18.8 C
Berne
jeudi 6/10/2022

Në Zvicër, qentë shkojnë në shkollë, në Kosovë, fëmijet nuk nshkojnë në shkollë?!

Prishtinë, 17 shtator – Në Kosovë, as pas tri jave ende nuk kane filluar mesimi në shkolla, duke privuar nga e drejta per mesim mbi 320 mije fëmijë. Pas kesaj mbyllje te fëmijeve ne shtëpi, qendron kreu i sindikatave (SBASHK) i cili ne prag te fillimit te vitit shkollor ka shpallur grevën, duke i vene kusht qeverise ngritjen e rroges për 100 euro.

Nën udhëheqjen e Bashkimit të Sindikatave të Pavarura të Kosovës (BSPK), sistemi arsimor publik në të gjitha nivelet në Kosovë si dhe administratat e institucioneve publike kanë hyrë në grevë deri në afat të pacaktuar. Çerdhet, shkollat fillore, shkollat e mesme dhe universitetet nuk jane duke zhvilluar procesin mësimor qe gati tri javë. Ata po kërkojnë miratimin në Kuvendin e Kosovës të Ligjit të Pagave, i cili do t’i rregullonte pagat. Ata kerkojne 80 euro me shume. 

Mbi 320 mijë fëmijeve qe tri javë nuk shkojne në shkollë, janë të privuar nga e drejta për mësim?!

Viti shkollor në Kosovë ështeë dashur të fillonte më 1 shtator, por për shkak të grevës së arsimtarëve shkollat ​​mbetën të mbyllura, keshtu duke lene prcesit mesimore mbi 320.00 nxënës?!

Prindër dhe nënat akuzojnë Rrahman Jasharin, kryetar i Sindikatës së Arsimit (SBASHK) e inkurajuar nga opozita po keqpërdorin nxënësit për interesa politike dhe personale në emër të “rritjes së pagave 80 euro…”. Pagat e mësimdhënësve në shkollat ​​e Kosovës sot janë pothuajse identike me ato të vendeve të tjera të rajonit.

Përfaqesues te organizatave nderkombëtare ne Gjenevë i kane deklaruar gazetes zvicrane Le Canton27.ch se eshte e pakuptueshme qe per 100 euro t’i lene fëmijet pa mesim qe tri javë?!  Sipas tyre, keto maosmarrëveshje nuk duhet vene ne lojë fëmijet, ata duhet ndjekin mesimet si krejtr fmeijet e botes qe mesuesit fitojne disa here me pak se ne Kosovë. Prioirtet duhet te jene fmeijet ne shjollë, pastaj kreu i sindikatave dhe qeveri te vazhdojne dialogun dite e natë, por pa implikuar fëmijet ne keto mosmarrëveshje dhe lojra

Kosova aktualisht është i vetmi vend në botë pa asnje gazete dhe pa nxens ne shkolla, ku fëmijët nuk ndjekin mësimet?! Greva vazhdon edhe pse nxënësit dhe prindërit e tyre duan të shkojnë në shkolla. Madje disa prej tyre shkojnë në shkollë me çanta në duar, por nuk lejohen të hyjnë në klasë. Ata po luajnë në oborrin e shkollës! Sipas statistikave të deritanishme në Kosovë, fëmijët kosovarë kanë humbur rreth nje milion orë mësimi?!

Analistet me shume akozojne sindikalistet qe kane bene ne loje femije, duke abuzuar ne me ta dhe duke shantazhuar Qeverine, njofton nga Prishtina korrespondeti i gazetes zvicerane Le Canton27.ch

Pos presidentes se vendit Vjosa Osmani edhe kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe ministrja e Arsimit, Shkecës, Teknologjisë e Inovacionit, Arbërie Nagavci, kanë bërë thirrje që të përfundojë greva dhe fillojë mësimi nëpër shkolla.

