2.7 C
Berne
jeudi 1/12/2022

COVID-19/ Rrugetimi nga Kosova deri në Zvicër. Ja cfarë duhet bërë para se të hyni në Gjenevë apo Zurich..

Prishtinë, 6 mars -Numri i infeksioneve, sikur edhe i viktimave në Zvicër si pasoje e pandemisë  COVID-19 ka vijuar të bjerë javët e fundit. Situata epidemiologjike mbetet e brishtë ne Zvicër, megjithatë, për shkak të llojeve të reja ngjitëse të virusit. Në mbledhjen e saj më 17 shkurt 2021, Këshilli Federal analizoi situatën, duke propozuar një relaksim të kujdesshëm dhe gradual, në mënyrë që t’i jepet më shumë hapësirë ​​jetës ekonomike dhe sociale duke shmangur sa më shumë që të jetë e mundur një valë të tretë epidemike, njofton gazeta zvicerane ne shqip “Le Canton27.ch”, duke ju referuar burimeve te Ministrise se shendetësise (OFSP/BAG) ne Bernë.

Që nga  8 shkurti  është e detyrueshme nje test kur hyni në Zvicër nese udhton me aeroplan. Vetëm ata që tregojnë një test negativ të koronës lejohen të hyjnë.Përveç testimit të detyrueshëm, ekziston një detyrim dhjetë-ditor i karantinës. Të cilën mund ta lini me një test tjetër negative pas shtatë ditësh. Detyrimi për karantinë zbatohet vetëm për “vendet në rrezik” në listën e Zyrës Federale të Shëndetit Publik (OFSP/BAG), njofton gazeta zvicerane në shqip “Le Canton27.ch” 

Ne listen e re te Qeverise zvicerane e cila hyne ne fuqi nga neser (08.03.21-16.03.21) si “vende te rrezikuara” ka vene Shqiperinë, Serbine, Malin e Zi dhe vende tjera, por jo edhe Kosovën, njofton gazeta zvicerane ne shqip “Le Canton27.ch”, duke ju referuar burimeve te Ministrise se shendetësise (OFSP/BAG) ne Bernë.

Ja cfarë duhet bërë (testi-PCR, formulari..) para se te hyni në Gjeneve apo Zurich..

No description available.Laboratori “EuroLab” nga tani është i certifikuar me ISO Standarde. “EuroLab” i cili tash e disa muaj kryen testime PCR për COVID-19 në terminalin e vjetër të aeroportit “Adem Jashari”, nga tani ka certifikimin ndërkombëtar të standardeve ISO 9001. Me certifikimin me ISO Standarde nga tani shërbimet e “EuroLab” janë të pranuar ndërkombëtarisht. Rezultatet e testimit në “EuroLab” merren brenda ditës, ndërsa çmimi për RT PCR test është 35 euro, ndërsa testi Antigen 15 euro.

No description available.Sikur drejtor Astrit Ajeti, ashtu edhe shef i laborantave Florim Ahmeti kjane deklaruar për gazeten zvcerane ne shqip Le Canton27.ch se intersimi i udhetareve,  sidomos i atyre qe udheotjne per jashte, ne Zvcer, Gjemrnai dhe vendet tjera te BE-së eshte i madh per te bere testet, gje kjo e obligushme nga vedet e dastinacioneve qe ju kerkojne mergimtareve apo turisteve tane qe largohen nga vendi yne.. »

Diten kur ekipi i gazeteve te Le Canton27.ch vizituam qendren e testeve “EuroLab” ne Aeroportin (e vjeter) « Adem Jashari »  hasem ne kolona te gjata, ku verehej nje interesim i madh. Aty verejtem se mjeket, infermiret dhe personeli i “EuroLab” ishin mire te paisur dhe organizuar per tju përjgigjur ekrkesave te qytetarëve tanë.

Në bisede me Fikrije Avdyli Sahiti, infermiere kuptuma se testi behet shume spejte edhe ate për nje ore apo dy maksimum. « Fale ekipit tone por edhe qytetareve te vetedijesuar testimi i udhetareve po ecen mbare pa probleme. Testimet behen sikpas standardve evopiane dhe me cmime te volitshme nga 15 deri ne 35 euro. Mvaret nga preferncat e tyre.. » 

Plotesoni Formularin  para se te hyni në Zvicër (Formulaire d’entrée/ Einreiseformular)

No description available.Formulari i hyrjes elektronike është në dispozicion në swissplf.admin.ch. E rëndësishme: Ju duhet të plotësoni formularin para se të hyni në Zvicër.

Kush duhet të plotësojë formularin e hyrjes?

Pothuajse të gjithë që hyjnë në Zvicër duhet të plotësojnë formularin. Fëmijët mund të deklarohen në atë të një të rrituri që udhëton me ta. Përjashtim: njerëzit që vijnë nga një zonë kufitare e Zvicrës nuk duhet të plotësojnë formularin e hyrjes.

(Le formulaire d’entrée électronique est disponible sur swissplf.admin.ch. Important : Vous devez remplir le formulaire avant votre entrée en Suisse. Das elektronische Einreiseformular ist verfügbar auf swissplf.admin.ch. Wichtig: Füllen Sie das Formular vor der Einreise in die Schweiz aus.)

Starting January 12 EuroLab will offer RT-PCR tests for all arriving and departing passengers at Prishtina Airport

As of Tuesday January 12 all passengers traveling to countries where a PCR test for COVID-19 is required will be able to get tested at the EuroLab International Laboratory, located at the old terminal building of Prishtina International Airport « Adem Jashari ». Starting January 12 EuroLab will offer RT-PCR tests for all arriving and departing passengers at Prishtina Airport. RT-PCR test will cost 35 Euros and the results will be ready 2 hours after sample receipt.No description available.

Derniers articles

Në Kosovën e lirë, pas luftës u vranë mbi 30 femra. Shifer kjo e madhe, sikur « burrat » i kanë shpallur luftë grave shqiptare?!

Prishtinë, 1 dhjetor -Mbrem ne kyreqytetin kosovar ne Prishtine ka ndodhur nje vrasje makabre, ku burri vret gruan shtatëzënë, nje dite para lindjes. Kjo...

Masat për të marrë pasaportën / Zvicra e shtrëngon, Gjermania i shliron…

Pasaporta e Zvicres  është më elitare e Evropës - dhe askush nuk dëshiron ta ndryshojë atë! Për të marrë një pasaportë zvicerane, pengesat janë jashtëzakonisht...

FIFA publikon emrin e arbitrit qe do ta udheheq ndeshjen mes Serbisë dhe Zvicrës

Cyrih, 30 nentor -FIFA sot ka bërë të ditur emrin e arbitrit për ndeshjen e së premtes mes Zvicres dhe Serbisë në orën 20:00...

Sot kemi bërë një hap të duhur për qyterarët e Kosovës drejt udhëtimit pa viza. Presim që PE ta zbatojë

Skruan: Jan Lipavský, Ministër çek i Punëve të Jashtme Ambasadorët e vendeve anëtare të BE-së ranë dakord sot për mandatin negociator të Këshillit për rregulloren për...

Gazetari ndërkombëtar Nefail Maliqi jep lajmin e parë nga Brukseli për ngjyrën jeshile te BE-së për liberalizimin e vizave për qytetaret e Kosovës

Bruksell, 30 Nëtnor -Ambasadorët e Shteteve Anëtare të Bashkimit Evropian këtë të mërkurë kanë rënë dakord për mandatin negociues të Këshillit për rregullacionin për...