15.6 C
Berne
lundi 5/06/2023

Presidenti slloven Pahor gazetarit nderkombetar Nefail Maliqit: Nëse Prishtina e Beogradi nuk zbatojnë marrëveshjet do të ket dialog maratonik!

Prishtine, 29 nentor -Presidenti slloven Borut Pahor, qe po qendron sot ne në Prishtinë,  ka pershendetur misionin ndermjetesues të Miroslav Lajçak dhe angazhimin e tij ne dialogun Kosovë-Serbi. Me vjen mire qe kete proces  e mbeshtet edhe qeveria e Albin Kurit, por pa prekje te kufijve, kupto rrespektimin e integritertit territotorial të Republikes se Kosovës.

«Por, nese Prishtina e Beigradi nuk zbatojnë marreveshjet e dialogu te nensrkuara deri me tash ne Bruksel nga vitit 2013, ky dialog i stergjatur mund te behet maratonik.., » ka thene Presidenti slloven Pahor nga takimi i fundit me redaktorin e gazetës zvicerane në shqip Le Canton27.ch Nefail Maliqin.

Vazhdimi i dialogut në mes Kosovës dhe Serbisë në rrethanat aktuale, kur vazhdon pandemia e koronavirusit, po zhagitet. Por, ky proces nuk është lënë në harresë, qoftë nga akterët në bisedime – Kosova dhe Serbia – qoftë nga lehtësuesit e tyre – Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimi Evropian.

« Pamvaresisht nga vonesa e dialagut mes Kosovës dhe Serbisë, vazhdimi i ketij procesi eshte alternativë e vetme per paqen dhe stabilitetin ne rajon duke krijuar amtomosfere te mire fqinjesore dhe bashkepunimi mes dy vendeve qe do t’ju hapt rrugen e integrimeve ervopiane.. », kështu ka thënë në një intervistë ekskluzive për gazeten zvicerane ne shqip Le Canton27.ch z.Borut Pahor, Presidenti i Republikës së Sllovenisë duke folur per dilagoun e Brukselit mes Kosoves dhe Serbisë.

Derniers articles

Pushimet verore: Çmimet më të ulëta në ballkan dhe Evropë ato në Shqipëri. Zvicra ka emër në Shqiperi. Hoteli « Mövenpick » në Lalez Durrës me...

Ky është hoteli me modern shqiptar «Mövenpick» në Lalez Durrës vetem 20 minuta nga kryeqyteti shqiptar Tiranës, me i preferuari për shqiptarët e diasporës! Pushimet vjetore në...

Me Xherdan Shaqirin nuk ka krizë për Zvicrën

Kur është Xherdan Shaqiri në formë padyshim se nuk ka krizë edhe për lojën e kombëtares së Zvicrës. Zvicra po përgatitet për dy sfidat e...

Zvicra fton tre shqiptarë në krye me kapitenin Granit Xhaka

Treneri i kombëtares zvicerane Murat Yakin, gazetarit shqiptar te Le Canton27.ch: Jemi gati për kualifikuese të Kampionatit Evropian. Zviceta gati edhe perballe Serbisë Selektori i...

Në fjalimin e parë nga Zyra Ovale, Presidenti Biden flet për shmangien e kolapsit financiar

Presidenti Joe Biden mbajti një fjalim të premten në mbrëmje pas miratimit të ligjit për ngritjen e tavanit të borxheve që mund të marrë...

Zelensky për Putinin: Më shumë i ngjan modelit sesa presidentit

Vladimir Putin, për shkak të dëshirës së tij të vazhdueshme për t’i treguar botës diçka, duket më shumë si një manekin sesa një udhëheqës...