12.5 C
Berne
mardi 21/05/2024

Prof. Ibrahim Kadriu: Liderët e Luginës, me veprimet e tyre, më shumë po i ndihmojne Serbisë se sa Kosovës. Nuk mbaj mend kur ka pasur ndonjë demonstratë në Preshevë?!

Prishtinë, 15 gusht -« Me veprimet e lidereveve të partive politike ne Luginen e Presheves ata po e deshmojne se ma shume po punojne për Serbine se sa për Kosovën. Ata bejne lufte mes veti për ta marre pushtetin. Por cfare poushteti mund te kete nje popull pa shtet. Nje popull pa shtet eshte inekzistent! S’ka pushtet pa shtet!.. » ka thene ish-kryetari i Kuvendit të Referendumit 1 dhe 2 mars 1992, Ibrahim Kadriu ne nje intevriste ekskluzive për televizionin kombëtar ATV, transmeton gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Prof. Ibrahim Kadriu ishte per disa vite Kryetar i Kuvendit te Referendumit 1-2 mars 1992 te mbajtur ne Presheve, pastaj Kryetar i Shoqates Humanitare Bamirese Nena Tereze ne Presheve si dhe aktivist i çeshtjes Kombetare per bashkimin e Shqiptareve ne nje Shtet, siç thonte veprimtari i Shquar Danaj “ne Shqipëri Natyrale”

Prof. Kadriu: Nuk e mbaj mend kur ka pas demonstate ne Presheve. Don te thote lideret pajtohen me diskriminimin e Vucicit dhe Beogradit mbi shqiptaret!

Pra, 30 vite më parë me 1 dhe 2 mars të vitit 1992 kur ne Kosove zihej politika e pergatitjes se luftes, Lugina e Presheves nuk qendroi duarkryq, ajo beri nie organizimin historik dhe politik konform kartes se OKB qe ju mundeson popjve autokton te vendosi per fatin dhe te ardhmen e tyre. Pos aktivistëve tjerë në këtë organizim të veprimtarisë kombëtare nuk mungoi kontributi i prof. Ibrahim Kadriut, si Kryetari Kuvendit të Referendumit, Ibrahim Kadriu.

Pas, ketij akti historik popullata e Lugines dijti edhe te organizohet dhe ti pergjigjet Serbise edhe me pushke, lufte kjo e cila ju imponua duke themeluar UCPB-ne per clirimin e tokave shqiptare dhe per bashkim te Lugines me Kosoven dhe bashkimin kombetar!

Se sa eshte i kenaqur me situaten ne Luginen e Presheves, fillimisht prof.Ibrahim Kadriu ne kete bisede per ATV  eshte përgjijgur « Jo se nuk jam i kenaqur me gjendjen e mjere në Kosoven Lindore, por jam tejet i revoltuar dhe i zhgenjyer për fatin tone ne rajon, sidomos jam i mllefosur me pushtetartet dhe lideret e papergjegjshëm ne Luginë… »

Pyetjes ne vazhdim se si e shpjegon profesor Kadriu qe Lugina e Presheves edhe pas 30 vitesh ende nuk ka rrespektuar, zbatuar vullnetin e popullit shqiptar e shprehur në Referendumin e 1-2 marsit 1992 ish-.kyreari i Kuvendit të Referendumit te vititi 1992  eshte përgjigjur se « Nuk di me sa mend keta liderët tane akuzojne Vucicin apo Beogradin për mos zbatimin e ndonje marrevshjes qofte me Presheven apo me Kosovën, kur vete keta lidererë të partive politike nuk zbatojne, rrespektojne vullnetin e popullit te vete, te shprehur ne vitin 1992 ku votuan njezërit me te drejten legjitime për ribashkimin e Medvegjes, Bujanocit dhe Presheves me Kosovën, akt ky konform te drejtava nderkombëtare, kartes se OKB-së dhe Helsinkut qe ju garanton popujve autokton vevdendosje. Sot, përqarjet e spektrit politik në Luginen e Presheves bashke me veprimet e tyre me shume i qojne ujë në mullirin e Serbise se ne ne drejtim te ceshjes sone kombëtare. Pastaj mos realizimi i Referendumit gjithpopullor te Lugines se Presheves eshte turp i liderve te partive politike ne Luginen e  Preshevës. Te mos harrojme edhe lojen e lidereve ne Presheve me lapidarin e UCPMB-së dhe poshterimin e tyre nga Beogardi duke ju hequr lapidarin dhe atyre nuk ju ndie as zëri, Turp! Cfare mund te pritesh nga ta, ku ata nuk jane ne gjendje te organizojne se paku nje proteste paqësore ne Lugine. Aktualisht Lugina e Presheves sipas raporteve te organizateve nderkombëtare dhe mediave boterore eshte rajoni me i varfur dhe më i diskriminuar ne Evropë. Nuk mbaje mend se ne Preshves kur eshte organizuar ndonje demonstrate..Kjo don te thote se lideret atje pajtohen me poltika antishriptare dhe diskriminuese të Vucicit dhe Beogradit mbi shqiptaret etnik ne Luginë duke ja mohuar te drejten për flamur, simbolet e tjera kombëtare, ate ne punësim, ne gjyqesi, kulture, ndalimin e filmave shqip.. Beogradi sot shqiptareve ne Presheve ju ka dhenë te drejtën e vetme, atë të largimit nga Lugina, që në0 gjuhen diplomatike, ky eksod masiv ka emër dhe njihet si spastrim etnik..   »

