12.5 C
Berne
mardi 21/05/2024

Racizëm apo i dehur? Policia franceze vret të riun mysliman që nuk ndaloi veturën

Një oficer i policisë franceze që vrau një 19 vjeçar më 14 qershor në jugperëndim të Francës është akuzuar për vrasje nga pakujdesia. Nje tjeter i ri (Nahel) 17 vjeç, u vra të martën në mëngjes e 28 qershoprit nga zjarri i policisë në Hauts-de-Seine. Analistet flasin ne fracne flasin se polici mun te kete qene racist, dehur ose i cmendur, sepse nje njeri normal nuk do ta bente nje krim te tille barbar (Racisme ou policier français ivre ? Il tue un jeune musulman (de couleur) en plein jour dans un lieu public), shkruan gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Rreth orës 08:15, policia me motoçikleta urdhëroi drejtuesin e një Mercedesi me ngjyrë të verdhë që ishte marrë me qira të ndalonte për kontroll, pasi kishte vërejtur disa shkelje rrugore.

Djali fillimisht do të kishte ndaluar automjetin e tij, përpara se të rindizte papritmas.

Sipas policisë adoleshenti do t’i kishte përplasur dhe një oficer do të kishte qëlluar.

Veç se një video amatore tregon të kundërtën. Punonjësi i policisë nuk ishte përpara mjetit por ishte pozuar në nivelin e derës së përparme të majtë.

Ne shohim zyrtarin duke i drejtuar shoferit me armën e tij të shërbimit, përpara se të qëllojë në rrezen e zbrazët kur automjeti niset sërish me zhurmë.

Sipas avokatëve të familjes së viktimës, shfrytëzimi i kolonës zanore të videos, tregon se autori i të shtënave fatale do të kishte bërtitur: “Do të të fus një plumb në kokë”.

Kolegu i tij duket se po e urdhëron kolegun e tij të qëllojë duke i thënë “gjuaj” pak para të shtënave.

Polici 38-vjeçar i dyshuar për të shtënat me armë zjarri është dërguar në mbajtje për vrasje me dashje. Viktima ishte tashmë e njohur për gjykatat, veçanërisht për refuzimet për t’u zbatuar.

Pas vdekjes së Nahelit, dhuna urbane shpërtheu mbrëmjen e së martës në Nanterre dhe vazhdoi për një pjesë të natës.

Zjarret e shumta kanë shkatërruar ndërtesa: shkollën fillore të Pablo Picasso-s, qendrën e kohës së lirë të Gavroches ku kishte dhjetëra kafshë që mund të shpëtoheshin.

Tensionet kanë shpërthyer në disa qytete në Île-de-France si Suresnes, Montfermeil, Colombes, Asnières-sur-Seine, Rueil-Malmaison, apo edhe Mantes-la-Jolie ku bashkia e qarkut të Val Fourré u shkatërrua nga flakët. .

Tensionet do të kishin shpërthyer gjithashtu në disa qytete franceze si Marseja, Nante, Bordo apo Roubaix.

Nëna e Nahelit ka folur në një live në Instagram.

“Kam humbur një fëmijë 17 vjeç, kam qenë vetëm me të, më kanë marrë një foshnjë”, ka thënë shumë e prekur kjo grua. “Ai ishte ende fëmijë, kishte nevojë për nënën e tij”.

“Këtë mëngjes më dha një puthje të madhe dhe më tha ‘Mami të dua’”, thotë ajo. “I thashë ‘të dua kujdesu për veten’”.

« Ne dolëm në të njëjtën kohë, ai shkoi të bënte McDonald’s, unë shkova në punë si gjithë të tjerët. Një orë më vonë më thanë se çfarë? Djali im është qëlluar », dëshmon ajo.

“Çfarë do të bëj? I dhashë gjithçka, që ndonjë bir kurve të ma marrë djalin tim. Unë kam vetëm një, nuk kam dhjetë, kam vetëm një ishte jeta ime, ishte miku im më i mirë, ishte djali im, ishte gjithçka për mua, ishim bashkëpunëtorë sa nuk ishte e mundur”, përfundon kjo grua.

 

Derniers articles