20.8 C
Berne
dimanche 26/05/2024

Skandal dhe shantazh diplomatik i presidentit serb në Samitin e Athinës / Vucic i tha presidentit të Ukrainës Zelenskit: Po të jap armë, mos e njih Kosovën!

Sipas analisteve nderkombëtar, Vucic në Athinë u perpoq ta shantazhoje presidentin e Ukraines Zelenskyn duke i kerkuar nje favor  (arme për mosnjhohje te Kosovës) qe ndryshe kjo oferte quhet sakndal dhe shantazh diplomatik;. Ndyrshen kjo i bie sipas propozimit., logjikes se presidentitr serb: Ja arme, vraj njerëz veq mos e njih Kosoven..?!

Athine /Prishtinë, 23 gusht -Me rastin e 20-vjetorit të Samitit BE-Perëndim në kryeqytetin grek në Athine uj mblodhje per dy dite rresht lidershipi i Bashkimit Europian dhe tetë liderë të vendeve të Ballkanit Perëndimor.

Ne Athine « tête-à-tête » liderët e Ballkanit Perëndimor në krye me Von der Leyen nga BE. Aty edhe Volodymyr Zelensky, Albin Kurti dhe Aleksander Vucic 

Në ketë samit prezentoi, presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel, Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, Kryeministri i Kroacisë, Andrej Plenkoviq, Presidenti i Malit të Zi, Jakov Milatoviq, Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski, Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, Presidentja e Këshillit të Ministrave të Bosnjë-Hercegovinës, Boriana Christo, Kryeministri i Bullgarisë, Nikolai Denkof, Kryeministri i Rumanisë, Ion-Marcel Tsolaku. N ekeet samit me majft intersa pedr rajonin ne ballkan, nuk ishte ftuar kryemintri i Sqhiperisë Edi Rama, njofton gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Nikoqiri Kyriakos Mitsotakis ka riafirmuar vazhdimisht mbështetjen e vendosur të Greqisë për perspektivën evropiane të rajonit, e cila bëhet edhe më e rëndësishme në mjedisin e ri të sfidave të krijuara nga pushtimi rus në Ukrainë.

Diskutimet e liderëve do të fokusohen në zgjerimin dhe të ardhmen evropiane të rajonit. Siç komentojnë drejtuesit, në të njëjtën kohë, plotësimi i 20 viteve nga Samiti i Selanikut dhe ftesa e kryeministrit për liderët e rajonit është një mundësi tjetër për të vënë në pah faktin se Greqia, e cila ka forcuar gjurmën e saj gjeopolitike dhe energjetike në katër vitet e fundit të rajonit, qëndron në krah të Ballkanit Perëndimor si anëtar i familjes europiane, por edhe si ekonomia më e madhe në rajon dhe uron integrimin e tyre europian, për të cilin ka kushte.

Presidenti Volodymyr Zelensky njoftoi më 22 gusht se kishte takuar presidentin serb Aleksandar Vuçiq në samitin Ukrainë-Ballkan.

“Një takim i hapur, i sinqertë dhe frytdhënës me Presidentin e Serbisë (Aleksandar Vuçiq)”, shkroi Zelensky në Twitter.

Një darkë në prani të Ursula Von der Leyen
Kreu i ekzekutivit grek takohet të hënën dhe të martën me liderët e Ballkanit dhe në këtë kuadër organizon mbrëmjen e së hënës një darkë informale në prani të presidentes së Komisionit Europian Ursula Von der Leyen dhe kreut të Këshillit Europian Charles. Michel. Të njoftuar janë edhe presidentët e Serbisë, Moldavisë, Malit të Zi dhe Rumanisë, kryeministrat e Kosovës, Maqedonisë së Veriut, Bullgarisë dhe Kroacisë, si dhe kryesuesi i Këshillit të Ministrave të Bosnje-Hercegovinës, ka detajuar zyrën e Kyriakos Mitsotakis në një deklaratë për shtyp.

Profesori amerikan Edward Joseph këshilloi presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky që të mos e zgjasë takimin me presidentin serb Aleksandar Vuçiq në Greqi, të kthehet në Ukrainë dhe të njohë Kosovën. Por, sipas analisteve nderkombëtar, Vucic në Athinë u perpoq ta shantazhoje presidentin e Ukraines Zelenskyn duke i kerkuar nje favor  (arme për mosnjhohje te Kosovës) qe ndryshe kjo oferte quhet sakndal dhe shantazh diplomatik;. Ndyrshen kjo i bie sipas propozimit., logjikes se presidentitr serb: Ja arme, vraj njerëz veq mos e njih Kosoven..?!

