15.9 C
Berne
samedi 30/09/2023

Deputetja zvicerane nga Gjeneva Ana Roch Shpallet “Qytetare Nderi” e Drenices

Gjenevë, 26 nentor -Javën që shkoi MCG zgjodhi Ana Roch për qytetare nderi të Kosovës, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Titulli shpërblen angazhimin e saj ndaj një shoqate që mbështet gratë që kanë pësuar dhunë seksuale. E zgjedhur në Këshillin e Madh dhe në Këshillin Bashkiak të Vernier, Ana Roch kombinon gjithashtu angazhimet shoqëruese.

Ana Roch, anëtare e Lëvizjes Qytetare të Gjenevës (MCG), është shpallur qytetare nderi e qytetit të Drenasit, në Kosovë. Shpërblimi, që vjen nga një qytet 1200 km larg Gjenevës, është befasues. Megjithatë, angazhimi i tij për qytetin e vogël në rrafshnaltën e Kosovës nuk është diçka e re.

Ana Roch, e lindur në 1973 në Gjenevë, është një politikane e Gjenevës, anëtare e Lëvizjes Qytetare të Gjenevës (MCG). Ajo është presidente e MCG nga viti 2016 deri në 2019 dhe anëtare e Këshillit të Madh që nga maji 2018.

Deputetja zvicarane nga Gjeneva Ana Roch shpallet qytetare nderi e Kosovës. Mirënjohje nga Drencia. Deputetja Roch në dhjetorin e vitit 2017 kishte bere homazhe tek varri i arkitektit te pamvaresise, presideneti histroik Ibrahim Rugova Ajo ne Teitter kishte shkruar: Ibrahim Rugova, president historik. E nderuar nga një vizitë në shtëpinë e saj. Faleminderit familjes së tij për këtë privilegj.

Për kete mirnjohje nga Kosova per deputeten nga Gjeneva kane shkruar edhe mediat zvicerane. Ouvrir la photo

 

Derniers articles

Ne diten e stome 30 shtator 1912 nisi mobilizimi për luftën e parë ballkanike. Serbia kishte okupuar tokat shqiptare, Kosoven dhe Maqedonine

Luftërat Ballkanike janë emri i dy luftërave ndërmjet shteteve ballkanike në vitet 1912 dhe 1913. Luftërat u motivuan nga dëshira e shteteve ballkanike për...

Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit: Largo trupat nga brezi kufitar me Kosoven!

Shkruan Edit HARXHI, diplomate Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit të largojë trupat dhe armatimet e rënda nga...

Europol mbeshtet BE per nje hetim mbi sulmin e terroristeve serbe ne Kosove

Berne, 29 shtator -Deshtimi i invasioni te Serbise ne Kosove permes nje grupi terroristesh te dielen e kaluar ka shqetesuar mbare komunitetin nderkombetar, perfshire...

Zyrtare nga Haga: Kontribuesi me i madh i gjykates speciales SHBA-te dhe Zvicra. Rusia dhe Serbia nuk japin asnje cent. Kosova ja cfare po...

Per te funksionuar normal Gjykata soeciale per krime ne Kosove padyshim nevoitet nhe buxhet te majme, kuptohet nga komuniteti nderkombetar. Po cilat vende jane...

Berne, Mbrojtja ajrore e blinduar me nje kupolë hekuri mbi Zvicer

Berne, 28 shtator -Raporti ushtarak zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast sulmi. Një dokument i ushtrisë zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast të...