16.9 C
Berne
mercredi 25/05/2022

Prezentim i suksesshëm i ansamblit të Fagotëve në disa qendra të Kosovës. Koncerit i radhes ne Prishtine me 22 dhjetor

Në koncerete e fundit ne disa qendra te Kosoves shkelqyen këta instrumentistë nga ansambli i Fagoteve: Belinda Mehana, Zanë Xhuli, Valmira Mehmeti, Yllzim Bytyqi , Ilir Imeri dhe Meriton Ferizi

Prishtinë, 20 dhjetor -Aktivitetet kulturore nuk kanë të ndalur në Fakultetin e Arteve në Universitetin ,,Haxhi Zeka” në Pejë. Kësaj radhe ansambli i Fagotëve u prezentua me një program të larmishëm muzikor, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Për gjitha keto aktivite dhe koncertin e Fagotëve ne Pejë falenderojmë profesorin Arsim Kelmendi organizuar në Fakultetin e Arteve në Pejë

Shkruan: Belinda MEHANA

Ky ansambël i udhëhequr nga Profesori Meriton Ferizi është risi në jetën kulturore në Kosovë, është hera e parë që kemi kësi lloj formacioni muzikor. Para studentëve dhe pedagogëve të Fakultetit ky ansambël së pari si Trio u paraqit me veprat e komponuara dhe të aranzhuara nga J. Hook, L. Delibes – K. Walsh, D. Speer , G. Gershwin, Z. Xhuli, M. Morris..

Në këtë pjesë të programit Trioja e Fagotave krijoj atmosferë të këndshme, dhe arriti që të realizojë shumë mirë si në aspektin teknik poashtu melodik këto vepra. Pjesa e dytë e programit kishte veprat e kompozitorēve A. Bruckner “Trosterin Musik” – arr. M. Magatagan, L. Bonfa “Black Orpheus” – arr. F. Lucato, Popullore “Hapi sytë e zeza” – arr. A. Krasniqi, D. Burndrett “Tasty Tango” dhe M. Panella “El gato montes” – arr. O. Llacer dhe që u luajt nga ansambli (seksteti i Fagotëve).

Ishte një prezentim i denjë i një ansambli të këtij lloji, duke e ditur se instrumenti i Fagotit ka kërkesa të mëdha për interpretim, instrumentistët e këtij ansambli i realizuan me suksese veprat që i kishin në program. Në këtë ansambël luajnë këta instrumentistë: Zanë Xhuli , Valmira Mehmeti , Belinda Mehana, Yllzim Bytyqi , Ilir Imeri dhe Meriton Ferizi.

Urojmë që ky ansambël të vazhdojë me aktivitete kulturore pasi Kosovës i mungojnë këto lloje të ansambleve dhe sidomos aktivitetet e muzikës së dhomës. Kurse Fakulteti i Arteve në Pejë do mirëpres koncerte të nivelit të mirë artistik, pasi që menaxhmenti dhe pedagogët si dhe studentët janë të përkushtuar në arritjen e objektivave që i kanë parashtruar në planprogramet e tyre.

Konceret vazhdojne: Pas 3 koncertet e ansamblit të fagotave (në Ferizaj, Gjakove, dhe Mitrovice). Dhe, se fundmi, ju ftojme  te ndiqni koncertin tone te radhës ne kryeqytet me 22 dhjetor ne lokalet e Shkolles se Muzikes Prenk Jakova” në Prishtinë.Aucune description disponible.

Peut être une image de texte

Derniers articles

Kryetari i Kiev-it, ukrainasi Klitschko me duar me gjak ne Davos: Falemnderit Kosove, falemnderit shqiptare! Pasi ju u cliruat nga Serbia edhe ne do...

Davos, 25 maj -Kampioni botëror i boksit, ukrainasi, Witalij Klitschko (41), kryetar i Kiev-it vjen me duar me gjak nga fronti i luftës në...

Jeta Statovci, e cila i tha sot JO Trustit, por që më 2020 kishte tërhequr 10 përqindëshin

Prishtinë, 25 maj -Deputetja e Vetëvendosjes, Jeta Statovci e cila sot i tha jo Trustit ka deklaruar si të hyra mbi 16 mijë euro. Si...

Samiti boteror ne Davos ben “tête-à-tête” dy kryeministrat shqiptar nga Kosova dhe Mali i zi dhe liderë tjere nga ballkani

Kryeministri shqiptar nga Kosova Albin Kurti  sot ne Samitin nderkombëtar Davos mori pjese ne panelin e debatit me temën “Dialogu i Diplomacisë për Ballkanin Perëndimor”...

Zëvendëspresidenti i Zvicrës, Alain Berset takoi kryeministrin kosovar Albin Kurtin ne Davos. Berna e gatshme te mbeshtes anetaresimin e Kosoves ne KE dhe...

Nga takimi i zevendes presidentit te Zvicres z.Alain Berset me patroni i Qeverise se Kosovës Albin Kurti ne Forumin Ekonomik Boteror (Foto Le Canton27.ch) Davos,...

Kryeministri Kurti sot ne diten e dyte ne Davos po vazhdon takimet me personalitete dhe biznesmen boteror

Davos, 23 maj (Nefail Maliqi) -Davos 2022 do të tuboj rreth 2,500 liderë boteror nga politika, biznesi, shoqëria civile dhe media të marrin pjesë...