22.5 C
Berne
samedi 10/06/2023

Putini mund të jetë tashmë i vdekur…

Londer, 30 maj -Sëmundja e Parkinsonit, kanceri… Gjendja shëndetësore e presidentit rus Vladimir Putin është subjekt i spekulimeve. Një burim nga shërbimi i inteligjencës së jashtme britanike (i famshmi MI6) madje pretendon se lideri tashmë mund të kishte vdekur pa e ditur askush, shkruan gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Ndërsa gjendja shëndetësore e Vladimir Putin përshkruhet si « e shkëlqyer » nga pala ruse, kreu i Kremlinit, sipas shërbimeve sekrete perëndimore, është i sëmurë përfundimisht.
Kjo hipotezë ka lindur që nga daljet e fundit publike të presidentit rus: Vladimir Putin duket i fryrë dhe më pak i lëvizshëm. Gjatë një takimi në fund të prillit, ai u kap vazhdimisht në buzë të tryezës.

Disa madje argumentojnë se për të fshehur shëndetin e tij të brishtë, Vladimir Putin do të përdorte pamje të ngjashme ose do të transmetonte video të regjistruara tashmë të fjalimeve të tij. Kështu ka thënë për median “Daily Star” një burim nga shërbimi i inteligjencës së jashtme britanike, MI6 (në të cilin funksionon spiuni më i njohur i publikut të gjerë, James Bond).

“Putini është shumë i sëmurë dhe nëse vdes, vdekja e tij do të mbahet e fshehtë për javë apo edhe muaj”, tha burimi çdo ditë. Madje, sipas Sipas MI6,  është e mundur që presidenti rus të jetë tashmë i vdekur dhe që një nga të ngjashmit e tij të ketë zënë vendin e tij, raprton gazeta zvcerrane Le canton27.ch duke ju rferuar sherbimeve sekrete birtanike

Kërcënimi për puç

Gjithashtu sipas këtij burimi të shërbimit sekret britanik, Vladimir Putin do të ishte në krye të një grupi të vogël zyrtarësh të lartë që janë tërësisht të përkushtuar ndaj tij. Këta të fundit kanë frikë, në rast të njoftimit për vdekjen e presidentit të tyre, se do të ndodhë një grusht shteti në Kremlin si dhe një tërheqje e gjeneralëve rusë nga Ukraina.

« Vdekja e Putinit do t’i lërë ata të pafuqishëm dhe të prekshëm, » parashikoi burimi nga « Daily Star ». Kjo do të shpjegonte pse ky grup zyrtarësh të lartë ka çdo interes për ta bërë pjesën tjetër të botës të besojë se Vladimir Putin është ende gjallë, edhe nëse nuk do të ishte kështu.
Një mori aktorësh dhe të ngjashëm?
Kjo nuk është hera e parë që qarkullojnë zëra për paraqitjet publike të presidentit rus. Vizita e tij e fundit në një spital ushtarak në Moskë ka ringjallur spekulimet për një mashtrim të mundshëm.
Dyshimi u ngrit pasi pamjet e vizitës u rishikuan nga Estonezi Adam Rang, i njohur në internet për ndjekjen e informacionit propagandistik. “Putin takoi një ushtar të plagosur, i cili, për një rastësi të çuditshme, ishte gjithashtu një punëtor i fabrikës që e kishte takuar më parë”, shkroi ai në një postim në Twitter, duke treguar dy imazhet për krahasim. Sipas Adam Rang, kreu i Kremlinit do të angazhonte të njëjtët aktorë për të vepruar si ekstra gjatë daljeve të tij publike.

Derniers articles

Ismajl Kadare: Tirana dhe Prishtina duhet jo vetëm të shqetësohen, por të veprojne me shumë për shqiptaret e diskriminuar në Luginën e Preshevës

EKSKLUZIVE - Prishtinë, 8 qershor -Shkrimtari yne i njohur me renome botërore, z.Ismajl Kadare po merr pjesë në edicionin e 23-të Panairit të Librit...

Stano nga BE ja ben « dardhe » Edi Ramës rreth nje far drafti të tij për Kosovën. Brukseli i përgjigjet Ramës se « Falemnderit, por ne...

BE vlerëson kontributin e Shqipërisë, por për Asociacionin vetëm në kuadër të dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë Lidhur me përgatitjen e draft-statutit për Bashkimin e...

Ish-komandanti i NATO-s, gjenerali Wesley Clark në Prishtinë: Ështe e drejtë e Kosovës që të forcojë sovranitetin e saj dhe të kontrollojë veriun si...

Prishtinë, 9 Ish-komandanti i NATO-s, gjenerali Wesley Clark, ne bisede me redaktorin per marëdhënie nderkombëtare te gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch ka thënë...

Nefail Maliqi: Me Vokrrin ne seline e UEFA-s, punuam bashk me vite te tera derisa ja arritem qellimit. Ai mbetet ambasador i futbollit kombetar...

Para pese vitesh (3 maj 2016) gazetari yne Nefail Maliqi kumton lajmin i pari nga selia e UEFAs, rrespektvisht nga Asambleja e Pergjtishme e...

Pas terrorit në Serbi kundër fëmijeve, vazhdon në Francë. Terroristi me kryq n’qafe Abdalmasih H. bërtiti « Në emër të Jezu Krishtit », pasi masakroi fëmijet...

Gjeneve, 9  qershor -Katër fëmijë, në veçanti, u plagosën me thikë gjatë një sulmi, të enjten, 8 qershor, në Annecy (Haute-Savoie). Pas terrorin kunder...