Me anashkalimin e Referendumit, liderët e Preshevës tradhtuan popullin dhe shkelën mbi gjakun e deshmorëve të UCPMB-së, kishte deklaruar sociologu i njohur nga Lugina prof. Ibrahim Kadriu, njeriu numer dhe arkitekt i Referendumit te 1-2 marsit 1992 i cili ishte edhe kryetar i këtij procesi historik.  Sipas prefesor Kadriut Lideret e Lugines jane te shitur, ne Presheve nuk ka lider serioz, por misterioz, kolltukgjinj dhe e manipuluar nga qarqet antishiptare. Keta lidere te cilet Luginen e Presheves ne Beograd e quajne “Serbi Jugore” (“Juzna Srbija”) e në Prishtine “Kosova Lindore” merre me mend sa shpejte e harruan Referendumin e vitit 1992 te cilin e permendim vetem ne cdo kater vite, ne prag te zgjedhjeve?!

Pas tridhjete vitesh nga ky referednum te shptarevetnik me te drejte bashkim me Kosovën, shqiptaret e Lugines sot e kesaj dite mbeten nen Serbi me fajin aq sa te serbise po aq edhe te lidereve te Lugines te ndihmuar edhe nga qarqet antishqiptare ne Tirane dhe Prishinë, sespes sipas prof.Ibahim Kadriut « UCPMB luftoi për clirmin e trojeve dhe ribashkimin me Kosovën e jo te mbette nen Serbi?! Fundja lufta e fundit ne ballkan nuk u be me sKosov sdhe Serbisë, por mes serbeve dhe shqiptareve qe me kohe u desht te rkijohet Shteti i mKosoves me Lguinene Preshves sepse ate boite UCPMBV konrollonte 70 te territoreve te Lugines, po u mashtutan aq sa nderkombëtaret po aq edhe nga lideret tanë.. »

Kadriu: Albin Kurti dikur dore e djathte e Adem Demacit, si pjese e luftes dhe UCK-së, sot ka rrespekt të madh nder popull si kyrenistër 

Se a eshte i kenaqur me angazhimin e Tiranes dhe Prishtines në Luginen e Preshevës ne vazhdim prof.Kadiu thote se aspak nuk ehste i kenaqur. Sipa stij « Cfare eshte duke bere sot Sebria per vëllezerit e tyre serbe ne Veri te Kosovës, Shqiperia dhe Kosova jane duke bere zero për Kosovën e Lindore.  Megjthate kjo Qeveria e fundit e Kurtit, po ben përpjekje te bëje dicka me shume,  t’i ndihmoje Lugines me perkrahje financirare, po as kjo nuk mjafton, kur dihet se sa Beogradi financon për serbet e Kosovës. Me kujtohet nje intevriste e Adem Demaci qe sa me kujtohet kishte me ju para 5-6 vitesh i cli ishte pyetur rreth ndihmese se Kosovës për Luginen, ai ishte përgjigjur: Ju Presheva mos pritni shumë nga Kosova e shifni si u bëmë gaz i botës! Qeveria jone as macen s’mund ta hjek nga përsheshi, a sverten s po mujd ta ndiuhmje e leje më juve. Ata me shume bejne fushate me ju, se sa seriozisht e kane!.. »

Se cfare mendon per Qeverin e re te Kosovës te drejtuar nga Albin Kurti profesor Kadriu ne fund eshte përgjigjur se « Albin Kurti dikur dore e djathte e Adem Demacit, si pjese e luftes dhe UCK-së, sot ka rrespekt të madh nder popull si kryeministër. Ne fakt edhe une ne fillim e kam pas përkrahur Kurtin kur ishte ne opozite dhe gati ne cdo proteste ju kam bashkangjiutur. Por tash ai po luftohet keq sa nga Serbia po aq edhe nga opozita kosovare, cka une medoj  se duhet ta lënë njeriun ta deshmojne veten, te punoje dhe veprimat e tij qe dikujt i duken jo te mira, une nuk e besoj se ai i ben dicka ne dëm te Kosovës dhe nuk punon në koke ne vete, pa kordinim te miqe tane, sidomos SHBA-ve dhe nderkobëtareve..Kur i duaruam ata tjeret per 20 vite ne tana ato te zeza, t’a presim edhe ket Qeveri, bile nje 4-5 vite se cfarë të zeza e të bardha do t’i sjell kombit tonë.. »

Ibrahim Kadriu është njeri nga themeltarët e organizimit më të rëndësishëm politik të Kosovës Lindore, Referendumit të 1,2 Mars 1992. Ndonëse i shtyrë në moshë, ai mbanë mend në detaje mënyrën se si u organizua referendumi ku shqiptarët e Kosovës Lindore votuan pro bashkimit me Kosovën. Kadriu ne kete interviste me ATV është shprehur përkrahës i idesë per shkembimin e territoreve mes Kosovës dhe Serbisë, qe sipas tij « ashtu-keshtu Kosova seshte kah e gezon Veriun e Kosovës qe 20 vite. Por edhe bashkimi i përgjysmuar i këtyre komunave (pa Medvgjen..) me Kosovën, do të ishte “Fitore e Pirros”, çka nuk i duhet askujt. »

Derniers articles