22.3 C
Berne
mardi 18/06/2024

Presidentja e Kosovës për Financial Times: Kosova tash pret marrëdhënie të mira me SHBA-në e Joe Biden

Intervista e radhës për gjigandin mediatik Financial Times, gazetë e cila cdo ditë lexohet nga qindra miliona lexues. E vërteta për Kosovën (e cila po tentohet të relativizohet nga Serbia) duhet të depërtojë te audienca ndërkombëtare. Deutsche Welle, Associated Press, The Washington Post, Financial Times…

Me titullin « Presidenti i Kosovës pret marrëdhënie më të mira të SHBA nën Biden (« Kosovo president expects better US relations under Biden ») sot ghazeta oprestigjioze amerikane sjell nje intevriste me presidneten e Republikes se Kosovës dr.Vjosa Osmani e cila flet per situatën aktuale ne Kosovër pas shkauarjes se Hashim Thacit ne Hagë dhe shkruarjes se Granellit ne shtepi pas humbjes së zgjdhjeve te 3 nëntorit ne SHBA, meqe rast ju kthye Amerirkes miku tradicional i Kosoves dhe shqipatreve Joe Biden, transmeton gazeta zvicerane ne gjuhën shqipe « Le Canton27.ch »

Trump u përpoq të merrej me mosmarrëveshjen Prishtinë-Beograd por ndërhyrjet që shiheshin se i shërbenin interesave të ngushta amerikane

Kosova pret që marrëdhëniet e saj me SH.B.A. të përmirësohen me zgjedhjen e Joe Biden, pasi dekada mbështetje kryesore amerikane u hodh në dyshim nën administratën Trump, ka thënë presidenti i përkohshëm i vendit ballkanik.

 

Presidentja Osmani: Të gjithë e dinë që presidenti i zgjedhur Biden nuk është vetëm ndonjë mik i Kosovës!

Aucune description disponible.

« Të gjithë e dinë që presidenti i zgjedhur Biden nuk është vetëm ndonjë mik i Kosovës, » tha Vjosa Osmani në një intervistë për Financial Times, duke iu referuar mbështetjes së gjatë të Z. Biden për ndërhyrjen dhe dialogun midis Serbisë dhe ish-provincës së saj të shkëputur të Kosovës.(« Everyone knows that president-elect Biden is not just any friend of Kosovo,” said Vjosa Osmani in an interview with the Financial Times, referring to Mr Biden’s long support for intervention and dialogue between Serbia and its former breakaway province of Kosovo. “He knows our pain very well.« )

« Ai e di dhimbjen tonë shumë mirë. » Zonja Osmani mori rolin e presidentes në detyrë në fillim të Nëntorit pasi paraardhësi i saj, Hashim Thaçi, dha dorëheqjen për t’u përballur me akuza për krime lufte të ngritura nga një gjykatë speciale me bazë në Hagë. Pas një lufte brutale që pasoi shpërbërjen e ish-Jugosllavisë, SH.B.A. ka luajtur prej kohësh një rol kryesor në marrëdhëniet midis Serbisë dhe Kosovës.

Ndërsa Z. Trump kërkoi të angazhohej, disa i panë ndërhyrjet e tij si shërbim të interesave të ngushta ekonomike dhe politike të Sh.B.A. « Joe Biden e di të vërtetën, dhe e vërteta është shumë e thjeshtë dhe e thjeshtë, » tha zonja Osmani.

“Serbia e humbi Kosovën sepse abuzoi me parimin e sovranitetit dhe integritetit territorial për të vrarë njerëzit që jetuan në atë territor, për të kryer gjenocid në tentativë, krime lufte dhe krime kundër njerëzimit. Ai e di të vërtetën dhe nuk do të përpiqet të ndryshojë të vërtetën.

” Si senator amerikan, Z. Biden ishte një avokat i zëshëm i ndërhyrjes amerikane në luftën e Kosovës 1998-99, në të cilën Ushtria Çlirimtare e Kosovës zhvilloi një kryengritje guerile kundër forcave besnike të Sllobodan Millosheviçit. Por ndërsa shumica e krimeve të kryera nga forcat serbe, akuzat për krime lufte kanë ndjekur gjithashtu anëtarët e UÇK-së, shumë prej të cilëve u zhvendosën në politikë.

