15.4 C
Berne
samedi 3/06/2023

Qindra shqiptare nga Zvicra ne zgjedhjet e 14 majit. Tre aeroplanë me mërgmitarë nga Gjeneva u nisën drejt Tiranës për të votuar!

Gjenevë/Berne,  13 maj -Gjendemi 24 ore para zgjedhjeve ne Shqiperi. Në Shqipëri, që prej mesnatës së mbrëmshme ka nisur heshtja zgjedhore, ndërsa nesër qytetarët do të mund të votojnë për të zgjedhur drejtuesit e 61 Bashkive të vendit. Në garë janë 144 kandidatë, ndërkohë që 23.700 të tjerë konkurrojnë për të qenë pjesë e këshillave bashkiakë. Zgjedhjet do të ndiqen nga afër, prej rreth 230 vëzhguesve ndërkombëtarë, pjesa dërrmuese e të cilëve janë angazhuar nën drejtimin e misionit të ODIHR-it, njofton nga Tirana korrespondenti i gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Qe në fillim do thene se sipas Zyres Federale te Statistikve (OFS) ne Zvicer sot jetojne dhe veprojne mbi 3 000 qytetare nga Shqiperia, prej te cileve me te drejte vote jane 2000 (dmth qe posedojne pasaporta shqiptare), shkruan gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch

Lista e votuesve për zgjedhjet e nesërme përmban mbi 3 milionë e 650 mijë zgjedhës, ku përfshihen edhe emigrantët shqiptarë, të cilët ende nuk mund të votojnë nga vendet ku banojnë. Duke mbajtur parasysh numrin e lartë të tyre, votuesit realë në zgjedhje mund të përllogariten diku te 30-40 përqind më pak.

Diaspora shqiptare e mobilizuar ne baza vetiake (pa ndihmen e shtetit) per zgjedhjet e 14 maji

Kurse gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch ne Gjeneve njofton se sikur qytetsret ne Shqiperi edhecdiaspira shqiptare, sidomos ne Zvicer eshte mobilizuar te marrin pjese ne keto zgjedhje lokale.

Diaspora shqiptare edhe pse larg vendlindjes gjtihnje syte i ka kah atdhu te cilet përpiqet te japin kontributin e tyre edhe en diatsance gejografike, jo vetem duke ndihmuar familjet e tyre me financa për shkak krizes ekonomike, papunedide se madhe dhe varferise se madhe qe ka kapluar vendin e shqiponajve, por edhe duke qene pseje e proceseve zgjedhore ne Shqiperi ne cdo kater vite.

Shqiptaret e zhgënjyer në Zvicer: Edhe sivjet nëse nuk do kete ndryshim ne zgjedhjet e 14 majit ne Shqiperi, ne nuk do të votojme më!

Redakasia jone ka mesuar se qindra shqiptare nga diaspora i kane emesyer ne kete jave Tiranes per te qene pjese e zgjdhjeve, per kryer obligimin qytetare, per tevotuar per te ardhmen e vendit. Vetem nga Zvicra javen e fundit kane shkuatr tre aeroplan nga aeroporti Gjeneves drejt aeroportit Nenë Tereza ne Tirane. Aeroplani i fundit ishte sot ne oret e mengjesit (08:50) nga Zvicra drejt Tiranës. Shume mërgimtare tjere kane shkruar me here edhe me vetura dhe me autobusë nga Zvicra dhe vendet tjera te Evropës drejt Shqipërisë, meqe sheti ketyre qytetareve qe ju impunoi largimin, nuk ju ka mundesuar te votojne si Kosoves apo vendet tjera evipiane ne ambasada apo ne mëyre elektronike.

Në lidhje me zgjedhjet e nesërme (14 majit) ne Shqiperi per gazten tone kane folur disa lidere dhe mergimtare ne Zvicer, për rëndësi që ka diaspora shqiptare për të votuar në Shqipëri.

