24.5 C
Berne
samedi 10/06/2023

Rusia si per rastin e Kosovës, i reagojne ashpër Erdoganit, tash për rastin e Krimesë

Rusia reagon ashpër ndaj deklaratave të presidentit të Turqisë, Erdogan, pasi ky i fundit  adresoi vrejtje  ndaj shtetit rus përkitazi me situatën në Krime, transmeton Kosova Post.  

Deklaratat e bëra nga Presidenti i Turqisë Erdogan, në Asamblenë e Përgjithshme të OKB -së në Nju Jork, dje morën një përgjigje shumë të ashpër nga Rusia.

Përgjigja e ashpër e Rusisë erdhi ndaj vërejtjeve të Presidentit Erdogan për Krimenë,  erdhi përmes  zëdhënësit të Kremlinit, Dmitry Peskov,  cili tmori pjesë në takimin e 76 -të të Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara të mbajtur në Nju Jork.

Dmitry Peskov iu përgjigj deklaratave të Erdoganit, i cili tha në fjalimin e tij dje, “Ne i japim rëndësi mbrojtjes së integritetit territorial dhe sovranitetit të Ukrainës, përfshirë Krimenë, aneksimin e së cilës ne nuk e njohim.”

Duke vlerësuar deklaratat para takimit të Presidentit rus Putin dhe Erdogan në Soçi më 29 shtator, Peskov tha,

“Në temën e Krimesë, Moska është e dëshpruar nga komentet e bëra të Presidentit turk Erdogan.”Turkish president discusses Syria with UN chief in New York

Derniers articles

Ismajl Kadare: Tirana dhe Prishtina duhet jo vetëm të shqetësohen, por të veprojne me shumë për shqiptaret e diskriminuar në Luginën e Preshevës

EKSKLUZIVE - Prishtinë, 8 qershor -Shkrimtari yne i njohur me renome botërore, z.Ismajl Kadare po merr pjesë në edicionin e 23-të Panairit të Librit...

Stano nga BE ja ben « dardhe » Edi Ramës rreth nje far drafti të tij për Kosovën. Brukseli i përgjigjet Ramës se « Falemnderit, por ne...

BE vlerëson kontributin e Shqipërisë, por për Asociacionin vetëm në kuadër të dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë Lidhur me përgatitjen e draft-statutit për Bashkimin e...

Ish-komandanti i NATO-s, gjenerali Wesley Clark në Prishtinë: Ështe e drejtë e Kosovës që të forcojë sovranitetin e saj dhe të kontrollojë veriun si...

Prishtinë, 9 Ish-komandanti i NATO-s, gjenerali Wesley Clark, ne bisede me redaktorin per marëdhënie nderkombëtare te gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch ka thënë...

Nefail Maliqi: Me Vokrrin ne seline e UEFA-s, punuam bashk me vite te tera derisa ja arritem qellimit. Ai mbetet ambasador i futbollit kombetar...

Para pese vitesh (3 maj 2016) gazetari yne Nefail Maliqi kumton lajmin i pari nga selia e UEFAs, rrespektvisht nga Asambleja e Pergjtishme e...

Pas terrorit në Serbi kundër fëmijeve, vazhdon në Francë. Terroristi me kryq n’qafe Abdalmasih H. bërtiti « Në emër të Jezu Krishtit », pasi masakroi fëmijet...

Gjeneve, 9  qershor -Katër fëmijë, në veçanti, u plagosën me thikë gjatë një sulmi, të enjten, 8 qershor, në Annecy (Haute-Savoie). Pas terrorin kunder...