6.7 C
Berne
mardi 21/03/2023

Reagon UEFA për konfliktin Duka-Velijaj dhe deshtimin e atentatit ndaj kreut te FSHF-së

Nyon/UEFA, 25 janar -Diten e hene (24 janar) në mbremje ka ndodhur një shpërthim me tritol ka ndodhur mbrëmjen pranë shtëpisë se kreut të FSHF-së, Armand Duka. Ky sulm u cilesau si atntat ndjarkeut nte FSHF-së ku ne mesine shume reagime, kane reaguar edhe zyrtaret e UEFA-s nga selia e saj ne Nyon te Zviucres duke shprehur shqetesime per « luften » me rivaleve per te drejtuar FSHF-në (UEFA is deeply concerned with the latest developments in Albanian football and expresses its solidarity with the Albanian Football Association President Armand Duka and his family following the recent bombing at his house)

UEFA permes nje leteres derguar redfaksie se gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch ka reaguar për ngjarjen më të nxehtë të momentit, ku presidenti Armand Duka po sulmohet nga kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erjon Veliaj.  Insiticioni më i madh Europian i futbollit ka shprehur mbështetjen ndaj kreut aktual të FSHF-së, zotit Duka, menjëherë pas sulmit me eksploziv që iu bë shtëpisë së tij.

Beteja e Veliajt me kreun e FSHF-së, UEFA mbështet Armand Dukën

“UEFA eshte thellesisht e shqetesuar me zhvillimet e fundit ne futbollin shqiptar, dhe shpreh mbeshtetjen e saj ndaj Presidentit te Federates Shqiptare te Futbollit Armand Duka, ne vijim te eksplozivit te vendosur ne banesen e tij. Gjate muajve te fundit, ka patur disa raste te nderhyrje politike ne drejtimin e Federates shqiptare dhe ne procesin e saj demokratik zgjedhor, ne shkelje te hapur te Statuteve te UEFAs dhe kjo eshte qartesisht e paparanueshme.. » thuhet ne fllim te letres se UEFA-s e cila denon sulmin ndaj shfit te FSHF-së z.Duka citon gazeta Le Canton27.ch (Over the last few months, there have been several cases of political interference in the running of the Albanian federation and in its democratic election process, in clear violation of UEFA Statutes and this is clearly inadmissible. UEFA expects the electoral process to be fully independent and with no undue influence from third parties.)
« UEFA ka qene ne komunikim te rregullt me Federaten Shqiptare te Futbollit gjate ketyre muajve per kete ceshtje dhe nje delegacion i nivelit te larte do vizitoje per kete arsye Shqiperine ne javet ne vijim, per te diskutuar ceshtjet aktuale dhe per te ngritur shqetesimin mbi organizimin e sigurte te finales se UEFA Conference League 2022 ne Tirane, pare nga zhvillimet e fundit”,  thuhet ne fund të reagimij e UEFA derguar gazetes zvcerane ne shqip Le Canton27.ch
Kush është biznesmeni 34-vjeçar që vendosi lëndën plasëse pranë shtëpisë së kreut të FSHF, Armand Duka?
Mediat shqipotare kane raprotuar se Arlen Hasanajn eshte personi që u arrestua sot nga policia si i dyshuar për shpërthimin me lëndë plasëse në banesën e Armand Dukës.

Bëhet fjalë për një 34–vjeçar i cili është administrator i një biznesi në qytetin bregdetar dhe banon në lagjen nr.4, e njëjta lagje ku ndodhet shtëpi e kreut të FSHF-së.

Bëhet fjalë për një biznes që merret me import-eksport dhe tregtim me shumicë e pakicë të artikujve industrialë në veçanti te atyre elektronike, kondicinimi, materiale elektrike speciale, komjuterike, tekefonike, radiotelevizive, elektrike.

Nuk dihet ende konflikti që ka pasur autori me drejtuesin e Federatës Shqiptare të Futbollit.

Derniers articles

Sali Berisha në ATV: Arsytimi i Vuçiqit pse nuk e firmosi marrëveshjen nuk është i sinqertë, ja çfarë po fshehë ai

Kryetari i PD-së, Sali Berisha, në emisionin “A23” në ATV, tha se arsyetimi i presidentit serb, Aleksander Vuçiq për të mos e firmosur marrëveshjen...

Shefi OKB-se mbeshtet marreveshjen e Ohrit mes dy shteteve fqinje Kosoves dhe Serbise

Berne, 20 mars -Sekretari i Përgjithshëm mirëpret njoftimin e fundit nga Bashkimi Evropian për një marrëveshje nga palët për zbatimin e Marrëveshjes për rrugën...

Nga Brukseli ne Ohër, Zotimi gojor ka peshe!..

Shkruan: Muhamet MAVRAJ Zotimi gojor ka peshe, por eshte dicka tjeter nga nenshkrimi i dokumenteve. Dialogu, bisedimet, takimet jane me te mira sesa izolimet ose konfliktet...

Përfunduan diskutimet maratonike në Ohër mes Kurtit dhe Vucicit nën patronazhin e BE-së. Arrihet marreveshje, por presidenti serb refuzoi te nenshkruaj

Oher, 18 mars -Rundi i bisedimeve maratonike mes liderëve të Kosovës dhe Serbisë pas 12 oresh ka përfunduar. Mesohet se ka një dakordim mes...

Le Conseil fédéral adopte le rapport sur l’exercice du droit de vote depuis l’étranger

Berne, 17 mars Lors de sa séance du 17 mars 2023, le Conseil fédéral a adopté un rapport sur l’exercice du droit de vote...