8.8 C
Berne
jeudi 22/02/2024

Presidenti i ardhshëm i Amerikës e ka emrin JOE BIDEN!

Më 3 nëntor, votuesit amerikanë do të vendosin se kush do të jetë presidenti i tyre i ardhshëm për katër vitet e ardhshme. Të dy kandidatët janë njohur për disa muaj: Republikani Donald Trump, i cili synon të qëndrojë në Shtëpinë e Bardhë dhe Joe Biden, demokrat dhe ish-nënkryetar i Barack Obama (2009 deri 2017).

Shkruan: Nefail MALIQI

Si po shkojnë zgjedhjet presidenciale? Nëse Donald Trump humbet më 3 nëntor, si do të shkojë tranzicioni? A është vërtet i preferuari nga Joe Biden? Cilat janë çështjet? 

Sigurisht ju kujtohet titull « Presidenti i ardhshëm i Amerikes e ka emrin Donald Trump!.. » koment ky i imi parashikues botuar ne mediat shqiptare (më 2 nëntor para katër vitesh 2016) kupto 48 ore para zgjedhjeve ne SHBA. Dhe ashtu siq shkrova, ashtu edhe më doli, dmth ja « kam qelluar »! Dhe vertete u zgjodhe presidet i Amerikës Donal Trump edhe pse jo vetem Tirana dhe Prishtina atebote dyshonin tek fitorja e tij, por edhe shqiptaret e Amerikes shumica ishin kunder tij sepse nuk kishin pervoje as politike e as diplomatike, shkurt ishin sikur delet pas qobanit duke mosnjohur strategjine gjeopolitike nderkombëtare, ka shkruar redaktori per marëdhënie nderkombëtare i gazetes zvicerane ne gjuhen shqipe « Le Canton27.ch »

 

Askush nuk e di nëse më 3 nëntor Shtetet e Bashkuara do të kenë një president të zgjedhur?

Dyshimet e Donald Trump në lidhje me votimin postar, i cili rrezikon të përdoret masivisht, dhe përgatitja joadekuate e qendrave të votimit ushqejnë skenarët më të errët.

Njëzet vjet më parë, më 8 nëntor 2000, Shtetet e Bashkuara u zgjuan pa një president të zgjedhur. Numri i përgjithshëm i votave të hedhura një ditë më parë për zgjedhjen e pasardhësit të Bill Clinton në Shtëpinë e Bardhë del kundër rezultatit të votimit në shtetin e Florida, ku kandidati demokrat Al Gore po garon me disa qindra vota të përparimi i republikanit George W. Bush. Pasiguria do të zgjasë një muaj, e shënuar nga rinumërime të pafundme dhe debate surrealiste mbi vlefshmërinë e vrimave të grumbulluara nga makinat antike në fletët e votimit të tre qarqeve në Florida.

Amerika po mban zgjedhjet më të jashtëzakonshme në historinë e saj. Kjo për faktin se në garën për president janë duke garuar dy kandidatë të veçantë. Republikani Donald Trump e ka dëshmuar veten se është më ndryshe se krejt tjerët ndonjëherë më parë. Ai është i vetmi në historinë e 45 kryetarëve të Amerikës që nuk pati përvojë të mëhershme politike ose ushtarake. As nuk ka marrë pjesë në ndonjë palë zgjedhje të niveleve më të ulëta.

Në fund të fundit, Gjykata e Lartë vendos. Më 12 dhjetor, ajo i dha fund numërimit të ri në Florida dhe e quajti George W. Bush fitues të zgjedhjeve presidenciale: ai kështu kishte mbështetjen e 271 votuesve kryesorë, kundrejt 266 për Al Gore. Ky i fundit humbi, pavarësisht se kishte fituar votën popullore në nivelin kombëtar, me 500,000 vota paraprakisht. E gjithë bota, ose pothuajse, e mirëpret këtë provë të pjekurisë së demokracisë amerikane dhe funksionimin e duhur të institucioneve të saj.

Se a do të jetë e njëjta gjë në sekuencën që do të pasojë javen e ardhshme, pikerisht diten e marte, mbete te shifet me 3 nentor 2020?
Asgjë nuk është më pak e sigurt. Qytetërimi i përballjes Bush-Gore dhe civilizimi që i ndau ata na kthejnë vitet e dritës nga universi i të vërtetave alternative dhe racës së minjve në të cilën na ka zhytur Donald Trump.
Përndyresghe vetë presidenti i cili filloi të shkaktojë telashe në korrik, në një kohë kur një sondazh i dha kundërshtarit të tij demokrat, Joe Biden, 8 pikë përpara: 2020 do të jenë « zgjedhjet më të gabuara. dhe më mashtruesit në histori, ” parashikoi ai.

