6.7 C
Berne
mardi 21/03/2023

Shkon Guy Parmelin, president i ri i Zvicrës zgjedhet Ignazio Cassis

Bernë, 9 dhjetor (Nefail Maliqi)  -Shkon Guy Parmelin, president i ri i Zvicres vjen Ignazio Cassis nga Ticino, i cili ne janar të vitin 2022 ificialisht do ta gjendet ne kry te shtetit helvetik.

Gjashtedhjetë vjeqari nga Ticino Ignazio Cassis (PLR) do të kryesojë Konfederatën për herë të parë në vitin 2022. Asambleja Federale e zgjodhi atë me një rezultatvotash prej 156 pro, ndersa Alain Berset do të jetë zëvendëspresident, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch.

“Primus inter pares” nga 1 janari, Ignazio Cassis synon të vendosë Zvicrën dhe jo botën në qendër të mandatit të tij. Në mes të valës së pestë të pandemisë, vendi polarizohet gjithnjë e më shumë.

Gazetari nderkombëtar Nefail Maliqi ka urura dhe falenderuar presidentin e ri për kontribujtin e Zvicres ne Kosovë dxhe Shqiperi

Tragjedia nga Termeti i fundit qe kihste goditur Shqiperine ka mobilizuar jo vetem vendoret dhe shqiptaret ne ballkan e diaspore, por edhe vendet evopiane. Keshtu Zvicra pa zhurme e para u gjend ne ndihme ne vendin e ngjarjes në Durres ku ishte epiqendra e termetit, duke shkaktuar deme te medha ne njerez dhe materiale (31 viktima dhe rreth 700 te lenduar) kishte raportuar redaktori i gazetes zvicerane en shqip Le Canton27.ch

Per kete solidarizim dhe ndihmen e Zvicres ndaj popullit shqiptare gazetari ynë Nefail Maliqi ne Pallatin Federal ne Berne ka Falenderuar Ministrinë e Punëve te Jashtme te Konfederates Helvetike.

Ne letren falenderuese derguar shefit te diplomacise zvicerane Ignazio Cassis gazetari yne Maliqi ne Gjeneve ka falenderuar popullin dhe qeverine zvicerane për angazhimin dhe ndihmesen ofruar popullit shqiptare ne tragjedine e fundit ne Shqiperi pas goditjes se termetit.

“Falemnderit, Danke, Merci la Suisse avec grande coeur pour l’Albanie!..” me keto fjalë ka nisur letren gazetari Nefail Maliqi ne Gjenevë drejtuar ministrit te jashtem zviceran Ignazio Cassis (Département fédéral des affaires étrangères-DFAE) në Bernë.

Me pastaj ne kete leter thuhet se “Miku i mire shifet ne dite te veshtira, thëne kjo ndershiptaret qe perdoret edhe tek zviceranet, aktualisht po deshmon jo vetem humanizmin por edhe forcimin e miqesisë zvicerano-shqiptare. ..”

Lidhur me dialogun e Brukselit mes Kosoves dhe Serbsë si dhe shkëmbimit të territoreve, MPJ e Zvicrës duke perkrahurf vazhdimin e dilaogut mes pales serbe dhe kosovasre është shprehur kundërideje se shjkimbit te terriotreve, të cilën e konsideron të rrezikshme për rajonin.

“Zvicra shpreson që dialogu i bllokuar midis Beogradit dhe Prishtinës së shpejti mund të rifillohet nën kujdesin e BE (EEAS).

kundër idesë së shkëmbit të territoreve në intervistën e ishte shprehur edhe vet shefi i diplomacisë zvicerane, Ignazio Cassis ne bisede me gazetari nderkombëtar ne Gjenevë Nefail Maliqi, redaktori i gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Zvicra konsideron se një ndryshim eventual të kufijve midis Kosovës dhe Serbisë do të rrezikonte stabilitetin e brishtë në Ballkanin Perëndimor.

“(La Suisse considère qu’une modification des frontières entre le Kosovo et la Serbie compromettrait la fragile stabilité dans les Balkans Occidentaux…)”, thuhet në fund te deklaratës së MPJ të Zvicrës dërguar redaksise se gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Derniers articles

Sali Berisha në ATV: Arsytimi i Vuçiqit pse nuk e firmosi marrëveshjen nuk është i sinqertë, ja çfarë po fshehë ai

Kryetari i PD-së, Sali Berisha, në emisionin “A23” në ATV, tha se arsyetimi i presidentit serb, Aleksander Vuçiq për të mos e firmosur marrëveshjen...

Shefi OKB-se mbeshtet marreveshjen e Ohrit mes dy shteteve fqinje Kosoves dhe Serbise

Berne, 20 mars -Sekretari i Përgjithshëm mirëpret njoftimin e fundit nga Bashkimi Evropian për një marrëveshje nga palët për zbatimin e Marrëveshjes për rrugën...

Nga Brukseli ne Ohër, Zotimi gojor ka peshe!..

Shkruan: Muhamet MAVRAJ Zotimi gojor ka peshe, por eshte dicka tjeter nga nenshkrimi i dokumenteve. Dialogu, bisedimet, takimet jane me te mira sesa izolimet ose konfliktet...

Përfunduan diskutimet maratonike në Ohër mes Kurtit dhe Vucicit nën patronazhin e BE-së. Arrihet marreveshje, por presidenti serb refuzoi te nenshkruaj

Oher, 18 mars -Rundi i bisedimeve maratonike mes liderëve të Kosovës dhe Serbisë pas 12 oresh ka përfunduar. Mesohet se ka një dakordim mes...

Le Conseil fédéral adopte le rapport sur l’exercice du droit de vote depuis l’étranger

Berne, 17 mars Lors de sa séance du 17 mars 2023, le Conseil fédéral a adopté un rapport sur l’exercice du droit de vote...