15.1 C
Berne
vendredi 2/06/2023

Pse, kryeministri i Mero Bazes në Tiranë paska të drejtë ta refuzoj Amerikën e Trumpit për Jeruzalemin, e pse jo Konjufca?!

Shkruan: Nefail MALIQI
Pas deklaratës se ish-diplomatit kosovar Glauk Konjufcës, se vendosja e ambasadës së Kosovës, në Jerusalem nuk ka qenë politikë e menqur e qeverise ne ikje, ka reaguar gazetari dhe analisti Mero Baze.
Shqiperia për inat të Serbisë nuk e njeh Jeruzalemin si kryeqytet te cilin e njohu Beogradi!
Mero Baze, ka konsideruar se kjo deklaratë, dhe ky premtim i Vetëvendosjes, bën që Albin Kurti (kupto edhe Edi Rama) me një veprim të tillë, nuk do ta ketë nga pas as ambasadorin e Palestinës. Me kete konkludim, del se as Mero Baze se paska pas ambasadorin serb (apo Vucicin) per cka akordua me ish-presidentin Trump ta zhvendos ambasaden e Serbise ne Jeruzalem!
T’ju perkutjojme se kryeministri i Mero Bazes, Edi Rama ne tetorin e vitit te kaluar i tha JO Trumpit, duke refuzuar kategorikisht kërkesën amerikane për ta zhvendosur ambasadën në Jerusalem dhe pikë!
Kryeministri shqiptar, Edi Rama, refuzoi kërkesën publike nga ish-presidenti i SHBA-së Donald Trump për të zhvendosur ambasadën e Shqipërisë (me shumice muslimane) në Jeruzalem, ashtu siq u pajtua Aleksander Vucic me shumice kristiane. E permnda keto « muslimane » dhe «kristiane» sepse Trump para zgjedhjeve ne SHBA beri fushste me Kosoven si nje vend musliman dhe i «Lindjes» ?!
Per kete Trump i kishte dërgoi një letër Ramës, ku kishte shkruar “Unë të nxis ty të bashkohesh me Shtetet e Bashkuara në zhvendosjen e ambasadës suaj në Jeruzalem”. Duke e konsideruar çështjen e zhvendosjes së ambasadës si jo-strategjike. Rama sugjeroi se ai nuk do ta bëjë diçka të tillë dhe se se « në politikën tonë të jashtme ne jemi të linjëzuar me Bashkimin Europian. »
Baze përmes një shkrimi në rrjetin e tij social në Tëitter, ka thënë se « Vetëvendosje e Albin Kurtit janë të gatshëm ta zhbëjnë njohjen e Jeruzalimit, gje kjo qe i bie sikur PS e kryeministrit te tij Edi Ramës Rames « të jetë të gatshme ta zhbëjnë njohjen e Tel Avivit.. »
Pra, Nese Shqiperia kundershtoi Jeruzalemin si kryeqytet te Izraelit, cka ju desht Kosoves dhe Serbise ta njon Jeruzalemin?, a vec per hater te Grennelti a ?! Kur e tere bota madje edhe Vatikani dhe Turqia, madje edhe Zvicra si nje vend neutral nuk e njohin Jeruzalemin si kryeqytet, dhe sdi cfare Qeverise Hoti ju desht kjo?! aq me teper kur Izraeli nuk do te hap ambasade ne Prishtine cka don te thote se flamuri i Izraelit nuk do te valoj ne Kosove, por ai i Kosoves ne Jerusalem. Nese lexojme gazetat e duteve te fundit te Izraelit, Tel Aviv demanton Prishtinën. Thonë se Izraeli është vendi i 100-te që e njeh Kosovën dhe jo i 117 siq e thotë zonja Stublla!
Sa kam njohuri, konform konventës së Vjenës për MD dhe Konsullor të 1961, nuk ka mundësi që shkëmbimi i Notës Diplomatike të njohjes së ndërsjellë të bëjë të mundur që Ambasadë të hapër veç njëra palë, Nje, dhe Dy: Nese vertete Kosova, paska vendosur të vendosë marrëdhënie me Izraelin dhe të krijojë një ambasadë në Jeruzalem, është në kundërshtim me konventat nderkombetare, ne kundershtim me rezolutën e KS te OKB-se nr 478. Pra kjo « njohje « eshte e nje anshme dhe jo bilaterare!
Po valla Serbia e njohu Jerusalemin e pse ne jo, do te thoshte ndokush. Ok, Serbia e njeh se eshte anetare e OKB-se dhe BE-se, eshte anetare e Interpol-it dhe UNESCO-s dhe ska cka humb ajo, por cka me i bere Kosoves së shkret qe ende s’eshte hiq kerkah si nga stagnimi i procesve te integrimeve po ashtu edhe nga deshimi i lobimit, qe ne vend qe te ket njohje te reja, pati c’njohje qe nga ardhja e qeverise ilegale, e kriminalizuar (PAN). Sipas nje raporti te fundit te SHBA-.ve sot kosova ka rene ne 89 njhohej kupto pa Izraelin, sepse edne nuk ak ky vend ams ambasade e as ambasador ne Kosovë!
Deklaratat e Konjufcës e paska quajtur « skandaloze » edhe Selim Selimi nje ministër deri me 14 shkurt. Sipas tij « njojhja e Izraelit me kryeqytet Jeruzalemin eshte bere ne baza bilaterale. tash shtrohet pyetja se sa Selimi a njeh konventat nderkombetare fhe rezolutate e KS te OKB-së apo jo?! Duke se nuk i njeh po aq sa nuk e njeh as fjalen « bilaterale» kur flet. Sa per dijeni, fjala « biletare » don te thote marreveshje apo njohje dypaleshe. Kurse marrëveshja apo njohja mes Izraelit dhe Kosovës eshte e njeanshme sepse Kosova hap ambasaden ne Izrael, kurse Izraeli nuk hap fare ambasade ne Kosovë! Atëhere, si mund te quhet kjo marrëveshje biletarle apo njohje reciproke nese ne Kosovë nuk valon flamuri i ambasades iraelite?!
Shkurt, Njohja e Jerusalemit nga Kosova qe nuk eshte njohur nga vendet e OKB-se (119) dhe BE-se (28) as te NATO-s (29) ka larguar integrimet, ka dyfishuar vitet per anetaresimin e Kosoves ne OKB dhe BE-se..Nese para ca ditesh pata thene se Kosova anetare e OKB-se dhe UE-se nuk do te ndodhe para vitit 2030, tash ket anetaresim «Jeruzalemi» i Hotit dhe Grennellit e ka shtyer edhe per dhjete vite tjera dhe nuk mund te ndodhin para vitit 2040!..
* Nefail MALIQI, gazetar dhe eskpert per ceshtje ballkanike me nje përvoje 20 vjeqare ne diplomacine nderkombëtare ne Gjenevë i cili eshte ne krye te shoqates se gazetareve botërer

