19.9 C
Berne
lundi 20/05/2024

Vëllezërit Elezi në Zvicër që i befasuan gazetarët amerikanë në Samitin Botëror në Gjenevë

Gjenevë, 21 qershor -Për 48 ore (dy dite) rresht Gjeneva jo vetëm se ishte e blinduar nga forca të medha zvicerane (mbi 3000 mije sish) por edhe e paralizuar ne prag te samitit botëror ku pritej takimi i dy burreshtetasve te superfuqive botërore presidentit amerikan Joe Biden dhe atij rus Vladimir Putin. Dhe gjitha shitoret, rastaurantet dhe kokalet tjera një kilometer perreth villes la Grange ku mbahej takimi Biden-Putin, ju kishin vënë dryrin, ishin te mbylluar për shkak ceshtjes se sigurise ne samitin diplomatik, përveq Restaurantit te shqiptareve nga Kosova me emrin « La Rotonde de Baby-Plage”!

Long live America, long live Kosovo, long live Albanians and Americans

Por, Restauranti e shqiptareve nga Kosova me emrin « La Rotonde de Baby-Plage” ishte i privilegjuar ku për shkak besuesshmerisë, autoritetet gjenevase ja mundesuan te funksiononte enkas per mysafirët nga mbare bota. Restauranti « La Rotonde de Baby-Plage” qe gjendet buze liqenit te Gjenevës, ne mes bustit te Skendrebut dhe Villes la Granger ku mbahej takimi Biden dhe Putin ishte i vetmi lokal qe funksionte ne sherbim te mysafirëve nga mbare bota qe kishin ardhur per samitin boteror.

Pranë këtij restauranit te vëllezreve Elezi ngha Zhegra e Gjilanit kaluan, pos tre presiedentëve (Zvicres, Amerikes dhe Rusise) defiluan edhe ministra, ambasadore, fuksionarë, police, ushtarë,  perfaqesues te sherbimeve te ndyrshme sekrete. Në mesin ketyre  perosnlaiteve nderkombëtare, kishte edhe mbi një mijë gazetare nga e mbare bota, ne mesin e tyre edhe amarkenë dhe një shqiptarë qe perfaqesonte TV Klan Kosova dhe gazeten zvicerane Le Canton27.ch

Biseden me patronet e Restaurantit « La Rotonde de Baby-Plage” Sabit, Shaban dhe Mexhit Elezi e beme pas samitit për shkak se nuk kishin kohe as per të marrë fryme e leje më për intevrista,  për shkak vlugut te puneve, që nuk mund t’i jepnin hall mijëra klienteve te shumte nga e mbare bota qe pritnin ne radhe te gjata per te ngrënë apo pire dicka ne ato dite vape. Reastaurani me mbi 100 karriga, ishte plote perplote mysafire, saqe nuk mund ta leshoje as nje gjëlpere n’tokë!

Aucune description disponible.Aty cka na ra në sy tek Resatauranti « La Rotonde de Baby-Plage”  i pronarve shqiptareve, vëllezërve Elezi nga Zhegra në Gjenevë gazetarët amarikan hanin e pinin pa paguar fare gjate ketij Samiti botëror. Ihsim kurreshatr dhe ypetem nejrin nga shefat e ketij resaturanti. Njeri nga ta Mexhit Elezi për gazeten zvicerane ne shqip Le Canton27.ch tha se « tamam puna edhe gazetaret amerikan te paguajë te cile bene shume per Kosovën dhe shqiptarët. Ata shkuan ne male e fusha, dimer e vere ne mesin e refugjateve ne Kosovë, ne Stankovec, ne  frontet e luftes bashke me UCK-ne per te raportuar, per të bere emisione nga vendi i ngjerjes, për t’i treguar botes te vertzeten mbi Koasovën, për te treguar se cfare krime dhe maskra po bëheshin mbi shqiptaret nga okuptori sere. Dhe tash doren n’zemer si mund t’i thuash ketyre kolegeve te juaj amerikanë,  paguani te cilet cilet ne kohrat me te veshtira u gjenden prane nesh.. »

Gazetari amerikan: Lallall u qofte mundi yne gjate luftes juve shqiptare! 

Gazetari amerikan Robert W. për gazeten zvicerane ne shqip Le Canton27.ch » duke falenderuar pronaret e Resatauranti « La Rotonde de Baby-Plage” vëllezrit Elezi per mikëpritje dhe shermbim te shpejte, sidomos per ushqimin dhe pijet gratisthane se « kemi m betuje te manhnitur me sxjellkjet dhe serbuimikt e djlemoshave ngha Kosova,  qe kurre nuk kemi apre e as nuk ka ndodhur keshtu. Vërtetë kemi mbetur pa tekst me këtë gjest dhe me kete rast, ne sot edhe me shume i kemi kuptuar dhe njohur se kush qenkan shqiptaret dhe fale i qofte mundi qe e kemi bere per ta gjate luftes.. »

Për fund mund te themi se ky gjest, ky humanizen nuk eshte i pari i i vëllezërve Elezi nga Zhegra në Gjenevë pronar te Restauraniti « La Rotonde de Baby-Plage”. ta akne kontribuar edhe para luftes, gjate luftes dhe pas clirimit te Kosovës duke u soliradizuar dhe dukeju  nihnzar me ushqim e veshje shume familje te varfura, skamnore apo femijeve jetime te ish-luftëtareve te UCK-së

Autoritetet zvicerane dhe policia e Gjenevës kanë shprehur mirënjohje për rregullin dhe disiplinën e treguar nga pjesëmarrësit gjatë kohës së samitit boteror. Krejt normale ky samit diploamtik kaloi pa kurrëfare problemi, madje nuk u the asnje gote!Aucune description disponible.Aucune description disponible.

Derniers articles