20.9 C
Berne
mardi 26/09/2023

Politikani zviceran me plis të bardhë kërkon votën e shqiptarëve në Gjenevë

Veprimtari Sali Bislimi, i cili jeton në Zvicër, ka bërë thirrje që në zgjedhjet e balotazhit, ne raundin e dyte që do të mbahen këtë të diel (28 mars) në Gjenevë, shqiptarët të votojnë për politikanin zviceran, Pierre Maudet, që është pjesë e listës “Liberté et justice sociale”, shkruan gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Bislimi ka takuar sot Pierre Maudet dhe ka postuar një fotografi me të, ku ai mban në kokë plisin e bardhë.

 

Postimi i plotë i tij:

Miqe të mi,
Bashkëatdhetarë të dashur në Kantonin e Gjenevës!
Jemi në javen finale të punës për të mbeshtetur mikun tonë z, Pierre Maudet, që në votimet e së dielës që vjen të del triomfues si ministër në qeveri.
Pierre-in e kemi me plisin e bardhë, plisi që bartë historinë tonë, vuajtjet tona, përpjekjet tona me zemra të bardha për liri shtetformim dhe integrim.
Me miqë mbahet shtëpia, ndërtohet diplomacia dhe harmonia jonë me të tjerët.
Mos harroni mos neglizhoni t’i japim mbeshtetjen vëllazërore mikut tonë të çmuar Pierre, emër që simbolizon Gurin.
Gurë gurë bëjmë Kalanë me Pierre-in bashkë.
Jetësisht respekt dhe ju jam shumë mirënjohes!!!

Derniers articles

La Suisse est solidaire avec le Kosovo. Berne condamne l’assassinat du policier albanais par des gangs serbes. Elle exige la punition des auteurs de...

Berne, 25 septembre -Les criminels et les terroriste serb, des hommes armés retranchés dans un eglise (monastère) un policier tué: Un policier a été...

Zvicra solidarizohet me Kosoven. Berna denon vrasjen e policit shqiptar nga bandat serbe. Kerkon ndeshkimin e autoreve te ketij krimi

Bernë, 25 shtator -Vrasja e policit shqiptar, Afrim Bunjaku, nga Kosova në veri, nga bandat kriminale dhe terroristët serb po flitet nga mbarë komuniteti...

“Gjyshja lutej para një stalle”- Imzot Arjan Dodaj fjalim përpara Papa Françeskut

Rome, 25 shtator -Share Button Gazeta Blic Imzot Arjan Dodaj, Arqipeshkv të Kryedioqezës së Tiranë-Durrësit ka mbajtur një fjalim në Marsejë përpara Papa Françeskut.Papa...

FIFA dhe OKB (UNODC) rinovojnë Memorandumin e Mirëkuptimit për të larguar krimin nga futbolli

Presidenti i FIFA-s, Gianni Infantino dhe drejtori ekzekutiv i UNODC-së, Ghada Waly vazhdojnë marrëveshjen. Të dy organet përsërisin vendosmërinë për të luftuar korrupsionin dhe...

Deputeti nga Gjeneva, Leonard Ferati per policin e vrare: Sot dite zie per «leutrimin» shqiptar Afrim Bunjakun, per dite te bardha per Kosoven!

Deputeti i kantonit te Gjeneves Leonard Ferati ne protesten e fundit para OKB-se ne Gjeneve Gjeneve, 25 shtator -Se shqiptaret jane shembull suksesi dhe integrimi...