20.3 C
Berne
jeudi 28/09/2023

Presidentja Vjosa Osmani ne TV Zviceran: Me 14 shkurt qytetarët e Kosovës do t’i thonë « CIAO » krimit dhe korrupcionit!

TV shteteror i Zvicres (TSR) ka sjellur sot nje intevriste te gjate ekskluzive me presidenten e Republikes se Kosovës Dr.Vjosa Osmani te titulluar: Ne nuk premtojmë se Kosova së shpejti do të jetë si Zvicra », beson presidentja e saj Vjosa Osmani (« On ne promet pas que le Kosovo sera bientôt comme la Suisse », confie sa présidente Vjosa Osmani). Ne kemi një diasporë shumë të madhe në Zvicër, e cila shërben si urë lidhëse midis dy vendeve tona, ka thëne znj Osmani ne kete interviste per tv zviceran, njofton gazeta zvicerane ne shqip « Le Cantm27.ch »

Kosova po organizon zgjedhje të parakohshme parlamentare të Dielën e ardhshme, në të cilën Vjosa Osmani, presidenti i përkohshëm që nga largimi i Hashim Thaçit nëntorin e kaluar, po kandidon.

Kurti dhe Osmani dyshe karizmatike, të bashkuar kundër krimit të liderëve aktual

Ajo i tha RTS se dëshiron t’i japë fund krimit dhe korrupsionit në vendin e saj. Duke ushtruar detyrën e presidentit për mezi katër muaj, Vjosa Osmani është tashmë në fushatë. Në nëntor, paraardhësi i tij Hashim Thaci u padit për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit nga Tribunali Special për Kosovën në Hagë. Atëherë presidente e Parlamentit, ishte për të ajo që ishte përgjegjëse për të përkohshmen.

Rritja e shpejtë e kësaj gruaje 38-vjeçare nuk është e rastësishme: një histori familjare e shënuar nga lufta, një angazhim i hershëm politik, një doktoraturë në juridik në Pittsburg, Pensilvania, apo edhe përfaqësimi i Kosovës në negociatat e ‘pavarësisë. Vjosa Osmani gjithashtu mbajti pozicione shumë të forta në vitin 2020, gjatë disa kthesave të mëdha politike, të cilat përfundimisht çuan në zgjedhjet e parakohshme parlamentare të cilat do të zhvillohen në 14 Janar, ka thëne ne fillim te intevristes me koleget tane znga TV zviceran, te derguarit special ne Prishtinë  (Anouk Henry / Mouna Hussain) per ter ndjekur zgjhdjet e 14 shjkurit ne Kosovë,  transmeton gazeta zvicerane në shqip « Le Canton27.ch »

Një dyshe karizmatike

Për të shpresuar të fitonte këto zgjedhje, Vjosa Osmani bëri një aleancë me kreun e partisë së majtë nacionaliste, Albin Kurti.  ta janë bashkuar rreth një pike kardinale: lufta kundër korrupsionit dhe krimit të udhëheqësve aktualë, shumë prej të cilëve vijnë nga radhët e ish-gueriljes së UCK (Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare).

Sondazhet parashikojnë një rezultat për ta, i cili, për herë të parë që nga pavarësia, i afrohet shumicës absolute. Ata mund të drejtohen për të formuar qeverinë e ardhshme. Ne nuk premtojmë ta bëjmë Kosovën një vend si Zvicra për disa vjet  (Nous ne promettons pas de faire du Kosovo un pays comme la Suisse en quelques années.) ka thne per TV zviceran znj.Osmani, transmeton gazeta zvicerane në shqip « Le Canton27.ch »

Vjosa Osmani, President i Republikës së Kosovës « Natyrisht, ne nuk premtojmë ta bëjmë Kosovën një vend si Zvicra për disa vjet. Por ne jemi të përkushtuar për një punë të ndershme duke respektuar ligjin dhe interesat e qytetarëve. » « Ne nuk kemi nevojë të rishpikim timonin. Konkretisht, nëse i japim fund krimit dhe korrupsionit, ne do t’i kemi bërë një favor të madh vendit tonë. Për shkak se ajo është pengesa më e madhe për suksesin në të gjitha fushat e tjera., Qoftë arsimi , zhvillimi ekonomik, punësimi, shëndetësia « .

Feministe dhe progresive

Bildergebnis für vjosa osmaniNë një vend të zhytur në patriarkat, Vjosa Osmani pretendon të jetë një feministe. Si anëtare e Parlamentit, ajo bëri ndërhyrje të jashtëzakonshme kundër dhunës seksuale.

Por a e ndjen ajo se i përket të njëjtit grup me udhëheqës si Jacinda Ardern në Zelandën e Re, Sanna Marin në Finlandë apo më së fundmi Kaja Kallas në Estoni?

« Po, me të vërtetë ndihem sikur jam pjesë e këtij grupi, » tha presidenti. « Gratë në të gjithë botën kanë filluar një epokë të re në mënyrën e të bërit politikë, me veprime të përgjegjshme dhe etike. »

« Dhe unë mendoj se në vendet që ende nuk kanë këto lloj modelesh femra në vendimmarrje, këta shembuj janë shumë të rëndësishëm për të treguar që gratë mund ta bëjnë punën shumë mirë dhe në shumë raste edhe më mirë sesa shumë burra që ishin në pushtet para tyre « .

