15.5 C
Berne
mardi 26/09/2023

« Rrezik sulmi terrorist” Zvicra mbyll ambasadën e saj në Turqi

Ankara, 1 shkurt -Sipas informacioneve të Blick, ambasada dhe konsullata e përgjithshme në Turqi mbyllën dyert për publikun të mërkurën. Ekziston rreziku i një sulmi terrorist në Ankara, transmeton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Ambasada e Zvicrës në Ankara si dhe Konsullata e Përgjithshme e Zvicrës në Stamboll janë të mbyllura për publikun deri në një njoftim të dytë, konfirmoi për Blick Departamenti Federal i Punëve të Jashtme (FDFA). Arsyeja: rrezik sulmi terrorist.

Anulohen të gjitha terminet për aplikime për viza dhe pasaporta. FDFA tregon se sektori i saj “si dhe përfaqësitë në vendngjarje vazhdojnë të ndjekin me vëmendje situatën dhe janë në kontakt me autoritetet turke dhe vendet partnere për të vlerësuar situatën”. Zyra të tjera evropiane, si konsullatat e përgjithshme të Suedisë, Gjermanisë dhe Holandës në Stamboll, janë mbyllur gjithashtu.

Ministria e Jashtme gjermane këshillon shtetasit e saj të jenë vigjilentë. Sipas autoriteteve gjermane, ka një rrezik të shtuar të sulmeve pas incidenteve të fundit në kryeqytetet evropiane.

Ministria i referohet kështu zjarreve të fundit të Kuranit që tmerruan të gjithë vendin. Mos harroni se në Stokholm, për shembull, një burrë dogji Kuranin para Ambasadës Turke. Edhe në Danimarkë këtij libri iu vu zjarri javën e kaluar. Sa për Holandën, ata panë një kopje të tekstit të shenjtë duke u grisur në publik.

Veprimet islamofobike në Evropë

Turqia gjithashtu ka paralajmëruar qytetarët e saj kundër sulmeve në Evropë dhe Shtetet e Bashkuara. Disa veprime islamofobike në Evropë do të justifikonin marrjen e masave paraprake.

Madje, presidenti turk ishte shumë i zemëruar pas incidentit në Suedi. Turqia madje vuri në dyshim miratimin e anëtarësimit të vendit skandinav në NATO. “Përderisa ju dhe forcat tuaja të sigurisë lejoni që libri im i shenjtë, Kurani, të digjet dhe të griset, ne nuk do ta miratojmë anëtarësimin tuaj në NATO”, gjëmonte Recep Tayyip Erdogan.

FDFA si dhe përfaqësitë në vend janë në kontakt me autoritetet turke dhe vendet partnere për të vlerësuar situatën, tha zëdhënësi për Keystone-ATS. Një zëdhënës citoi « informacion të prekshëm të një kërcënimi sulmi terrorist » për të shpjeguar këto mbyllje

Derniers articles

La Suisse est solidaire avec le Kosovo. Berne condamne l’assassinat du policier albanais par des gangs serbes. Elle exige la punition des auteurs de...

Berne, 25 septembre - L'assassinat du policier albanais Afrim Bunjaku, originaire du nord du Kosovo, par des bandes criminelles et des terroristes serbes l'a...

Zvicra solidarizohet me Kosoven. Berna denon vrasjen e policit shqiptar nga bandat serbe. Kerkon ndeshkimin e autoreve te ketij krimi

Bernë, 25 shtator -Vrasja e policit shqiptar, Afrim Bunjaku, nga Kosova në veri, nga bandat kriminale dhe terroristët serb po flitet nga mbarë komuniteti...

“Gjyshja lutej para një stalle”- Imzot Arjan Dodaj fjalim përpara Papa Françeskut

Rome, 25 shtator -Share Button Gazeta Blic Imzot Arjan Dodaj, Arqipeshkv të Kryedioqezës së Tiranë-Durrësit ka mbajtur një fjalim në Marsejë përpara Papa Françeskut.Papa...

FIFA dhe OKB (UNODC) rinovojnë Memorandumin e Mirëkuptimit për të larguar krimin nga futbolli

Presidenti i FIFA-s, Gianni Infantino dhe drejtori ekzekutiv i UNODC-së, Ghada Waly vazhdojnë marrëveshjen. Të dy organet përsërisin vendosmërinë për të luftuar korrupsionin dhe...

Deputeti nga Gjeneva, Leonard Ferati per policin e vrare: Sot dite zie per «leutrimin» shqiptar Afrim Bunjakun, per dite te bardha per Kosoven!

Deputeti i kantonit te Gjeneves Leonard Ferati ne protesten e fundit para OKB-se ne Gjeneve Gjeneve, 25 shtator -Se shqiptaret jane shembull suksesi dhe integrimi...