15.9 C
Berne
samedi 30/09/2023

Politikani zviceran: Lidershipi i BE-së duhet të kerkojne nga Serbia ta njohë Kosovën, para se të bëjne politika qetësuese

Bernë, 4 dhejtor -Ish-Sekretari i Shtetit të Zvicrës për Politikë të Jashtme, Michael Ambuhl, ne një bisedë për mediumin zvicren Der Bund, ka kërkuar nga lidershipi i Bashkimit Evropian që në vend të, siç e ka quajtur ai, politikave qetësuese, të kërkojë nga Serbia që ta njohë Kosovën, trasnmeton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

sipas z.Ambuhl “Në vend të një politike të vazhdueshme qetësimi, lidershipi i BE-së më në fund duhet të kërkojë që Serbia të njohë pavarësinë e Kosovës. Por për ta bërë këtë, ajo së pari duhet të krijojë një doktrinë të brendshme të unitetit të BE-së dhe të sigurojë që të 27 shtetet e BE-së të pranojnë pavarësinë” 

Ish-diplomati zviceran ka komentuar edhe vendimin e Zvicrës që ushtarët ‘Swisscoy’ të ktheheshin nga Kosova në vendin e tyre dhe të përfundonin misionin. Ai një gjë të tillë e ka quajtur si vendim të gabuar.

Ambuhl thotë se prezenca ushtarake e Zvicrës vlerësohet nga pala kosovare dhe ajo serbe.

“Si kosovarët ashtu edhe serbët vlerësojnë ushtarët tanë dhe Zvicrën si një vend që qëndron për rregulla të drejta dhe sundim të ligjit”, ka deklaruar ndër të tjera ai.

Derniers articles

Ne diten e stome 30 shtator 1912 nisi mobilizimi për luftën e parë ballkanike. Serbia kishte okupuar tokat shqiptare, Kosoven dhe Maqedonine

Luftërat Ballkanike janë emri i dy luftërave ndërmjet shteteve ballkanike në vitet 1912 dhe 1913. Luftërat u motivuan nga dëshira e shteteve ballkanike për...

Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit: Largo trupat nga brezi kufitar me Kosoven!

Shkruan Edit HARXHI, diplomate Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit të largojë trupat dhe armatimet e rënda nga...

Europol mbeshtet BE per nje hetim mbi sulmin e terroristeve serbe ne Kosove

Berne, 29 shtator -Deshtimi i invasioni te Serbise ne Kosove permes nje grupi terroristesh te dielen e kaluar ka shqetesuar mbare komunitetin nderkombetar, perfshire...

Zyrtare nga Haga: Kontribuesi me i madh i gjykates speciales SHBA-te dhe Zvicra. Rusia dhe Serbia nuk japin asnje cent. Kosova ja cfare po...

Per te funksionuar normal Gjykata soeciale per krime ne Kosove padyshim nevoitet nhe buxhet te majme, kuptohet nga komuniteti nderkombetar. Po cilat vende jane...

Berne, Mbrojtja ajrore e blinduar me nje kupolë hekuri mbi Zvicer

Berne, 28 shtator -Raporti ushtarak zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast sulmi. Një dokument i ushtrisë zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast të...