Qasja e pritshme e një administrate të ardhshme Biden bie në kontrast me përpjekjet e administratës Trump për të ndërmjetësuar një marrëveshje të shpejtë midis liderëve të Kosovës dhe Serbisë. Sidoqoftë, në vend që të vendosnin mosmarrëveshjet dypalëshe midis Beogradit dhe Prishtinës në qendër, fokusi i marrëveshjeve ishte në përparësitë e politikës së jashtme të SHBA, të tilla si njohja e Jeruzalemit si kryeqyteti i Izraelit dhe premtimi për të mos dhënë licenca 5G për kompanitë « e pabesueshme » – gjerësisht besohet të jetë një aludim për kompaninë e teknologjisë kineze Huawei.

Në pranverë, Uashingtoni inkurajoi rrëzimin e një qeverie anti-korrupsion në Kosovë sepse kryeministri i saj nuk ishte i interesuar në drejtimin e negociatave me Serbinë duke u shtyrë nga administrata Trump. Dhe në shtator, pas një ndryshimi në qeveri në Prishtinë, Donald Trump priti presidentin serb Aleksandar Vuçiç dhe kryeministrin e Kosovës Avdullah Hoti në Shtëpinë e Bardhë, ku të dy palët ranë dakord për të përmirësuar marrëdhëniet ekonomike. Sidoqoftë, kjo marrëveshje nuk mund të zbatohet. « Ne nuk mund të lëvizim vetëm përpara. . . pa shikuar se cili është pozicioni i administratës së re në ato pika, ”tha zonja Osmani, duke iu referuar një angazhimi për të ndarë sovranitetin mbi një liqen që kalon kufirin dhe një marrëveshje » mini-Shengen « me Serbinë.

Kosova deklaroi pavarësinë nga Serbia në 2008 por ende nuk është njohur nga Beogradi, ose nga fuqitë kryesore duke përfshirë Rusinë dhe Kinën. Duke iu referuar dorëheqjes së z. Thaçi, zonja Osmani tha se vendi i saj kishte treguar një « pjekuri institucionale » dhe « një vullnet të jashtëzakonshëm për të bashkëpunuar me drejtësinë ». Prokurorët pretendojnë z. Thaçi, si një komandant i guerilas së UÇK-së, dhe të tjerët ishin përgjegjës për pothuajse 100 vrasje, përfshirë serbët e pakicave, katolikët dhe romët, si dhe të kundërshtarëve politikë, gjatë dhe menjëherë pas luftës.

Të hënën e kaluar, z. Thaçi u deklarua i pafajshëm për 10 akuza për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit. Presidenti i Kosovës jep dorëheqjen ndërsa konfirmohen aktakuzat për krime lufte kundër tij Z. Thaci është një shqiptar etnik. Gjykata me bazë në Hagë, e cila është pjesë e sistemit gjyqësor të Kosovës por e stafuar tërësisht nga ndërkombëtarë për shkak të frikës për mbrojtjen e dëshmitarëve, është e diskutueshme në vendin e vogël të Ballkanit prej 1.8 milion, sepse përqendrohet vetëm në krimet e kryera nga shqiptarët etnikë, rreth 90 përqind e popullsisë.

Sidoqoftë, shumica e njerëzve që vdiqën në luftë ishin shqiptarë etnikë. Padia u njoftua në qershor, ndërsa z. Thaçi po udhëtonte për në një samit të planifikuar të Shtëpisë së Bardhë me homologun e tij serb, z. Vuçiç, dhe konfirmuar nga një gjykatës në nëntor.

Zonja Osmani tha se nuk mund të ketë « asnjë ekuivalencë morale » midis krimeve të pretenduara të kryera nga disa individë kosovarë dhe « aparatit shtetëror të Serbisë ». Ajo tha se përpjekjet e mëparshme gjyqësore për t’i mbajtur udhëheqësit ushtarakë dhe politikë serbë të japin llogari për luftërat në territorin e ish-Jugosllavisë kishin dalë të shkurtër.

Derniers articles