15.3 C
Berne
jeudi 23/03/2023

Gjermania ndalon kanalin rus RT që emetohet ilegalisht përmes Serbise! Berlini i thote stop propagandes se Russia Today!

Berlin, 6 shkurt -Rusia Sot në shënjestër të Berlinit Gjermania ndalon kanalin rus RT në gjermanisht Pas këtij njoftimi, Moska reagoi ashpër dhe premtoi “masa hakmarrëse” ndaj mediave gjermane të pranishme në Rusi. Rusia ka keqperdorur dhe abuzuar ne emer te “fjales se lire” dyke bere propagande ne favor te vetes duke mbjellur urrejtje ndaj te tjereve, njofton gazeta zvicerane Le Casnton27.ch

Gjermania njoftoi të mërkurën ndalimin e transmetimit në territorin e saj të kanalit televiziv rus Russia Today, i akuzuar nga kritikuesit e saj si zëdhënës i Kremlinit, në një kontekst të tensioneve tashmë të forta midis perëndimorëve dhe Moskës në ‘Ukrainë.

Si përgjigje, Rusia të mërkurën premtoi « masa hakmarrëse » kundër mediave gjermane të pranishme në Rusi. “Ky vendim nuk na lë zgjidhje tjetër veçse të marrim masa hakmarrëse ndaj mediave gjermane të akredituara në Rusi”, tha Ministria e Jashtme ruse në një deklaratë.

Asnjë autorizim Transmetimi i « RT DE », i cili ka hyrë në shërbim më 16 dhjetor dhe tashmë i privuar nga shpërndarja satelitore, « duhet të pushojë » sepse « as nuk është kërkuar dhe as nuk është dhënë autorizimi i nevojshëm sipas ligjit për media ». në një deklaratë rregullatori gjerman i mediave ZAK.

RT Germany fillimisht u përpoq, nëpërmjet kompanisë së saj Holding, të regjistrohej në Luksemburg, por pa sukses. Si rezultat, kanali u rikthye pas një licence që grupi e ka në Serbi, një qasje që ZAK nuk e njeh. Programi RT DE ishte ende i aksesueshëm në faqen e tij të internetit dhe në një aplikacion celular deri më tani, pasi Youtube nga ana e tij kishte pezulluar llogarinë gjermane të Rusisë Sot që nga dita e lansimit të tij.

Derniers articles

Ish-presidenti i Kosovës Behgjet Pacolli: Kenia ka marrë vendim për njohjen e pasaportës së Kosovës!

Kryetari i AKR-së, Behgjet Pacolli ka njoftuar se Republika e Kenias ka marrë vendim për njohjen e pasaportës së Kosovës Pacolli ka shtuar se Kenia...

Zelensky uron Ramazanin: Le të na ndihmojë lutja ndaj të pafeve rusë

Kirv, 23 mars -Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka uruar besimtarët myslimanë për muajin e Ramazanit, me mesazhin që Ukraina “të pastrohet nga e...

Edhe kjo ndodhe: OKB përshëndet një marrëveshje te paarritur?! Në vend qi t’i bëj presion Vucicit qe refuzoi te nënshkruajë marreveshjen mes Kosoves dhe...

Stop the caressing of the UN and the EU towards Serbia and Vucic!.This also happened: The UN welcomes an unreached agreement?! Instead of putting...

EULEX demanton disa media se Sylejman Selimi qenka marrur ne pyetje

Prishtine, 22 mars -Sot ne disa media është raportuar se Sylejman Selimi, ish-komandant i Përgjithshëm i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës qenka intervistuar sot nga...

Pasi, Vucic tha se do ta pengoj Kosoven në OKB, zyrtaret e kësaj organizate nderkombëtare tregojnë se kush vendos për antetarësimin e Kosovës ne...

New York -Çështja e perspektivës së Kosovës për anëtarësi në BE dhe OKB është ringjallur me nisjen e dialogut politik në vitin 2012. Në...