« Të gjithë këta shembuj shërbejnë si frymëzim, jo ​​vetëm për mua, por edhe për të gjitha gratë e Kosovës. Ata na tregojnë se përkundër pengesave me të cilat përballemi, ne kurrë nuk duhet të heqim dorë. Por mbështesim njëra-tjetrën dhe, në të njëjtën kohë, me burra të tjerë, kampionë që besojnë vërtet në barazinë gjinore në të gjitha nivelet, për të arritur nivelin e barazisë që meriton shoqëria jonë « .

Vjosa Osmani dhe Zvicra

Duke qenë e përfshirë në negociatat e pavarësisë, Vjosa Osmani e njeh mirë Zvicrën. Ajo e konsideron atë si një nga partnerët më strategjikë. « Së pari sepse Zvicra ishte një nga vendet e para që u pozicionua në favor të pavarësisë së Kosovës, me Micheline Calmy-Rey. Kështu që Zvicra ishte atje për ne në kohë të vështira. »

Ne kemi një diasporë shumë të madhe në Zvicër, e cila shërben si urë lidhëse midis dy vendeve tona (Nous avons une diaspora très importante en Suisse, qui sert de pont entre nos deux pays.)

Vjosa Osmani, President i Republikës së Kosovës « Së dyti, ne kemi një diasporë shumë të madhe në Zvicër, e cila shërben si një urë lidhëse midis dy vendeve tona. Dhe unë mendoj se ata kanë bërë një punë të jashtëzakonshme, jo vetëm duke u integruar në shoqëri, por edhe duke bërë shumë mirë, qoftë në futboll apo politikë. « 

« Dhe së fundmi sepse jemi në Evropë, në të njëjtin kontinent. Udhëheqësit do të jenë në gjendje të ofrojnë mundësi të reja pune përmes luftës kundër krimit dhe korrupsionit, sundimit të ligjit, sigurisë së investimeve, parashikueshmërisë ligjore dhe një pune shumë të lirë. Të gjitha këto kushtet do ta bëjnë Kosovën vendndodhjen ideale për investitorët zviceranë dhe kështu thellojnë më tej marrëdhëniet midis dy vendeve « .

Aktakuza e Hashim Thaçit

Çështja e padisë për Hashim Thaçin është jashtëzakonisht e ndjeshme në Kosovë. Për më tepër, drejtësia ndërkombëtare nuk e ka shpallur kurrë shtetin kosovar dhe as atë serb fajtor për gjenocid gjatë luftës në Kosovë.

Për më tepër është saktësisht për të avancuar drejtësinë që Vjosa Osmani është në favor të gjykimit të Hashim Thaçit. « Si institucione të Kosovës, ne besojmë në drejtësi. Ne vetë krijuam dhomat e specializuara në Hagë sepse jo vetëm që besojmë në të vërtetën, por gjithashtu besojmë në drejtësi për këtë të vërtetë. »

Ne jo vetëm që besojmë në të vërtetën, por gjithashtu besojmë në drejtësinë për këtë të vërtetë.

Vjosa Osmani, President i Republikës së Kosovës « Ekziston vetëm një e vërtetë për Ballkanin dhe për Kosovën në veçanti, dhe ajo është se Serbia ka kryer krime lufte, gjenocid dhe krime kundër njerëzimit dhe i ka inkurajuar këto krime përmes aparatit të saj shtetëror. »

Në negociatat e vazhdueshme me fqinjin e tyre serb, Osmani dhe Kurti mbajnë një qëndrim shumë të vendosur:

« Ne kosovarët e dimë shumë mirë se ku duam të shkojmë pasi të mbarojnë këto zgjedhje. Por padyshim që tani i takon udhëheqjes serbe të tregojë se ata janë vërtet të interesuar në këtë dialog, sepse deri më tani ata nuk e kanë bërë atë. bisedimet për të krijuar më shumë shkatërrim dhe destabilizim në rajonin tonë dhe më gjerë »

« Në të njëjtën kohë, Serbia vazhdon të rreshtohet me Rusinë dhe nganjëherë edhe Kinën, si politikisht, ushtarakisht dhe ekonomikisht. Ata po luajnë një lojë të dyfishtë në të cilën pretendojnë të jenë Evropianë, por në fakt nuk janë. Nuk janë. »

 

Derniers articles

Zyrtare nga Haga: Kontribuesi me i madh i gjykates speciales SHBA-te dhe Zvicra. Rusia dhe Serbia nuk japin asnje cent. Kosova ja cfare po...

Per te funksionuar normal Gjykata soeciale per krime ne Kosove padyshim nevoitet nhe buxhet te majme, kuptohet nga komuniteti nderkombetar. Po cilat vende jane...

Zvicra nuk duket aq e urte, nuk eshte duke ndejur “rehat”. Mbrojtja ajrore e blinduar me nje kupolë hekuri mbi Zvicër

Berne, 28 shtator -Raporti ushtarak zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast sulmi. Një dokument i ushtrisë zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast të...

Aktakuze e re nga Haga per pesë serbe, ne mesin e tyre edhe krimineli Vojisllav Sheshel

Hage, 27 shtator -Sa na ka arritur nje lajm nga Haga. Gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch ka mesuar nga burimet e saja, se...

Gazetari nderkombëtar nga Gjeneva: Albin Kurtin duhet me que n’Hage, me dënuar 20 vjet burg!

Bernë, 27 shtator -Pas aksonit te fundit te kriminelve dhe terroristeve serbe te strehuar ne nje kishe ne Kosovë pasuan mbeshtetjet nga komuniteit nderkombërtar...

Behgjet Pacolli i del në krah Albin Kurtit: I ofroj ndihmën time të plotë

Behgjet Pacolli ka shprehur mbështetjen e tij të plotë për kryeministrin Albin Kurti sa i përket situatës në veri. Ai ka thënë se është...