22.5 C
Berne
samedi 10/06/2023

Pasaporta e EB Arabe dhe Zvicrës prijne si pasaporta më të fuqishme në botë. Ja ku radhitet Shqiperia, Kosova dhe ato të ballkanit..

Bernë, 11 janar -Renditja e fuqisë së pasaportave globale 2023 (The world’s most powerful passport for 2023). Pasaportat e botës të renditura sipas rezultatit të tyre total të lëvizshmërisë. Pasaporta e Emirateve të Bashkuara Arabe renditet e para në botë sipas Indeksit të Pasaportave 2023. Qytetarët mund të vizitojnë 181 vende pa viza. Kuse ato nga ballnai jane kah fundit i indeksit:  Serbia -38 (136), Maqedolnia Veriore – 46, Shqiperia -51 (mund te duhetosh në 116 vende), Kosova -98 (41 vende), njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Për të marrë rezultatet përfundimtare, Indeksi i Pasaportave Henley merr parasysh numrin e vendeve që mund të futen pa vizë me atë pasaportë.

Pasaporta e Emiratevce të Bashkura e para, pasaport a Zvicrës e dyta! 

Indeksi i pasaportave të Arton Capital merr në konsideratë pasaportat e 193 vendeve anëtare të Kombeve të Bashkuara dhe gjashtë territoreve — ROC Tajvan, Macau (SAR Kinë), Hong Kong (SAR Kinë), Kosovë, Territor Palestinez dhe Vatikani. Territoret e aneksuara me vendet e tjera janë të përjashtuara.

Që nga viti 2006, Indeksi i Pasaportave Henley ka renditur dokumentet e udhëtimit të 199 vendeve. Pasaporta e Emirave te Bashkuara  gjendet në krye të listës, ndërsa Bosnja dhe Hercegovina (BiH), së bashku me Shqipërinë dhe Kosovën, por edh eme Serbinë, malin e Zi, Maqedônine Veriore renditen më keq në rajon.

Sa i përket ballkanit, sipas gazetës  zvicerane ne shqip Le Canton27.ch pasaporta sllovene është padyshim më e forta, e cila është në vendin e 11-të dhe hap derën për 182 vende. Pasaporta e Republikës së Kroacisë është në vendin e 18-të, serbe në vendin e 38-të, aji maqedonase në vendin e 44-të, malazeze në vendin e 45-të, shqiptare në vendin e 51-të dhe të Kosovës në vendin e 98-të.

BiH ndan vendin e 49-të në listën e renditjes me pasaportat ruse dhe mikroneziane dhe me këto pasaporta mund të udhëtoni lirisht në 118 vende të botës.

Me pasaportë serbe mund të udhëtohet në 136 vende të botës pa vizë, kështu që renditet në vendin e 38-të sipas Indeksit Botëror të Pasaportave  (Global Passport Power Rank 2023) për ket vit.

10 pasaportat kryesore mbeten praktikisht të pandryshuara gjatë viteve të fundit. Japonia është kthyer në krye të listës. Pasaporta e këtij vendi aziatik i hap derën 193 vendeve të botës. Pasaporta japoneze pasohet nga pasaportat e vendeve të mëposhtme: Singapori, Koreja e Jugut, Gjermania, Spanja, Finlanda, Italia, Luksemburgu, Austria, Danimarka, Holanda dhe Suedia.

Për sa i përket përfundimit, pozicionet më të këqija janë mbajtur nga vendet, pasaportat e të cilave lejojnë hyrjen pa viza në më pak se 40 vende në botë. Këto janë Koreja e Veriut, Nepali, Territoret Palestineze, Somalia, Jemeni, Pakistani, Siria, Iraku dhe Afganistani.

SHQIPERIA

Pasaporta shqiptare renditet aktualisht në vendin e 51-të në mesin e pasaportave botërore, sipas Indeksit të Rangimit të Pasaportave Guide. Renditja e pasaportave të Shqipërisë është për shkak të shkallës së hyrjes globale që garanton për mbajtësit e pasaportave shqiptare, të cilët mund të udhëtojnë pa viza në 116 vende, por që përndryshe kanë nevojë për vizë për të hyrë në 87 vende në mbarë botën.

Pasaportat kombëtare renditen sipas numrit të vendeve që një mbajtës mund të ketë akses pa viza. Prandaj, renditja e pasaportave të Shqipërisë pasqyron numrin e vendeve pa viza të aksesueshme për mbajtësit e pasaportave shqiptare. Vendet pa viza përfshijnë ato ku hyrja është e mundur pa vizë dhe me vizë në mbërritje / autorizim elektronik udhëtimi.