Derniers articles

Po na vijnë në Zvicer ambasadorët e rinj nga Tirana. Mustafa Nano propozohet në Bernë, Vasilika Hysi në Gjenevë (OKB)

Gjenevë/Tiranë, 31 maj -Qeveria ka gati emrat e ambasadorëve të rinj të Shqipërisë që do të marrin postet e tyre në përfundim të mandateve...

Diaspora shqiptare në Zvicër të shqetësuar, sy e veshë kah Kosova: Dje Miloshevic na imponoi luftën, sot Vucic, po na imponon të veshim sërish...

Bernë, 30 maj -Po bëhen gati një javë qe kur në veriu i Kosovës po « vlon » nga protestues ebanda krimIninale nga Seriba...

Një tjetër shqiptar në Zvicër godet gruan e vetë me thikë. Kjo ndodhi në Gjenevë…

Gjenevë, 30 maj -Nje pas pas nje varsje me thike t enje shipatre ne Zvcer (Vevey) rasti tjeter ka ndodur sot ne Gjenevë, respktivisht...

Teniseri me origjine shqiptare Novak Gjokoviç mund te diskualifikohet ose te pezullohet pas provokimeve të tij në Roland-Garros

Dje Austarlia, sot Kosova, rrespektivisht racizmi i tij ndaj shqiptareve  po e zbeh imazhin dhe repuatcionin e tenserit serb ne bote, per te cilin...

Zvicra reagon pas sulmeve ndaj ushtarëve të KFOR-it në veri, bën thirrje të kthehet qetësia në rajon

Bernë, 30 maj -Zvicra ka reaguar pas sulmeve të protestuesve serbë në Zveçan ndaj ushtarëve të NATO-s, ku ditën e hënë serbët lënduan 30...