeshja e sontme ishte Zvicra me Portugalin, kurse me 2 dhjetor ishte ndeshja “Kosova” me Serbine!....", ka shkruar gazeta zvicerane ne...

Rama te ndal urgjent dhunen politike dhe fizike mbi lideret shqiptar?!

Shkruan: Jola HYSAJ Deklarimet në media të një sërë aktorësh kryesorë politikë që shprehen në një farë mënyre kundër aktit te dhunes ndaj kreut te...

Sonte në orën 20:00: Zvicra–Portugalia, ndeshje historike. Ne vijen e pare te « frontit » Shaqiri dhe Xhaka

Bernë, 6 dhjetor -Ky është një ndeshtje dhe rast historike! Zvicra mund të arrijë një çerekfinale të parë të Kupës së Botës që nga...

Dështon atentati i bandave te Edi Rames ndaj liderit te shqiptareve Sali Berisha. « Lirojeni agresorin, autori është ulur në samit », tha Berisha

Një person ende i pa identifikuar ka sulmuar Sali Berishën gjatë marshimit të tij në protestë. Ai menjëherë është neutralizuar nga truprojat. Ende nuk dihet...

Bandat kriminale te Edi Rames pergjakin samitin e BE-se ne Tiranë. Vuçiçi në Tirane, shqiptari vritet në burgun e Beogradit. Presidentja shqiptare dr.Vjosa...

Tiranë, 6 dhjetor Samiti BE-Ballkani Perëndimor sot u mbajt në ambientet e Pallatit të Kongreseve. Për mbarëvajtjen e tij, një pjesë e akseve rrugore janë...