Kur u pyet në Fox News nëse ai do të pranonte rezultatin në rast se ai humb zgjedhjet, Donald Trump nuk pranoi të përgjigjej në mënyrë pozitive. « Do të duhet të shoh », tha ai. Unë nuk jam duke shkuar vetëm për të thënë po. Dhe as unë nuk do të them jo. Unë do të duhet të shoh. Ah po, « dhe së pari nuk do të humbas – pasi këto sondazhe janë fals ».

Republikani nuk ka ngurruar asnjëherë të marrë vendime të habitshme dhe të njëanshme. Po ashtu, ai s’ka përtuar të flasë direkt e troç për tjerët – e nuk i ka kursyer as ofendimet, ka shkruar redaktori i gazetës zvicerane ne gjuhen shqipe « Le Canton27.ch »

Rizgjedhja e presidentit aktual për një mandat të ri po shihet si gjë jo e mirë për shtetin, jo vetëm nga republikanet. Tramp po konsiderohet rrezik për Amerikën.

Nje qytetar amerikan per televizonet boterore ka deklaruar sot se « Personi qe aktualisht e kemi president, kurre me pare nuk kemi pasur nje president kaotik, kaq te pandershjem , kaq urrjetes, kaq antipatik dhe joinbtelegjent.. »

Eshte intresante deklarta e fundit te Tramp i cili per here te pare ne historine e zgjedhjeve ne Amerike qysh tash ka deklaruar se « nuk do t’i nje rezultatet e zgjdhjeve »!. Kjo e deklaratë e tije e fundit për zgedhjet e 3 nentorit ne Amerike, flet qarte per gabimet e tije dhe del sikur ai ka nuhatur se do t’i humb ato?!

Me pandeminë Covid-19, gjithnjë e më shumë shtete në të gjithë vendin kanë zgjeruar sistemin e tyre të votimit postar. Vonesat në numërim priten. Presidenciale e SHBA: « Donald Trump rrezikon të krijojë të gjitha llojet e problemeve nëse humbet ndaj Joe Biden »

Trump edhe loje edhe fushatë me Kosovën!

David L. Phillips, drejtori i Programit për Ndërtimin e Paqes dhe të Drejtat e Njeriut në Institutin për Studimin e të Drejtave të Njeriut në Universitetin Columbia në New York, ka thënë se shqiptaro-amerikanët kanë nevojë për një administratë në Uashington që i mbështet ata.

« Si senator, Joe Biden ishte një zë i shquar në Kongres duke qëndruar në këmbë ndaj agresionit të Millosheviçit. Ai mbrojti interesat e Kosovës kur fokusi i botës ishte diku tjetër: Joe Biden prezantoi rezolutën e vitit 1999 që autorizoi Presidentin Clinton « për të kryer operacione ajrore ushtarake dhe sulme raketore kundër Republikës Federale të Jugosllavisë (Serbi dhe Mal i Zi.) » Ai mobilizoi mbështetjen për fushatën ajrore të NATO-s dhe për përgjigjen humanitare ndaj spastrimit masiv etnik të Millosheviçit ndaj kosovarëve derisa u zhvillua fushata.

Joe Biden mbështeti – dhe e ka mbrojtur me vendosmëri – pavarësinë e Republikës së Kosovës, e cila është e pakthyeshme dhe në përputhje me të drejtën ndërkombëtare. Joe Biden ka kërkuar drejtësi për krimet e luftës, duke përfshirë një llogari të plotë për personat e zhdukur dhe në mënyrë të përsëritur i bëri presion Presidentit Vuçiq për përparim në çështjen e vrasjes së vëllezërve Bytyqi. Ai gjithashtu u ka bërë presion vazhdimisht udhëheqësve politikë të rajonit mbi nevojën për të luftuar korrupsionin.

Joe Biden ka mbajtur interes të nivelit të lartë të SHBA në Kosovë, duke e vizituar dy herë, një herë si nënpresident në 2016, së bashku me gruan e tij dhe anëtarët e tjerë të familjes. Ai inauguroi rrugën në Kosovë, me emrin e djalit të tij të ndjerë “Beau Biden”, i cili shërbeu si këshilltar ligjor në Kosovë.

« Miku i madh i Kosovës Eliot Engel dyshon se Trump është bashkëpunëtor i Rusisë.. » ka shkruar analistja amerikane Susdan B.Glasser.

Une mendoj se Trump do t’i humb zgjedhjet jo vetem per shkak arrogances se tij dhe ekipit te tij, sidmos te Grenellit me raportet e afreta me Vucicin dhe Sebrinë por edhe per shkak se ne fushata pro Trump u radhiten kreret e shtetit serb madhe edhe kriminlet serbe sikur Sheshel si dhe cetniket e Cikakoges!