KOSOVA

Pasaporta e Kosovës aktualisht renditet në vendin e 98-të në mesin e pasaportave globale, sipas Indeksit të Rangimit të Pasaportave Guide. Renditja e pasaportave të Kosovës është për shkak të shkallës së hyrjes globale që ajo garanton për mbajtësit e pasaportave kosovare, të cilët mund të udhëtojnë pa viza në 41 shtete, por që përndryshe kanë nevojë për vizë për të hyrë në 155 vende në mbarë botën.

Pasaportat kombëtare renditen sipas numrit të vendeve që një mbajtës mund të ketë akses pa viza. Prandaj, renditja e pasaportave të Kosovës pasqyron numrin e vendeve pa viza të aksesueshme për mbajtësit e pasaportave kosovare. Vendet pa viza përfshijnë ato ku hyrja është e mundur pa vizë dhe me vizë në mbërritje / autorizim elektronik udhëtimi.

ZVICRA:

Pasaporta zvicerane aktualisht renditet në vendin e 6-të në mesin e pasaportave globale, sipas Indeksit të Ranking të Pasaportave Guide. Renditja e pasaportave të Zvicrës është për shkak të shkallës së hyrjes globale që garanton për mbajtësit e pasaportave zvicerane, të cilët mund të udhëtojnë pa viza në 188 vende, por që përndryshe kanë nevojë për vizë për të hyrë në 26 vende globalisht.

Pasaportat kombëtare renditen sipas numrit të vendeve që një mbajtës mund të ketë akses pa viza. Prandaj, renditja e pasaportave të Zvicrës pasqyron numrin e vendeve pa viza të aksesueshme për mbajtësit e pasaportave zvicerane. Vendet pa viza përfshijnë ato ku hyrja është e mundur pa vizë dhe me vizë në mbërritje / autorizim elektronik udhëtimi

Dokumenti i udhëtimit serb, me të cilin, sipas këtij indeksi, ende mund të udhëtoni në 91 vende të botës vetëm me vizë, ka ruajtur kështu pozicionin e tij nga viti 2022.

Vendin e parë e zunë Emiratet e Bashkuara Arabe dhe vendin e dytë e ndanë 11 vende, nëntë prej të cilave janë nga Bashkimi Evropian (Gjermania, Suedia, Finlanda, Luksemburgu, Spanja, Franca, Italia, Holanda, Austria, Zvicra dhe Koreja e Jugut), thuhet në sit.

Derniers articles

Ismajl Kadare: Tirana dhe Prishtina duhet jo vetëm të shqetësohen, por të veprojne me shumë për shqiptaret e diskriminuar në Luginën e Preshevës

EKSKLUZIVE - Prishtinë, 8 qershor -Shkrimtari yne i njohur me renome botërore, z.Ismajl Kadare po merr pjesë në edicionin e 23-të Panairit të Librit...

Stano nga BE ja ben « dardhe » Edi Ramës rreth nje far drafti të tij për Kosovën. Brukseli i përgjigjet Ramës se « Falemnderit, por ne...

BE vlerëson kontributin e Shqipërisë, por për Asociacionin vetëm në kuadër të dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë Lidhur me përgatitjen e draft-statutit për Bashkimin e...

Ish-komandanti i NATO-s, gjenerali Wesley Clark në Prishtinë: Ështe e drejtë e Kosovës që të forcojë sovranitetin e saj dhe të kontrollojë veriun si...

Prishtinë, 9 Ish-komandanti i NATO-s, gjenerali Wesley Clark, ne bisede me redaktorin per marëdhënie nderkombëtare te gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch ka thënë...

Nefail Maliqi: Me Vokrrin ne seline e UEFA-s, punuam bashk me vite te tera derisa ja arritem qellimit. Ai mbetet ambasador i futbollit kombetar...

Para pese vitesh (3 maj 2016) gazetari yne Nefail Maliqi kumton lajmin i pari nga selia e UEFAs, rrespektvisht nga Asambleja e Pergjtishme e...

Pas terrorit në Serbi kundër fëmijeve, vazhdon në Francë. Terroristi me kryq n’qafe Abdalmasih H. bërtiti « Në emër të Jezu Krishtit », pasi masakroi fëmijet...

Gjeneve, 9  qershor -Katër fëmijë, në veçanti, u plagosën me thikë gjatë një sulmi, të enjten, 8 qershor, në Annecy (Haute-Savoie). Pas terrorin kunder...