13 C
Berne
dimanche 23/06/2024

Mediat e konfirmojnë se presidenti Raisi, ministri Hossein…kanë vdekur gjatë rrëzimit të helikopterit në Iran

Presidenti Ebrahim Raisi, ministri i Jashtëm Hossein Amir-Abdollahian dhe disa zyrtarë të tjerë konfirmohet se janë vrarë gjatë rrëzimit të helikopterit të së dielës në veri-perëndim të Iranit. Kështu thotë TV shtetëror iranian, raporton BBC. Helikopteri është “djegur plotësisht” në përplasje, duke cituar një zyrtar iranian.

“Helikopteri i Presidentit Raisi u dogj plotësisht në përplasje… për fat të keq, të gjithë pasagjerët dyshohet se kanë vdekur”, tha zyrtari. Raisi, 63 vjeç, u zgjodh president në vitin 2021 dhe që kur mori detyrën ka urdhëruar një shtrëngim të ligjeve të moralit, ka mbikëqyrur një goditje të përgjakshme të protestave antiqeveritare dhe ka shtyrë fort në bisedimet bërthamore me fuqitë botërore.

Shkaku i rrëzimit të helikopterit nuk dihet ende, por Irani ka një rekord të dobët të sigurisë së transportit ajror. Ky është të paktën pjesërisht rezultat i dekadave të sanksioneve të SHBA-së, të cilat kanë dobësuar rëndë flotën e saj ajrore. Presidenti Raisi ishte në bordin e një helikopteri Bell 212, thanë agjencitë shtetërore të lajmeve.

Kujtojmë se ministrat e mëparshëm të mbrojtjes dhe transportit, si dhe komandantët e Forcave të Armatosura Tokësore dhe Ajrore të Iranit, kanë vdekur për shkak të përplasjeve të avionëve ose helikopterëve.

Kur reformatorët udhëhoqën qeverinë e Iranit, ata synuan të modernizonin flotën e avionëve të vendit duke negociuar një marrëveshje me Perëndimin që do të shihte heqjen e sanksioneve në këmbim të kufizimit të aktiviteteve të ndjeshme bërthamore të Iranit dhe lejimit të inspektorëve ndërkombëtarë. Megjithatë, këto përpjekje ngeci kur Presidenti Donald Trump u tërhoq nga marrëveshja dhe rivendosi sanksionet.

Derniers articles