9.8 C
Berne
jeudi 29/02/2024

Ragmi Mustafi vazhdon te udhëheq Këshillin Kombetar Shqiptar me anëtaret tjere të autoritetit të përkohshëm

Bujanoc, 4 mars 2023. Këshilli Kombëtar i Shqiptarëve (KSHK) në muajt e ardhshëm do të vazhdojë të udhëhiqet nga Ragmi Mustafa nga Partia për Veprim Demokratik (PDD). Sipas informacioneve jozyrtare të një partie shqiptare, Ministria e të Drejtave të Njeriut dhe të Pakicave ka emëruar Mustafën kryetar të Autoritetit të Përkohshëm që do ta menaxhojë këshillin deri në zgjedhjet e reja, njoton nga Prishtine korrespendenti i gazetës zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Mustafa paraprakisht i tha Bujanovackit se nuk dëshiron të jetë kryetar i organit që do ta formojë qeveria e Serbisë, por se do të veprojë sipas vendimit të partisë së tij.

“E vërteta është një. NSA si i vetmi institucion që kanë shqiptarët nuk guxon të shuhet”, tha ai sot me rastin e emërimit për Bujanovackin, duke thënë se do të komentojë më hollësisht kur të kthehet nga Uashingtoni ku po qëndron si anëtar. të një delegacioni të politikanëve shqiptarë nga Bujanoci, Presheva dhe Medvegja.

Bujanoci njoftoi në fillim të kësaj jave se ministria mori vendim për formimin e Autoritetit të Përkohshëm pas shpërbërjes së Këshillit, për shkak se pesë partitë shqiptare që fituan mandatet në zgjedhjet e nëntorit nuk arritën marrëveshje për zgjedhjen e lidershipit. përfundimi i afatit ligjor në janar të këtij viti.

Përveç Mustafës (PVD)  do të ketë edhe një anëtar në autoritetin e Përkohshëm – Enkel Rexhepi. Një tjetër anëtar është Nevzad Lutfiu nga Lëvizja për Progres Demokratik (PDP) e Shqiprim Musliut.

Nga Partia Demokratike e Nagip Arifit, në Organin e Përkohshëm u emërua Agim Haliti dhe nga Presheva Enver Mehmeti nga Partia Demokratike e Shqiptarëve (PDSH).

Alternativa për Ndryshim, e cila ishte e dyta për nga numri i votave në zgjedhje dhe fitoi të njëjtin numër mandatesh me PDD-në fituese, nuk ka përfaqësues në Organin e Përkohshëm, sepse partia vendosi të mos marrë pjesë në punën e këtij organi. .

Derniers articles

Botime te reja ne botë: Në Paris doli libri me poezi nga autorët e njohur shqiptarë nga ballkani

"La poésie contemporaine albanaise" (Poezia bashkëkohore shqipe) quhet libri i posabotuar sot ne kreyqytetin e kultures evropiane ne Paris nga autoret: Reshat Sahitaj,  Adem...

Mediat e Ukrainës: Zelenskyi u takua në Shqipëri me « kryeministrin » prorus të Serbisë. Vuçiç në Tirane perballe Ramës: Falemnderit Kiew qe nuk e njihni...

Vucic ne Tirane Zelensdkyt: vlerësoi gjithashtu Kievin si një nga kryeqytetet e pakta që nuk e njeh pavarësinë e Kosovës Zelenskyi u takua në Shqipëri...

Shqiperi, nis projekti i ri për menaxhimin e zjarreve me mbështetje nga qeveria zvicerane

Ministrja e Turizmit dhe Mjedisit Mirela Kumbaro nënshkroi sot Memorandumin e Bashkëpunimit për menaxhimin e zjarreve me Ambasadoren e Zvicrës Ruth Huber Tiranë, 28 shkurt...

Një familje shqiptare në Zvicer ankohen se humbën fëmijet e tyre në « mungesë të perkthyesit në spital… »

Bernë, 28 shkurt - Lajmi që Franziska Neziri (57) duhej t'i jepte çiftit në spital ishte më i keqi që mund t'u jepni prindërve:...

Zelensky nga Tirana fton partnerët nderkombëtar në samitin global të paqes në Zvicër për Ukrainën

Tiranë, 28 shkurt -Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky pas dy vitesh te invasion rus ne Ukarinë, po qëndron për vizitë për herë të parë...