0.5 C
Berne
samedi 10/12/2022

Presidenti amerikan Biden takohet me homolgun e tij zviceran Parmelin. Ja për cfarë biseduan…

Gjenevë, 15 qershor (Nefail Maliqi) -Para mediave, Ignazio Cassis pas takimit të tij me Joe Biden dhe presidentin e Konfederatës Guy Parmelin tregoi se toni kishte qenë « shumë i ngrohtë ». Trajnimi profesional, aeroplanët luftarakë dhe padyshim samiti i së martës me Vladimir Putin u diskutuan, njofton gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch

Ndikimi i samitit midis kreut të shtetit amerikan dhe homologut të tij rus Vladimir Poutine « është i rëndësishëm jo vetëm për Zvicrën, por për të gjithë botën, » u tha Guy Parmelin gazetarëve.

Ai shpresonte për një dialog « konstruktiv » midis dy fuqive në mënyrë që sfidat aktuale, në mes të një pandemie, të mund të merren nga bashkësia ndërkombëtare. Ai gjithashtu njoftoi gatishmërinë e Bernit dhe Uashingtonit për t’u përpjekur të rishikojnë një marrëveshje mbi formimin profesional deri në fund të vitit.

« Ky takim nënvizon rolin e Zvicrës në nivelin ndërkombëtar si një platformë shkëmbimi për Shtetet », nga ana e tij nënvizoi Ministri i Punëve të Jashtme dhe Nënkryetari i Konfederatës Ignazio Cassis.

Krahas rolit të Gjenevës ndërkombëtare për t’u zhvilluar për t’u bërë një qendër e qeverisjes dixhitale, diskutimi u përqendrua kryesisht në zyra të mira, dhe veçanërisht në rolin e saj si ndërmjetës midis Shteteve të Bashkuara dhe Iranit, tha Ignazio Cassis. « Shtetet e Bashkuara edhe një herë na falënderuan për këtë rol, » tha ai.

Presidenti i Konfederatës ka njoftuar gjithashtu vullnetin e Bernit dhe Uashingtonit për t’u përpjekur të rishikojnë një marrëveshje mbi formimin profesional deri në fund të vitit.

Zvicra e gatshme për të lehtësuar shkëmbimin e të arrestuarve

Një pyetje tjetër ekonomike, Guy Parmelin kujtoi bisedimet eksploruese për një marrëveshje tregtare. « Ne do të shohim në disa javë ose muajt e ardhshëm » nëse këto mund të ecin përpara, tha ai. Inovacioni ka qenë gjithashtu në qendër të dhuratës zvicerane për presidentin amerikan, një « objekt i teknologjisë së lartë që punon me energji diellore ».

Disa muaj më parë, Joe Biden bëri bujë duke e quajtur Zvicrën një « parajsë taksash ». Të dy vendet duket se janë fiksuar në këtë aspekt. « Fjalët e parajsës janë thënë, por jo taksë, » tha Guy Parmelin, duke theksuar se vendi i tij nuk konsiderohet më një « parajsë taksash » në skenën ndërkombëtare.

Joe Biden kujtoi disponueshmërinë e dy avionëve luftarakë amerikanë në garën zvicerane për të blerë avionë të rinj ushtarakë.

Kreu i shtetit amerikan gjithashtu falënderoi Zvicrën përsëri për përfaqësimin e saj të interesave amerikane në Iran. Sipas këshilltarit federal Ignazio Cassis, kanali humanitar i nisur nga Berni për të lehtësuar shpërndarjen e ilaçeve në këtë vend, megjithë sanksionet, « nuk po përdoret sa duhet ». Biden ka premtuar të « mbështesë më tej » këtë pajisje.

Presidentët e SHBA dhe Rusisë pritet të diskutojnë një shkëmbim të mundshëm të të burgosurve në samitin e tyre të Mërkurën. Ndërsa Zvicra përfaqëson gjithashtu interesat ruse në Gjeorgji, Bern është « gjithmonë i gatshëm të sigurojë ndihmë për një shkëmbim të të arrestuarve », veçanërisht për vendet për të cilat garanton një mandat të mbrojtjes së pushtetit, vuri në dukje Ignazio Cassis.

Gjeneva dhe Zvicra patën sukses dje në kapitullin e parë të këtij samiti të shumëpritur midis presidentëve rusë dhe amerikanë. Një takim i cili do të zhvillohet këtë pasdite dhe i cili duhet të zgjasë nga katër deri në pesë orë. Sapo grupi mbresëlënës i automjeteve u largua nga pista, Presidenti i Konfederatës Guy Parmelin dhe kolegu i tij Ignazio Cassis ishin në gjendje të flisnin me banorin e Shtëpisë së Bardhë.

Joe Biden u dha atyre një gjysmë ore të shkurtër. Delegacionet e të dy vendeve folën në veçanti për ndryshimin e klimës dhe zyrat e mira që Zvicra sjell në marrëdhëniet midis Iranit dhe Shteteve të Bashkuara.

Të mërkurën, konflikti në Nago-Karabak do t ejete tem debati mes rusëve nga Zvicrës

Derniers articles

Policia belge arreston për korrupsion nënpresidentja e Parlamentit Europian, grekja Eva Kaili

Bruksel 9 dhjetor  -Eurodeputetja greke Eva Kaili u arrestua sot nga policia belge sr bashku me katër persona të tjerë, si pjesë e një...

‘E kujt është Gazeta Express dhe Televizioni T7?’

Shkruan: Ali Sh. Mehmeti “Muajve të fundit është përfolur se Gazeta Express dhe Televizioni T7 janë shitur dhe se Berat Buzhala nuk do të jetë...

NATO, Stoltenberg paralajmëron për rrezikun e përhapjes së konfliktit

Bruksel, 9 dhjjtor -Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg shprehu shqetësimin se luftimet në Ukrainë mund të dalin jashtë kontrollit dhe të shndërrohen...

Zvicra në Katar, një angazhim brenda dhe jashtë fushës

Që nga viti 1950, Dita Ndërkombëtare e të Drejtave të Njeriut festohet më 10 dhjetor. Dhe për shkak se Zvicra është e përkushtuar për...

Bernë, Këshilli Federal prezanton draft raportin për gjendjen aktuale të marrëdhënieve ndërmjet Zvicrës dhe BE

Bernë, 9 dhejtor -Në mbledhjen e 9 dhjetorit, Këshilli Federal shqyrtoi draft-raportin “Gjendja aktuale e marrëdhënieve ndërmjet Zvicrës dhe BE-së”. Në këtë raport (Le...