12.1 C
Berne
dimanche 23/06/2024

« Randez-Vous » » e liderëve të Ballkanit Perëndimor në Athinë ne krye me Von der Leyen nga BE . Aty edhe Volodymyr Zelensky dhe Albin Kurti

Sot radarët e Ballkanit janë fokusuar në Athinë. Lidershipi i Bashkimit Europian dhe tetë liderë të vendeve të Ballkanit Perëndimor janë “të pranishëm” në darkën informale që kryeministri do të shtrojë, pasdite vonë në Pallatin Maximos, për zgjerimin dhe të ardhmen evropiane të rajonit. , me rastin e 20-vjetorit të Samitit BE-Perëndim Në kryeqytetin grek, në orët në vijim do të ketë: Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel, Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, Presidenti i Malit të Zi, Jakov Milatoviq, Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski, Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, Presidentja e Këshillit të Ministrave të Bosnjë-Hercegovinës, Boriana Christo, Kryeministri i Bullgarisë, Nikolai Denkof, Kryeministri i Kroacisë, Andrej Plenkoviq, Kryeministri i Rumanisë, Ion-Marcel Tsolaku, njfton gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Siç theksojnë zyrtarë qeveritarë, nisma e Kyriakos Mitsotakis shënon rolin udhëheqës që luan Greqia si një shtyllë e stabilitetit, paqes dhe sigurisë energjetike në Ballkan dhe Evropën Juglindore dhe kthimin e saj në Ballkan nga viti 2019 e në vazhdim. Në të njëjtën kohë, ftesa e kryeministrit është thelbësore dhe simbolike:

-Simbolike, sepse më 21 qershor u mbushën 20 vjet nga “Deklarata e Selanikut” e Samitit BE-Ballkani Perëndimor që u zhvillua gjatë Presidencës greke të Këshillit të Bashkimit Evropian dhe që hapi rrugën për përfshirjen e disa vendeve. të rajonit në BE

-Esenciale, sepse Kyriakos Mitsotakis ka riafirmuar vazhdimisht mbështetjen e vendosur të Greqisë për perspektivën evropiane të rajonit, e cila bëhet edhe më e rëndësishme në mjedisin e ri të sfidave të krijuara nga pushtimi rus në Ukrainë.

Diskutimet e liderëve do të fokusohen në zgjerimin dhe të ardhmen evropiane të rajonit. Siç komentojnë drejtuesit, në të njëjtën kohë, plotësimi i 20 viteve nga Samiti i Selanikut dhe ftesa e kryeministrit për liderët e rajonit është një mundësi tjetër për të vënë në pah faktin se Greqia, e cila ka forcuar gjurmën e saj gjeopolitike dhe energjetike në katër vitet e fundit të rajonit, qëndron në krah të Ballkanit Perëndimor si anëtar i familjes europiane, por edhe si ekonomia më e madhe në rajon dhe uron integrimin e tyre europian, për të cilin ka kushte.

« Greqia është një shtyllë stabiliteti, një vend që dëshiron paqen, zhvillimin e energjisë në rajon. Ajo gjithashtu dërgon një mesazh si jashtë ashtu edhe brenda, se Greqia nga një vend lypës, një vend që prodhoi vetëm lajme negative për një Periudha kohore është një vend që merr drejtimin, qëndron në këmbët e veta, i jep formë zhvillimeve, nuk është thjesht një i barabartë, një bashkëbisedues i denjë që merr drejtimin dhe kujdes, në një periudhë shumë të Sfidat e mëdha gjeopolitike, të mos harrojmë pushtimin rus në Ukrainë. Kështu që Greqia dëshiron të përcjellë këtë mesazh, mesazhin e paqes, mesazhin e zhvillimit, mesazhin e zgjerimit », tha zëdhënësi i qeverisë Pavlos Marinakis (Sky).

Në darkën e sotme Shqipëria e ftuar në nivel presidenti nuk do të përfaqësohet. Ftesa e Athinës i është drejtuar presidentit të Shqipërisë dhe jo kryeministrit Edi Rama, fakt që pasqyron acarimin e fortë të Pallatit Maximos për ngjarjet që lidhen me ndalimin e paligjshëm të kryebashkiakut të zgjedhur të Heimarrës, Freddy Belleri dhe qëndrimi i qeverisë shqiptare.

Zelensky në Athinë
Në çdo rast, darka joformale e organizuar nga Kyriakos Mitsotakis, në Herodou Attikou 19, nuk mund të përjashtohet nga fshehja e disa surprizave. Sipas asaj që raporton agjencia ruse RIA Novosti, presidenti i Ukrainës nuk mund të përjashtohet që të jetë në kryeqytetin grek, për të marrë pjesë në këtë darkë. Pala greke nuk e konfirmon këtë vizitë konkrete, pasi ka gjithmonë arsye sigurie, por askush nuk mund ta përjashtojë.

Katër-katërshja me Plenkoviçin
Sot dhe nesër, ndërkohë, do të zhvillohen takime private të kryeministrit me liderët ballkanikë, me interesin më të madh të kuartetit Kyriakou Mitsotakis-Andrei Plenkoviç. Dhe kjo, pasi takimi i dy kryeministrave vjen pak ditë pas ngjarjeve të përgjakshme të 7 gushtit në Filadelfia e Re, arrestimit dhe paraburgimit të tifozëve kroatë të Dinamo Zagrebit. Siç raportuan ditët e kaluara mediat kroate, zoti Plenkoviç pritet të ngrejë çështjen e të burgosurve kroatë me kryeministrin, ku Kyriakos Mitsotakis tashmë ka dërguar mesazhin se Greqia është shtet ligjor, ka rregulla dhe gjyqësori është i pavarur.

Derniers articles