12 C
Berne
lundi 25/10/2021

Rusia si per rastin e Kosovës, i reagojne ashpër Erdoganit, tash për rastin e Krimesë

Rusia reagon ashpër ndaj deklaratave të presidentit të Turqisë, Erdogan, pasi ky i fundit  adresoi vrejtje  ndaj shtetit rus përkitazi me situatën në Krime, transmeton Kosova Post.  

Deklaratat e bëra nga Presidenti i Turqisë Erdogan, në Asamblenë e Përgjithshme të OKB -së në Nju Jork, dje morën një përgjigje shumë të ashpër nga Rusia.

Përgjigja e ashpër e Rusisë erdhi ndaj vërejtjeve të Presidentit Erdogan për Krimenë,  erdhi përmes  zëdhënësit të Kremlinit, Dmitry Peskov,  cili tmori pjesë në takimin e 76 -të të Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara të mbajtur në Nju Jork.

Dmitry Peskov iu përgjigj deklaratave të Erdoganit, i cili tha në fjalimin e tij dje, “Ne i japim rëndësi mbrojtjes së integritetit territorial dhe sovranitetit të Ukrainës, përfshirë Krimenë, aneksimin e së cilës ne nuk e njohim.”

Duke vlerësuar deklaratat para takimit të Presidentit rus Putin dhe Erdogan në Soçi më 29 shtator, Peskov tha,

“Në temën e Krimesë, Moska është e dëshpruar nga komentet e bëra të Presidentit turk Erdogan.”Turkish president discusses Syria with UN chief in New York

Derniers articles

Gazetat zvicerane e konsiderojne incident diplomatik skandalin e Serbise me boksieret e Republikes se Kosoves

Berne 24 tetor -Incident diplomatik: Serbia i shtyn boksierët kosovarë (Incident diplomatique: La Serbie refoule les boxeurs kosovars), me ket titull Blick.ch ka shkruar per skandalin...

Skandali/ Serbia ndalon boksierët kosovarë, Shqipëria braktis botërorin

LNjë skandal i vërtetë ka ndodhur ditën e sotme në kufirin Kosovë-Serbi ku këta të fundit kanë ndaluar delegacionin e boksierëve dardanë të hyjnë...

Dita Ndërkombëtare të OKB-së/ Nefail Maliqi ne OKB: Shqipëria 65 vjet anetare e saj, faktor stabiliteti në rajon. Kosova drejt anetarësimit..

Benrë, 24 tetor -Sot eshte dita Nderkombëatre e Organizates se Kombeve te Bashkuara. Kombet e Bashkuara është Organizata Ndërkombëtare është më e madhe dhe...

Nenshkruhet marrëveshje e re mes Bernës dhe Prishtinës. Zvicra ndihmon studentët kosovarë me 160.000 CHF

Nga ardhja e Albin Kurtit ne krye te Qeverise se Kosovës, Zvicra ka nenshkruar nje sër marrëveshjes jo vetëm per studentet, por edhe ne...

Ditë e Madhe, vizitë Xhaminë Jumeirah në Dubai në ditën e xhumasë

Dubai, 16 tetor -Falemnderimi i takon Allahut (xh.h) qe na e mundesoi dhe na gezoi ta vizitojme nje grup gazetaresh nga Zvicra Xhaminë e...