« Shqiperia ka nevoje për një bashkëpunim sa më të ngushtë në të gjitha format dhe aspektet me diasporën shqiptare. Pra ne e konsiderojmë diasporën një faktor madhor për një Shqipëri të zhvilluar, për një Shqipëri me të ardhme të sigurt…” ka thenë njëri nga lideret shiptare per redaksine tone.

Shume shqiptare nga diaspora sikur edhe keta ne Zvicer për shkak paperspektives ne Shqiperi kane leshuar vendin. Shume syresh te zhgenjye te cilet përgazeten zvicerane ne shqip Le Canton27.ch kane thene se keto deceniet e fundit kane marre pjese e proceset zgjedhje ne cdo kater vite, por asgje nuk ka ndryshuar, përkundrazi, Shqiperia keq e me keq…

Lidhur me zgjedhjet vendore qe do mbahen nesër ne Shqiperi zonjusha Julia Cici thote se « nuk do marr pjese ne keto zgjedhje. Pamundesi familjare per shkak te angazhimeve dhe karrieres ne Zvicer. Do kisha interes qe te shtyhej perpara procesi i perfundimit te votimit elektronik per diasporen. Ne dijenine time, prej shume muajsh eshte bere gati edhe projekt ligji per votimin elektronik, por ende nuk ka perfunduar. Ndaj gjykoj si nevoje emergjente perfundimi i ketij procesi. E drejta e votes eshte nje e drejte themelore e njeriut e parashikuar edhe ne Kushtetuten e Republikes se Shqiperise ndaj besoj fort ne kete domososhmeri qe te ecim me hapa njesoj edhe si shume vende te BE. »

Shumë nga ne do të udhëtojnë nga larg për të votuar me date 14 prill duke qenë se premtimi i kësaj qeverie për votën e emigrantëve nga vendbanimet nuk u mbajt, ashtu si shumë premtime të tjera të saj, thone terinjt nga Zvicra qe takuam sot ne aeroportin e Gjenevës

Ndersa Artur Bushi nga thote se Ne duhet ne japim kontribut ekonomik pour kemi dhe te drejten e plote dhe per politiken

Gjate vitit te fundit, ne kemi qenë prezentë dhe dëshmitarë të drejtpërdrejtë të ngjarjeve politiko-shoqërore në atdhe, nëpërmjet aktivizmit, mbështetjes së kauzave qytetare dhe bashkimit të zërit tonë me atë të bashkatdhetarëve tanë, në përpjekjet e tyre të përditshme drejtë kërkesës së llogarisë dhe luftës për drejtësinë e munguar.

Në prag të këtyre zgjedhjeve, qytetet tona ndodhen në një udhëkryq të rrezikshem dhe përcaktues për të ardhmen e tyre për vitet në vazhdim.

Kemi kërkuar votën e diasporës që të jetë e mundshme në tri mënyra: votën elektronike, në ambasadë ose me postë, kemi marrë shembullin e Kosovës dhe kemi kërkuar përfaqësim të diasporës shqiptare

Nje grupo i gte rinjve, stzudnete nga sqhiperi ne Zurich ajne shprehur se « Me shqetësim kemi vënë re një përkeqësim të vazhdueshëm të qeverisjes së vendit dhe të shumë treguesve të tjerë të funksionimit të demokracisë në Shqipëri. Mungesa e llogaridhënies, përqëndrimi i të gjitha pushteteve në duart e një grushti njerëzish dhe niveli i papranueshëm i abuzimit me të drejtat e qytetarëve është një kambanë alarmi për këdo që beson në parimet demokratike të funksionimit të një shteti… »

