22.1 C
Berne
samedi 25/06/2022

Teniseri serb Gjokovic bllokohet ne aeroprtin e Austalise n’ midis nate. Ka dy probleme me vize dhe vaksine!

Australianët nuk do ta lënë Novak Gjokoviç (34) të hyjë?

Berne, 4 janar -Përjashtimi i vaksinimit të Novak Gjokovic për Australian Open vazhdon të bëjë bujë. Tashmë kryeministri kërkon shpjegim nga “Xhoker” – përndryshe rrezikon të kthehet në shtëpi. Menjëherë pas uljes, vijon problemi i radhës me vizën, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Vortex në aeroportin Tullamarine në Melburn! 20 herë fituesi i Grand Slam nga Serbia dhe ekipi i tij zbarkuan atje në orën 23:30 me orën lokale. Në bagazhin e tij: një leje e posaçme mjekësore që e lejon atë të marrë pjesë në Australian Open si person i pavaksinuar

Por Gjokoviç nuk lejohet të largohet nga avioni. Sepse: Mesa duket ka problem me vizat e Gjokoviçit dhe ekipit të tij! Se çfarë saktësisht është problemi me vizën është ende e paqartë. Në çdo rast, sipas “The Age”, policia kufitare australiane ka kontaktuar menjëherë shtetin e Viktorias, pasi ka njohur “problemin e vizave” për të marrë lejen e hyrjes për ekipin e Djoker.

Zyrtarët e shtetit kërkuan fillimisht një kërkesë me shkrim. Dhe kur erdhi, u refuzua. Vetëm kjo tregon se sa i madh është refuzimi në politikën australiane ndaj hyrjes së Gjokoviqit të pavaksinuar.

“Nuk do të mbështesë Gjokoviçin”

Jaala Pulford (47), Ministre e Sportit për shtetin e Viktorias, shpjegon në një postim në Twitter: “Qeveria na pyeti nëse e mbështesim aplikimin për vizë të Novak Gjokovic. Ne nuk do ta mbështesim Novak Gjokoviçin me aplikimin e tij individual për vizë për të marrë pjesë në Australian Open. Ne gjithmonë kemi komunikuar qartë dy pika: miratimi i vizave është gjithmonë një çështje e qeverisë. Dhe përjashtimet mjekësore janë çështje e mjekëve.”

Derniers articles

Lazim Destani takon ish-shefin e NATO-s Lordi George Robertson. Biseduan per Kosoven 23 vjet pas bombardimeve dhe shqiptaret ne Ballkan

I ftuar nga Rrjeti i Lidershipit Europian në Londër, ne Konferencën që po mbahet në ambientet e Parlamentit Britanik, pjesëmarrjes ishte edhe biznesmeni i...

Nga fjalimi i ministrit te  Shendetesise se Maqedonise Veriore z.Bekim Sali ne punimet e Asamblesë së 75-të se WHO

Gjeneve, UN 22 maj –Ne seline e Organizates Botere te Sendetesise ne Gjeneve po zhvillohen punimet gjashteditore (22–28 maj) e Asamblesë së 75-të se...

Nga punimet e Kongresit te XIV-të Europian te AMFE ne Shkup. Ministri i shendetesise Sali dhe presidentja Dollenberg: Te vazhdoje kjo tradite bashkepunimi me...

hkup, 23 qershor -Sot ne Skup u mbajtë me sukxsese Kongresi i XIV-të Europian nga Federata Mjekët Shqiptarë Europë , me udhëheqjen e shkëlqyer...

Psikologja ne Gjermani Shkendije Berisha-Pacolli: Pasojat e luftes ne Kosove edhe sot ndihen ne diaspore. Keta njerez me trauma kane nevoje per ne, dhe...

Shkendije Berishen-Pacolli Këshilltare e Psikologjise në ne Wirges te Gjermanise Shkendije Berishen-Pacolli nuk eshte emer i panjohur sidomos ne mjedisin ku jeton dhe veperon, ne...

Pacolli: Unë sfidoj këdo, sepse e verteta eshte ne anen time!

Shkruan: Behgjet PACOLLI «Nuk ka askush, as minister, ads kryeminister i ndonje qeverie e kushdo qofte ai, te cilit i kam keekuar ndonje favor, ku...