Shumë analistë i rekomandojnë kreune sindikalisteve me opoziten te vazhdojne dialogun per pagat me qeverinë e Kosovës, por pa i përfshirë apo kushtëzuar fëmijët, duke ua hequr të drejtën e shkollës te cilet me se paku kane fajë.

Gazeta zvicerane Le Canton27.ch ka mesuar se pese shkolla ne nje qytet te Kosoves (Gjakovë) dje kane filluar mesimet. Pas Gjakovës, edhe mesuesit e nje qyteti tjetër me merin Podujeve kane “dezertuar” nga sindikata e (SBASHK-u) e Rrahman Jasharit.

Kur eshte fjala per mesimi ne shkollat e Kosovës, sipas PISA (Programi për Vlerësimin Ndërkombëtar të Nxënësve) arsimi në Kosovë gjendet në nivelet më të ulët ketol vitet e fundit, ne krahasim me vendet e ballkani dhe ato te evropës perendimore si shkak jo vetm te panermdsis epor edhe per shkak grevave te sindikatave si dhe mungeses se mesimdhënësve profesional.

Qente ne shkollat e Zvicrës, cka mesojne ata?

Zvicra aktualisht ka 510.00 qenë, te cilet ndjkein mesimet ne klube, shoqata dhe shkolla. Shoqatat mbështesin shkollimin ​​e qenve dhe ofron një gamë uniforme, të gjerë në Zvicër të trajnimit dhe edukimit të mëtejshëm. Qentë vijnë në klub ashtu si fëmijët shkojnë në shkollë, pa brutalitet. Ata mësojnë se si të ndalojnë së tërhequri zinxhirin, si të ulen, të shtrihen.,.. » (Hunde kommen in den Club, wie Kinder zur Schule gehen, ohne Grausamkeit.) ka thëne je mesues ne shkollene qeneve, tzrasnmeton gazeta zvcerane Le canton27.ch

Prindërve duhet t’u jepet mundësia të vëzhgojnë qenin në jetën e përditshme shkollore, në mënyrë që ata të kenë një pamje më të mirë të përdorimit të qenit shoqërues të shkollës në klasë. (Die Eltern sollten die Möglichkeit bekommen, den Hund im Schulalltag einmal beobachten zu können, so können sie sich ein besseres Bild vom Einsatz des Schulbegleithundes in der Klasse machen.)

Derniers articles

Le Canton27.ch nga Praga: Nga punimet e dites se pare te samitit Europian. Dr.Vjosa Osmani dhe Edi Rama po prezentojne denjesisht dy shtet...

Pragë, 6 tetor -Sot ne kryeqytetin cek, në Pragë po mbahet samiti i Komunitetit Politik Evropian. Prr dy dite rresht do qendrojne kokokevme koke lidert evropian...

Le président Bajram Begaj a reçu aujourd’hui les lettres de créance diplomatiques de la nouvelle ambassadrice de Suisse, Ruth Huber

Berne/Tirana, 6 octobre - A partir d'aujourd'hui, la Suisse a un nouvel ambassadeur en Albanie : Mme. Ruth Huber a présenté ses lettres de...

Presidenti Bajram Begaj pranoi sot kredencialet diplomatike për ambasadoren e sapo emëruar të Zvicrës Ruth Huber

Berne/Tirane, 6 tetor -Duke nisur nga sot Zvicra ka një ambasadore të re në Shqipëri: Zj. Ruth Huber paraqiti kredencialet tek Presidenti i Shqipërisë...

FEDPOL hetime ne Gjenevë: Diplomatët ndihmuan mafien të pastronte 500 milionë në Zvicër

Gjenevë, 5 maj -Mafia solli lireta të vjetra italiane në Zvicër për t’i pastruar. Diplomatët dhe masonët do të kishin ndihmuar në përfundimin e...

Ambasada Zvicerane shpalos platformën për punësimin e të rinjve

Qeveria Zvicarane po zhvillon platformën për punësimin e garantuar për të rinj, në kuadër të bashkëpunimit me Qeverinë e Republikës së Kosovës. Kështu ka bërë...