Presidenti serb thuhet se i kërkoi presidentit të Ukaines Volodymyr Zelenskit që të mos e njohë Kosovën

Vuçiq akuzon Kosovën dhe Perëndimin: Ata Kurtin e krahasojne me Zelenskyn, kurse mua me Putinin (Vucic accuses Kosovo and the West: They compare Kurt with Zelensky, and me with Putin)

Presidenti serb Aleksandar Vuçiq tha ne Beograd se kishte një takim “privat” në Athinë me presidentin e Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ku do të diskutojë për çështjen e Kosovës. Nje takim te tille kishte edhe kryministri i Republikes se Kosovës Albin Kurti me Zlenskin , ku ky i fundit ka falenderuar Kosoven, shqiptaret për mbeshtetje te Ukrainës, raporton nga rajoni, korrespeniodneit i gazetës zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

“Shpreson të ketë një bisedë të mirë dhe se Ukraina do të mbështesë integritetin territorial të Serbisë” ak thene presidenetinb serb rreth takimit me homologun e tij ukrainas, pa permendur ketu Kosovën.

Si mund ta njoh integritetin e e Serbrise presideni i Ukraines Zwlensky, kur ky shtet eshte i vemtmio vend ne ballkan dhe Evropë qe nuk i ka vene sanksione diktatorit Putin dhe Rusise i cili vazhdon ta mbeshtes me armtim dhe me mrcenar serbë ne lufte ne krah te Rusise, kunder Ukraines?!

Perandaj, vonesa e presidneit Zelenski për ta njohur Kosoven eshte e pakuptimte, kur dihet mbeshtja e Kosoves me sanksione kunder Rusise dhe solidariteti i popullit shqiptarë ne ballkan per lirine dhe pomvaresine e Urkaaines, ka skruar ne fund gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Petecioni i deputetit te Ukraines për presidentin Zelensky: Njihe Kosoven shetet!

Ukraina edne nuk e ka njohur pavarësinë e Kosovës nga Beogradi i shpallur në vitin 2008, pavarësisht presionit te depueteve te Ukraines dhe popullate sukrainase si dhe nga përfaqësia e Kosovës në Këshillin e Evropës në veçanti.

Z. Zelensky nuk e komentoi këtë çështje dhe z. Vuçiq nuk e bëri të ditur qëndrimin e Ukrainës për këtë çështje, duke e lene si njhe temë te hapur, për shqyrtim.
Kështu tha eurodeputetja gjermane Viola Von Cramon pas takimit mes dy liderëve në Athinë të martën (22 gusht).

Megjithatë, eurodeputetja Viola Von Cramon, e cila ndjek nga afër çështjen e Ballkanit Perëndimor në cilësinë e saj si raportuese e Parlamentit Evropian për Kosovën, postoi në X (ish-Twitter) se ishte « shumë e mundshme që Z. Vuçiq të kishte rënë dakord të takonte z. Zelensky në rregull. për të ushtruar presion mbi të gjitha mbi Ukrainën: armë kundër mosnjohjes së Kosovës”.

Kesht sipas znj. Von Cramon « Presidenti serb Aleksandar Vuçiq me shumë gjasa do të kishte ofruar furnizim me armë për Ukrainën nëse ajo nuk do ta njihte pavarësinë e Kosovës, shteti me te ri ne Evropë.  »

“Unë me të vërtetë shpresoj që zoti Zelensky të kuptojë rrezikun politik që mund të sjellë një marrëveshje e tillë”, ka shtuar Von Cramon.

Deputeti u karinas dhe poltikani i njohur Oleksiy Goncharenko njoftoi se i dërgoi një peticion Zelenskyt për njohjene Kosovës . Deputeti ka renditur arsyet pse duhet të njihet pavarësia e Kosovës. Sipas tij « peticioni nadsresaur Presidentit të Ukrainës ka te bje me kerkesen tone për njohjen e pavarësisë së Kosovës. Nëse peticioni mbledh 25,000 nënshkrime, presidenti duhet të përgjigjet. Ukraina tani duhet të mbështesë Kosovën.. ».

Skandal und diplomatische Erpressung des serbischen Präsidenten beim Athener Gipfel / Vucic sagte dem ukrainischen Präsidenten Selenskyj: Wenn ich Ihnen Waffen gebe, erkennen Sie Kosovo nicht an!

Scandal and diplomatic blackmail of the Serbian president at the Athens Summit / Vucic told Ukrainian President Zelensky: If I give you weapons, don’t recognize Kosovo!

Scandale et chantage diplomatique du président serbe au sommet d’Athènes / Vucic a dit au président ukrainien Zelensky : Si je vous donne des armes, ne reconnaissez pas le Kosovo !

Skandal i dyplomatychnyy shantazh prezydenta Serbiyi na Afinsʹkomu samiti / Vuchych skazav prezydentu Ukrayiny Zelensʹkomu: Yakshcho ya vam dam zbroyu, ne vyznavayte Kosovo!

Скандал і дипломатичний шантаж президента Сербії на Афінському саміті / Вучич сказав президенту України Зеленському: Якщо я вам дам зброю, не визнавайте Косово!

 

Derniers articles