12.6 C
Berne
mercredi 25/05/2022

Presidenti Ignazio Cassis takon Papen. Ben inaugurimin e ambasadën zvicerane në Vatikan

Berne, 6 maj -Presidenti i Konfederatës sot përuroi ambasadën e re zvicerane në Selinë e Shenjtë në Romë. Ignazio Cassis më pas vizitoi Papa Françeskun përpara se të merrte pjesë në betimin e 36 rojeve të reja zvicerane, njofton gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Presidenti i Konfederatës takoi Papa Françeskun dhe Ministrin e Jashtëm të tij, Kryepeshkopin Paul Richard Gallagher, me rastin e betimit të rekrutëve të rinj në Gardën Zvicerane (shih kutinë).

Në qendër të 30 minutave të diskutimeve me kreun e Kishës Katolike ishte angazhimi i përbashkët i nënshkruar nëntorin e kaluar në Bernë mes Zvicrës dhe Selisë së Shenjtë, për të forcuar bashkëpunimin e tyre përballë konflikteve.

Zvicra dhe Vatikani të lidhura nga “një aleancë e qëndrueshme”

Të premten në mëngjes, Presidenti i Konfederatës përuroi Ambasadën e re të Zvicrës në Selinë e Shenjtë. Ignazio Cassis preu shiritin simbolik dhe zbuloi pllakën për performancën e re së bashku me Kryepeshkopin Paul Richard Gallagher. Zvicra dhe Vatikani janë të lidhura nga një aleancë e qëndrueshme, mes traditës dhe sfidave të së ardhmes, nënvizoi Ignazio Cassis në Twitter.

FDFA saktësoi se ambasada e re do të jetë funksionale në muajt e ardhshëm. Ambientet e saj ndodhen ne nje kat te nje pallati zyre dhe banimi.

Këshilli Federal kishte vendosur të ngrinte një ambasadë zvicerane në Selinë e Shenjtë më 1 tetor. Që nga viti 2014, interesat diplomatike të Zvicrës janë përfaqësuar nga ambasadori zviceran në Slloveni. Për shkak të Pakteve Laterane, ambasada në Romë në fakt nuk mund të jetë përgjegjëse si për Italinë ashtu edhe për Vatikanin.

Derniers articles

Gazetat e Prishtines dhe Tiranës: Samiti Botëror në Davos, historik për shqiptarët ! Flet gazetari i vetëm shqiptar që po ndjekë nga afër këtë...

Në mesin e 2.500 liderëve botëror nga politika, biznesi, shoqëria civile, këtë eveniment ndërkombëtar e ndoqën edhe mbi 300 gazetarë të mediave të njohur...

Kryetari i Kiev-it, ukrainasi Klitschko me duar me gjak ne Davos: Falemnderit Kosove, falemnderit shqiptare! Pasi ju u cliruat nga Serbia edhe ne do...

Davos, 25 maj -Kampioni botëror i boksit, ukrainasi, Witalij Klitschko (41), kryetar i Kiev-it vjen me duar me gjak nga fronti i luftës në...

Jeta Statovci, e cila i tha sot JO Trustit, por që më 2020 kishte tërhequr 10 përqindëshin

Prishtinë, 25 maj -Deputetja e Vetëvendosjes, Jeta Statovci e cila sot i tha jo Trustit ka deklaruar si të hyra mbi 16 mijë euro. Si...

Samiti boteror ne Davos ben “tête-à-tête” dy kryeministrat shqiptar nga Kosova dhe Mali i zi dhe liderë tjere nga ballkani

Kryeministri shqiptar nga Kosova Albin Kurti  sot ne Samitin nderkombëtar Davos mori pjese ne panelin e debatit me temën “Dialogu i Diplomacisë për Ballkanin Perëndimor”...

Zëvendëspresidenti i Zvicrës, Alain Berset takoi kryeministrin kosovar Albin Kurtin ne Davos. Berna e gatshme te mbeshtes anetaresimin e Kosoves ne KE dhe...

Nga takimi i zevendes presidentit te Zvicres z.Alain Berset me patroni i Qeverise se Kosovës Albin Kurti ne Forumin Ekonomik Boteror (Foto Le Canton27.ch) Davos,...