Për këtë arsye, sipas tyre, largimi me votë i keq-qeverisjes aktuale nëpërmjet zgjedhjeve te 14 majit, do të ishte një ngjarje e mirëpritur, në dobi të vendit dhe mbi të gjitha në dobi të demokracisë së brishtë shqiptare. Edhe sivjet nëse nuk do kete ndryshim ne zgjedhjet e 14 majit ne Shqiperi, ne nuk do të votojme më!, kane thenë mergimtaret tane ne Zvicer për gazeten zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Anteliana Cibuku Fregja: Ftoj te gjithe diasporen të vije me Migjenin, Lasgushin, Nlin, Cajupin apo dhe me Swissair dhe EasyJet te votoje ne Shqiperine tone te bukur, per nje te ardhme me të mire…

Pyetjes sone per zgjedhjet e neserme (14 maj) ne Shqiperi, nje inelektuale, farmaciste nga Tirana e cila qe prej vitesh jeton dhe vepron në Gjenevë me dy fëmijet dhe bashkeoshortin e saj Klaudion, Anteliana Cibuku Fregja ështe përjggijur: « I gjate deri ne lengim kjo politika e stergjatur apo e imponuar e tranzicionit politik ne Shqiperine tone . Je vend i bekuar nga zoti dhe plot potencial strategjik ne politika rajonale, me nje popull arsimdashes dhe rini plot grinte per tja dale. Duke mos i hequr asgje bashkombasve tone qe mundohen te ndertojne jeten brenda kufijve tone gjeografik, jo me pak por me shume mall dhe deshire per ta pare Shqiperi e gjithmone e me mire ka dhe diaspora, nje premtin i vonuar i deshiruar prej tyre dhe sidomos te rinjve per te qene pjese aktive ne vendimarrje politike te vendit me te drejten e votes. »

« Nje te drejte hyjnore detyre qytetare qe sot edhe pse nuk mundemi ta bejme ne selite perkatese tonat diplomatike ne bote deshira per ndryshim 360 grade dhe te parit nga jashte te vendit te jep nje arsyetim kendveshtrim dhe plane me te kthjelleta si e duam atdheun tone si do duam ne te investojme bagazhin social dhe ekonomik tonin ne te …Per ta shprehur kete detyrohemi akoma sot ne 2023 te marrim avionin per te kryer detyrimin. Te jetuarit jashte nuk na ben me pak shqipetare perkundrazi me te kthjellet dhe pa asnje ndikim te kutia e demokracise.Voto sot voto ndryshimin voto per kombiin. Ftoj te gjithe diasporen të vije me Migjenin apo Lasgushin apo dhe EasyJet te votoje… » ka thene në fund zonjusha Anteliana Cibuku Fregja

 

 

Derniers articles

Pushimet verore: Çmimet më të ulëta në ballkan dhe Evropë ato në Shqipëri. Zvicra ka emër në Shqiperi. Hoteli « Mövenpick » në Lalez Durrës me...

Ky është hoteli me modern shqiptar «Mövenpick» në Lalez Durrës vetem 20 minuta nga kryeqyteti shqiptar Tiranës, me i preferuari për shqiptarët e diasporës! Pushimet vjetore në...

Me Xherdan Shaqirin nuk ka krizë për Zvicrën

Kur është Xherdan Shaqiri në formë padyshim se nuk ka krizë edhe për lojën e kombëtares së Zvicrës. Zvicra po përgatitet për dy sfidat e...

Zvicra fton tre shqiptarë në krye me kapitenin Granit Xhaka

Treneri i kombëtares zvicerane Murat Yakin, gazetarit shqiptar te Le Canton27.ch: Jemi gati për kualifikuese të Kampionatit Evropian. Zviceta gati edhe perballe Serbisë Selektori i...

Në fjalimin e parë nga Zyra Ovale, Presidenti Biden flet për shmangien e kolapsit financiar

Presidenti Joe Biden mbajti një fjalim të premten në mbrëmje pas miratimit të ligjit për ngritjen e tavanit të borxheve që mund të marrë...

Zelensky për Putinin: Më shumë i ngjan modelit sesa presidentit

Vladimir Putin, për shkak të dëshirës së tij të vazhdueshme për t’i treguar botës diçka, duket më shumë si një manekin sesa një udhëheqës...