15.3 C
Berne
jeudi 23/03/2023

Putin të ndalet me cmendurinë e tij! Ate vetë populli i tij do ta likuidojë politikisht e ndoshta edhe…

Shkruan: Elona MERKO, gazetare

« Lufta eshtë « profesion » rrugecerish » kete e kishte thene Pablo Neruda nje poet qe eshtë konsideruar nje nga figurat me te rendesishme te letersise latino -Amerikane te shekullit XX .
Luftrat behen nga njerëz qe nuk e njohin njeri-tjetrin per interesa te njerëzve qe e njohin shumë mire njeri-tjetrin por qe nuk vriten mes tyre. Ne kete moment te gjith jemi me dhimbjen e njerëzve qe pertojn luften jemi me Ukrainen. NATO duhet te nderrmare nje hap deri me tani eshtë duke dhenë vetem keshilla te gjithë diskutojnë dhe kanë opinione te ndryshme por Shqiperia dhe Kosova dhe mabre populli shqiptare eshtë ne mbeshtetje te Ukraines .

Nuk mund ta pershkruaj se cfar ndjesie eshte kete ndjenje e kam perjetuar kur eshtë bere lufta ne Kosovë rrija dhe shikoja tv med lote sy dhe qaja sepse shikoja gra fëmijë, pleq me pamje te luftes duke lenë gjithcka dhe ndjeja trishtim dhe dhimbje per gjendjen e vëllezrev dhe motrave tona, seknat e njeta i shof edhe tani ne Ukrainë.

Sikur qe sot ne Kosovë pas gjitha atyre vusajtjeve dhe gjaku te derdhur per liri sot ata janë qytetare te lire te jetojnë ne paqe ne atdheun e tyre, qe shpresojme dhe besojme qe edhe neser, nje te asferme jo te larget edhe populli ukrainas ta gjejne lirine dhe paqen e merituar! Uroj qe Putin te ndalet me cmendurine e tij dhe vertet qe Ukraina ka nevoj per shum mbeshtetje dhe per nderhyrje imediate

Sot Kosova, Ukraina dhe gjithe popojut liridashes ne vendet demokartike kane nevoj per paqe meqe jemi te gjith njerëz te kësaj bote dhe bota eshtë e drejte elementare dhe dnerkmbëtare te jetojme ne lri dhe paqe, te duam , te rrespektojme njeri tjetrin paamvrësisht nga perecaktimet fetare, racore apo bindjeve politike, kemi dhe duhet te japim dashuri e jo lufte, sepse dashuria eshte me mirfe dhe me e lirë se sa një kallashnikov!

Ne si komb kemi qen gjithmon per Paqe ne historine tone nuk kemi qen kurr pushtues . Ne jetojmë ne shekullin XXI lufta moderne esht te vdesesh si qen per asnje arsye te mire Ernest Heminguei.Lufta fillon kur te doni dhe nuk mbaron kur te doni . Nese nuk e perfundojm Luften Lufta do te na perfundoj neve. Ne paqe vjekja e nje njeriu esht tragjedi ne lufte shfarosja e miliona njerzve esht statistike. Politika eshtë luft pa gjak Lufta vete eshtë Politike e pergjakshme. Te gjitha luftrat pasqyrojne deshtimin e diplomacise.

Ndjej ate qe ndjejn te gjithe duam paqe ne bote dhe vet populli rusë eshtë kunder luftes. Ate vete populli i tij do ta likuidojë politikisdht e ndoshta edhe…

Derniers articles

Ish-presidenti i Kosovës Behgjet Pacolli: Kenia ka marrë vendim për njohjen e pasaportës së Kosovës!

Kryetari i AKR-së, Behgjet Pacolli ka njoftuar se Republika e Kenias ka marrë vendim për njohjen e pasaportës së Kosovës Pacolli ka shtuar se Kenia...

Zelensky uron Ramazanin: Le të na ndihmojë lutja ndaj të pafeve rusë

Kirv, 23 mars -Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka uruar besimtarët myslimanë për muajin e Ramazanit, me mesazhin që Ukraina “të pastrohet nga e...

Edhe kjo ndodhe: OKB përshëndet një marrëveshje te paarritur?! Në vend qi t’i bëj presion Vucicit qe refuzoi te nënshkruajë marreveshjen mes Kosoves dhe...

Stop the caressing of the UN and the EU towards Serbia and Vucic!.This also happened: The UN welcomes an unreached agreement?! Instead of putting...

EULEX demanton disa media se Sylejman Selimi qenka marrur ne pyetje

Prishtine, 22 mars -Sot ne disa media është raportuar se Sylejman Selimi, ish-komandant i Përgjithshëm i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës qenka intervistuar sot nga...

Pasi, Vucic tha se do ta pengoj Kosoven në OKB, zyrtaret e kësaj organizate nderkombëtare tregojnë se kush vendos për antetarësimin e Kosovës ne...

New York -Çështja e perspektivës së Kosovës për anëtarësi në BE dhe OKB është ringjallur me nisjen e dialogut politik në vitin 2012. Në...