15.2 C
Berne
samedi 30/09/2023

Reporter pa kufij: Ne nuk e kemi thene « Shqipëria dhe Kosova ne mesin e vendeve problematike » ?!

Bruksel, 4 maj –Dita Nderkobëtare e fjales se lirë 3 Maji është Dita Botërore e Lirisë së Shtypit që nga viti 1993 nga Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara. Indeksi Botëror i Lirisë së Shtypit i organizatës Reporters sans Frontiteres që përfshin 180 vende, Kosova radhitet e 56-ta,  kurse Shqipëria radhitet në vendin e 96-të, Serbia (83)  ku sipas raportit mediat pro-qeveritare përhapin propagandën ruse. Organizata Gazetarët pa Kufij, në Treguesin Botëror të Lirisë së Shtypit, radhitur Serbine dhe Shqipërinë në mesin e vendeve problematik, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Kosova e para (56) duke lëne larg Serbine dhe Shqipërine (96) per 40 vende!..

Indeksi Botëror i Lirisë së Shtypit i organizatës Gazetarët Pa Kufij që përfshin 180 vende, Kosova radhitet e 56-ta,  kurse Shqipëria radhitet në vendin e 96-të, Serbia (91)  ku sipas raportit mediat pro-qeveritare përhapin propagandën ruse.

Me rastin e Dites Boterore te shtypi, dje Reporter pa kufij ka nxejjrur neje raport mbi gjendjen e lirse se mediave ne bote, ku nuk permend fare Shqiperin e Kosovën, perveq ne listen e radhitjes se Indeksit. Dhe tash shtrohet pyetja ku e gjeten shqiptaret dhe si binjakezuan me zor Kosoven dhe Shqipërie e cila njera eshte e sukesesshme e tjetra jo dhe i kane futur ne nje thes?!

Botimi i vitit 2023 i Indeksit Botëror të Lirisë së Shtypit, i cili vlerëson kushtet për ushtrimin e gazetarisë në 180 vende dhe territore, botohet me rastin e Ditës Botërore të Lirisë së Shtypit, 3 maj. Duket se situata është “shumë serioze” në 31 vende, “e vështirë” në 42 dhe “problematike” në 55, ndërsa është “e mirë” ose “më tepër e mirë” në 52 vende. Me fjalë të tjera, kushtet për të ushtruar gazetari janë të dobëta në 7 vende nga 10 dhe të kënaqshme vetëm në 3 vende nga 10.

Ne raprto as qe permdnet Shqiperia e as Ksova, perveq ne listene indeksit?! Dhe tash nga na doli ajo fjali: «Kosova dhe Shqiperia vende problematike» Ne fakt ndoshta do t’i shkonte me shume Serbia dhe « Shqiperia dhe Serbia vende problematike » meqe jane shume afer njera me tjetren , kurs Kosova i len shume larg! Por duket se kete manpulim ebene mediat e Rames qe t jahumb shkelqimin e Kosovës apo per ta fshehur zezditen e sa për te cilat manpulime paguhen ne shqiperia nga Nderrmrja madeiale e Edi Ramës. Ose, fjalia « Shqipëria dhe Kosova ne mesin e vendeve problematike » mujnd te ket dal nga ndikn je gazetar apo tv i paguar apo qe kane simpati ndaj Rames per t’mos e demtuar ne prag ter zgjedhjeve, shkruan gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Dhe ky demant krejt i arsyeshem dhe i logjikshem eshte sepse nuk mund ta radhitesh Shqiperine me Kosoven e cila eshte radhitur ne nje pozite shume me te lakmuesme , me te mire se sa Shqiperia dhe Serbia apo Greqia. Do te ishte me arseyshme nese do te radhitej Shiperia me Serbine te cilat i dajne vetm 4-5 vende e jo Kosoven e cila raditet shume lart ne vendin e 56 duke lene shume larg Shqiprine dhe Serbine per 40 vnede ?!ü
Derisa Kosova gjenden ne vendin volitshem 56, Serbia gjendet ne vendin e 91, kruse Shqiëria edhe me keq se Serbia, ne vendin e 96?!.. Dhe tash si mund ta krashasosh Shqiperine e me Kosoven?! Do te ishte ndoshta me e logjikshme te krahasohet me Serbine meqe jane shume afer njera tjeres edhe pse me me shifra edhe me regjime.

Derniers articles

Ne diten e stome 30 shtator 1912 nisi mobilizimi për luftën e parë ballkanike. Serbia kishte okupuar tokat shqiptare, Kosoven dhe Maqedonine

Luftërat Ballkanike janë emri i dy luftërave ndërmjet shteteve ballkanike në vitet 1912 dhe 1913. Luftërat u motivuan nga dëshira e shteteve ballkanike për...

Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit: Largo trupat nga brezi kufitar me Kosoven!

Shkruan Edit HARXHI, diplomate Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit të largojë trupat dhe armatimet e rënda nga...

Europol mbeshtet BE per nje hetim mbi sulmin e terroristeve serbe ne Kosove

Berne, 29 shtator -Deshtimi i invasioni te Serbise ne Kosove permes nje grupi terroristesh te dielen e kaluar ka shqetesuar mbare komunitetin nderkombetar, perfshire...

Zyrtare nga Haga: Kontribuesi me i madh i gjykates speciales SHBA-te dhe Zvicra. Rusia dhe Serbia nuk japin asnje cent. Kosova ja cfare po...

Per te funksionuar normal Gjykata soeciale per krime ne Kosove padyshim nevoitet nhe buxhet te majme, kuptohet nga komuniteti nderkombetar. Po cilat vende jane...

Berne, Mbrojtja ajrore e blinduar me nje kupolë hekuri mbi Zvicer

Berne, 28 shtator -Raporti ushtarak zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast sulmi. Një dokument i ushtrisë zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast të...