11.5 C
Berne
lundi 19/04/2021

Presidentja Sommaruga uron 10 dhjetorin e OKB. Zvicra shembull dhe zëdhënëse e të Drejtave të Njeriut në botë

Gjenevë, UN 10 dhjetor -Zvicra mirëpret angazhimet e bëra nga pjesëmarrësit në Forumin mbi Dialogun Politik Ndër-Libian (FDPL) mbi të drejtën ndërkombëtare humanitare (IHL) dhe të drejtat e njeriut. (“La Suisse salue l’engagement sur les droits de l’homme. La Suisse présidée par Simonetta Sommaruga pilote le soutien international à l’amélioration du droit international humanitaire (DIH) et des droits de l’homme “) Znj.Sommaruga,  bëri thirrje për zbatimin “e plotë” të premtimeve në udhërrëfyes, trasnmeton gazeta zvicerane në gjuhën shqipe “Le Canton27.ch”

 

Me rastin e Ditës Ndërkombëtare të të Drejtave të Njeriut të Enjten, Zvicra, Hollanda dhe Misioni i KB në Libi (UNSMIL) ngritën një pikë për ngritjen e angazhimeve të bëra në DNH dhe të drejtat e njeriut. Më shumë se 70 përfaqësues politikë të palëve në konfliktin libian u takuan në nëntor në Tunizi për t’u përgatitur për një Libi të ribashkuar.

Pas disa diskutimeve, ata vendosën në veçanti të organizonin zgjedhjet në dhjetor 2021. Që atëherë, një armëpushim është zbatuar ende, por trupat janë mbajtur dhe mercenarët nuk janë larguar ende. Po kështu, FDPL është e ndarë për emrat e anëtarëve të autoriteteve që do të drejtojnë vendin deri në sondazhet vitin e ardhshëm.

Këta “duhet të jenë në qendër të procesit të paqes në Libi dhe të drejtojnë të gjithë përbërësit e zbatimit të tij”, pohojnë këta tre aktorë, bashkëkryesues të Grupit të Punës për DNH dhe të Drejtat e Njeriut të nisur nga bashkësia ndërkombëtare. Ata bëjnë thirrje për një pjesëmarrje “kuptimplote” të shoqërisë civile dhe grave në takimet e FDPL. Sipas tyre, duhet të merren parasysh të drejtat e grupeve të ndjeshme si refugjatët dhe migrantët, personat e zhvendosur brenda vendit, të afërmit e të zhdukurve ose të arrestuarit.

“Çdo proces politik që nuk kërkon të përparojë të drejtat e njeriut do të dështojë,” shtojnë bashkëkryetarët. Udhërrëfyesi i miratuar në nëntor garanton mbrojtjen e të drejtave të njeriut dhe barazinë midis burrave dhe grave. Ajo gjithashtu bën thirrje për pajtim kombëtar bazuar në drejtësinë tranzicionale. Në vitet e fundit, akuza të shumta për shkelje të të drejtave të njeriut, përfshirë krime të mundshme të luftës dhe krime kundër njerëzimit, kanë shoqëruar konfliktin libian. Një mision i pavarur ndërkombëtar për gjetjen e fakteve, i mandatuar nga Këshilli i të Drejtave të Njeriut në Gjenevë, pritet të raportojë në më pak se një vit.

Derniers articles

Varroset me nderime dhe flamur kombetar ne Presheve oficeri i larte i policise se Kosoves Selver Maliqi

Presheve, 16 prill -Në moshën 51 vjeçare sot i është dhënë lamtumira e fundit Selver Hajrush Maliqit nga Presheva. Sot ne varrezat e Presheves u...

Pjetёr Shala transferohet në Hagë bazuar në aktakuzën e konfirmuar

Hage, 15 prill -Sot Pjeter Shala u transferua në objektin e paraburgimit të DHSK-së në Hagë. Versionet e redaktuara publike të fletarrestimit dhe urdhrit...

Le Kosovo a gagné à l’ONU! La Russie a échoué au CS de l’ONU avec une provocation naïve. Le drapeau de l’état du Kosovo...

La réunion sur le Kosovo au Conseil de sécurité des Nations Unies (CSNU) a été suspendue en raison de l'opposition de la Russie à...

Një lajm i mirë nga Berna: Nga e hënja e ardhshme (19 prilli) hapen terracat e restoranteve në Zvicër!

Ministri i Shëndetësisë Alain Berset (OFSP) ne bisede me redaktorin  e gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch Bernë, 14 prill -Ish-presidenti dhe Ministri i shëndetësisë,...

Në Zvicër, mbi 300 shqiptarë vdiqën nga koronavirusi

Bernë, 14 prill -Shifrat e te vdekurve dhe te infektuarve nga COVID-19 ne Zvicer janë alarmane. Qe një vit që kur nisën viktimat e...