4.3 C
Berne
mercredi 30/11/2022

Rusët paqësor protestojne para OKB-së ne Gjenevë kunder rusëve te Putinit

Gjenvë, 26 shtator -Ruset e paqes në Gjenevë dje ju nebe thirrjes së kundërshtarëve rusë për luftën në Ukrainë. Ata denoncuan veçanërisht mobilizimin e pjesshëm të dekretuar nga Vladimir Putin, i cili, sipas tyre, vetëm sa do ta zgjasë konfliktin, njofton gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Demonstruesit u mblodhën herët pasdite para selise se OKB-së. Disa folës morën fjalën në rusisht ndërsa pankartat shpallnin: « Jo luftës, jo mobilizimit », « Putini shkon në Hagë » apo edhe « Putin terrorist ».

Në një deklaratë për shtyp, organizatorët denoncuan mobilizimin e pjesshëm, me 300 mijë rezervistë, të shpallur më 21 shtator. Kjo masë nuk do të ndryshojë asgjë në fund të luftës, besojnë ata. Nga ana tjetër, do të zgjasë konfliktin, do të shkaktojë humbje shtesë njerëzore dhe do të rrisë dëmet ekonomike, ka raportuar ATS

Në vetë Rusinë, këtë fundjavë u zhvilluan demonstrata në disa dhjetëra qytete kundër këtij mobilizimi. Sipas OJQ-së OVD-Info e specializuar në arrestime, të paktën « 707 persona janë arrestuar tashmë të shtunën në 32 qytete », gati gjysma e tyre në Moskë.

Derniers articles

Gazetari ndërkombëtar Nefail Maliqi jep lajmin e parë nga Brukseli për ngjyrën jeshile te BE-së për liberalizimin e vizave për qytetaret e Kosovës

Bruksell, 30 Nëtnor -Ambasadorët e Shteteve Anëtare të Bashkimit Evropian këtë të mërkurë kanë rënë dakord për mandatin negociues të Këshillit për rregullacionin për...

Shkolla shqipe në Nyon bashkë me shqiptarë e zviceranë festuan Ditën e Flamurit dhe 110-vjetorin e pamvarësisë

Nyon, 29 nentor -Si në Shqipëri, Kosovë e mbarë shqiparët në ballkan edhe diasporë gjatë uikendit të fundit kanë shënuar Ditën e Pavaresisë së...

Gazetat zvicerane: Dua Lipa, Ylli botëror i muzikës nga Kosova merr pasaporten shqiptare.

Berne, 28 nentor -Këngëtarja britanike Dua Lipa tashmë ka nënshtetësi shqiptare. Këtë ia ka paraqitur presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj. “Ajo na bëri krenarë”- Dua...

Zyrtare: Zvicra pranon 8,500 punëtorë të rinj nga vendet e treta si Kosova, Shqipëria, Serbia, Maqedonia..

Bernë, 29 nentor -Ekonomia zvicerane duhet të jetë në gjendje të vazhdojë të rekrutojë fuqinë punëtore të kualifikuar që i nevojitet në 2023. Kështu,...

Këngëtarja boterore Dua Lipa bëhet me nënshtetësinë shqiptare

Tirane, 28 Nentor -Këngëtarja kosovare me famë botërore Dua Lipa ka marrë nënshtetësinë shqiptare. Lajmi u bë i ditur nga Presidenca në Shqipëri dhe...