16 C
Berne
dimanche 1/10/2023

Presidenti i Zvicres Cassis në Pragë në takimin e parë të « Komunitetit Politik Evropian »

Presidenti Federal Cassis flet në takimin e « Komunitetit Politik Evropian » me presidentin francez Emmanuel Macron

Pragë, 6 tetor -Presidenti federal Ignazio Cassis përfaqësoi Zvicrën të enjten në takimin e parë të « Komunitetit Politik Evropian ». Qëllimi i këtij formati të ri është të lidhë shtetet brenda dhe jashtë BE-së për të promovuar dialogun politik dhe bashkëpunimin në Evropë. Zvicra e sheh këtë si një mundësi për të forcuar shkëmbimet mes partnerëve evropianë, shkruan nga Praga gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch, referuar DFAE dhe kabinetit te presidentit hlevetik.

“Në kohët kur i gjithë kontinenti po përballet me sfida të mëdha, ky format i ri është një mundësi e mirëpritur për shkëmbime të drejtpërdrejta dhe joformale me vendet e tjera evropiane”, tha Presidenti Federal Cassis në samitin në Pragë. “Zvicra ka treguar këtë vit, për shembull duke pritur Konferencën e Rimëkëmbjes së Ukrainës, se po ndihmon në promovimin e paqes, stabilitetit dhe demokracisë në Evropë”.

Platforma e dialogut për Evropën

Presidenti Federal e vlerësoi takimin si një mundësi për dialog dhe bashkëpunim në Evropë. Dialogu është veçanërisht i rëndësishëm në një kohë kur ka konflikte ushtarake midis vendeve evropiane. Si një partner aktiv, i besueshëm dhe solidar në Evropë, Zvicra është e interesuar të shoqërojë zhvillimin e ardhshëm të Komunitetit Politik Evropian.

Presidenti francez Emmanuel Macron hodhi idenë e një Komuniteti Politik Evropian, duke bashkuar shtetet brenda dhe jashtë BE-së.

Këshilli Evropian i kryesuar nga Charles Michel dhe Presidenca Çeke e Këshillit të BE-së morën këto konsiderata. Me takimin në Pragë, planet morën formë për herë të parë. Fokusi i shkëmbimit informal ishte siguria dhe stabiliteti në Evropë, por edhe energjia, klima dhe situata ekonomike në kontinent, veçanërisht nën ndikimin e luftës në Ukrainë. Presidenti federal Kasis, së bashku me kryeministrin grek Kyriakos Mitsotakis, kryesuan gjithashtu një tryezë të rrumbullakët mbi « Energjia, klima dhe ekonomia » gjatë samitit.

Në këtë takim të parë në Pragë, BE-ja dhe vendet anëtare të saj si dhe 17 shtete që nuk i përkasin BE-së u bashkuan. Në të ardhmen, një takim i tillë do të zhvillohet një ose dy herë në vit, me një vend të BE-së dhe një vend jashtë BE-së që do të organizojnë samitin në mënyrë alternative. Presidenti Federal shfrytëzoi rastin për të shkëmbyer mendime dypalëshe me homologët e tij në skajet e samitit. Ai zhvilloi bisedime të gjata me Presidentin e Francës, kryeministrat e Italisë dhe Spanjës dhe kryeministrat e Belgjikës dhe Portugalisë.

Derniers articles

Nese nuk na besoni neve…Atëherë lexoni dhe besoni mediave boterore. Ja se çfarë shkruan gazeta gjermane per Edi Ramen..

Berne, 1 tetor /Frankfurter Allgemeiner Zeitung: Edi Rama është padyshim kryeministri më i mirë që ka pasë Serbia që prej kohës së Nikolla Pashiq! FAZ:...

Mediat zvicerane: Vazhdon terrori nga manastiret serbe, dje ne Kosovë, sot ne Serbi…Një krijesë misterioze me hiram të zi në një manastir, që...

Berne, 1 tetor -Nje video  me rrjete sociale ka tmerrusr qytetaret ne Serbi, ku verejet nje krijese misterioze po shkaktob frikë dhe terror në Serbi,...

Kisha te Manastiri serbe ne Banjska dikur ishte xhami. Ja cili hoxhë shërbente aty!

Banjska në Zveçan, aty ku krimi serb vrau një polic kosovar e tentoi të destabilizonte veriun, paska qenë dikur një fshat tipik shqiptar, e...

Mergimtaret ne Zvicer bënë homazhe për nder të heroit te sovranitetit, policit Afrim Bunjakut

Berne 30 shtator -Dje dhe sot edhe ne Zvicer gati ne gjitha kantonet dhe qendrat  ku veprojne institucionet e Republikes se Kosoves mergimtaret tane...

Ne diten e stome 30 shtator 1912 nisi mobilizimi për luftën e parë ballkanike. Serbia kishte okupuar tokat shqiptare, Kosoven dhe Maqedonine

Luftërat Ballkanike janë emri i dy luftërave ndërmjet shteteve ballkanike në vitet 1912 dhe 1913. Luftërat u motivuan nga dëshira e shteteve ballkanike për...