Sa per Trianen dhe Prishtinen apo edhe shipatret e Amerikes (jo te githe) edhe sivjet per te dyten heree u ngulen, te cilket nevitin 2916 ishin kunder Trump, kurse sivjet ishin Trump dhe en dy rastte deshtuan. Kjo nenkupton se sa shqiptaret njohin politike dhe diploamcine e strategjise ndekrombëatre, kesaj radhe ne SHBA, perfshire ketu voten e popullit amarikan.   

Jo vetëm kaq, humbja e Trump dhe Grnellit (te cilet pretenduan me Vucic dhe Thacin ta ndajne Kosovën) ne keto zgjedhje mund te kuptohet edhe si bumernag ndaj invlvimit te tyre te eksagjeruar ne Kosovë, te cilet kompremtuan edhe shtetin demokartik amerikan. E tham kete sepse sigurisht demokaracia amerikane nuk i ka mesuar ata te vjedhin votene e popullit ne Kosovë (me rastin errezimit te Qevrise Kurti) dhe t’ja japin qeverine, pushtetin krimineleve qe i prijnë e korrupcionit dhe krimit te organizuar ne rajon, dukuri keto qe stagnuan ingerimet ne insitancat evropiane dhe nderkombëtare, Ndryshe Kusova sot do te ishte anete e Interpoliit, UNESACO-s apo ne BE dhe OKB!

Kongresisti amerikan dhe miku i madh i shqiptarëve, Eliot Engel, i ka reaguar presidentit të SHBA’së, Donald Trump, pasi ky i fundit në një tubim parazgjedhor ka thënë se me marrëveshjen e nënshkruar në Washington i ka dhënë fund një lufte 400 vjeçare mes Kosovës dhe Serbisë.

Madje, Trump gati ne cdo tubim permendi Kosoven i cili thote edhe 20 minuta e here 5 minuta « takime mes kryeministrit kosovar e atij serbe duke u perqafuar e duke u puthuar « vendosa paqen » ?!

Por, ish-kongresisti shqiptar Eliot Engel ju eshte peregjigjur Bidenit i cili po ben fushate me Kosoven, due i thene se « Clintoni dhe NATO-ja i kanë dhënë fund luftës në Kosovë dhe jo ti !.. »

Prandaj, pas kater vitesh, meqe sheshel dhe shume kriminele serbe po e perkrahin shume Tramp, unë, sidomos ne shqiptaret pamavresisht se e duam Ameriken, por nuk jemi te obliguar as ta perkrahim e as tja japim voten atij dhe u pa marifeti i Trumpit per Kosovne dhe rreth saj ! Prandaj sot 48 ore para zgjedhjeve në SHBA, pas kater vitesh 48 ore para zgjedhjeve ne SHBA po them se « Presidenti i ardhshëm i Amerikes e ka emrin Joe Biden!.. ».

Pra, Urime Amerike, Urime shqiptare!

 

P.S.

Sigurisht ju kujtohet titull « Presidenti i ardhshëm i Amerikes e ka emrin Donald Trump!.. » koment ky i imi parashikues botuar ne mediat shqiptare (më 2 nëntor para katër vitesh 2016) kupto 48 ore para zgjedhjeve ne SHBA. Dhe ashtu siq shkrova, ashtu edhe më doli, dmth ja « kam qelluar »!

Derniers articles

Blinken uron Kosovën për 16-vjetorin e pavarësisë

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka uruar qytetarët e Kosovës për 16-vjetorin e pavarësisë, duke vlerësuar “partneritetin tonë të qëndrueshëm”. Sipas tij, partneriteti mes...

Ky eshte krimineli serb (miku i Vucicit) i kerkuar nga Interpol per sulmin terrorist ne Kosove (Foto)

Lion, 22 shkurt -Organizata Ndërkombëtare e Policisë (Interpol) ka lëshuar një urdhër arresti për nje serb ekstremist qe deri dje idhte politikan ne Kosove...

Gazeta zvicerane demanton Vucicin ne KS te OKB-se. NZZ: Numri i serbeve po zvogelohet jo vetem ne Kosove, por edhe ne Serbi!

Berne, 22 shkurt -Ka gjithnjë e më pak serbë që jetojnë në Kosovë - dhe në Serbi gjithashtu (In Kosovo leben immer weniger Serben...

Jehona e protestes se djeshme e opozites shqiptare dhe e fjalimit te liderit Sali Berisha ne mediat amerikane dhe botërore

Bernë, 21 shkrut -Jehona e protestes se djeshme e opozites shqiptare dhe e fjalimit te liderit Sali Berisha ne mediat amerikane dhe botërore. Gazeta...

Prof. Dr. Shefqet Krasniqi po «financon» (po ushqen me bukë) gazetarët dhe analistët. Mediat shqiptare: Imami që mund të behet president

Prishtinë, 21 shkurt -Imam Krasniqi autxor i dhjetar librfave shekncore dhe krah i luftes (UCK) po te themelonte parti te veten sot do t’i...