20.4 C
Berne
jeudi 13/06/2024

Policia zvicerane kerkon dy serbë, anetare te mafias Pink Panthers. Kerkohet burg dhe debim drejt Serbise

Lausanne, 1o gusht -Gjykata Penale e Lozanës kerkon burg dhe deportim ndaj dy serbeve le Lausanne të për grabitje, njofton gazeta zvicerane Le Canton27.ch duke ju tegeruar policise kantinale

Dy serbë të dyshuar për mbajtjen në një dyqan bizhuterish në Lozanë janë përshkruar si « jashtëzakonisht të rrezikshëm » nga prokurori. Avokatët janë totalisht kundër.

Aktakuza dhe deklaratat dhanë vizione të kundërta, të enjten, të dy serbëve të sjellë përpara Gjykatës Penale të qarkut të Lozanës. Të akuzuar se kanë marrë pjesë në grabitjen e Bizhuterie Bucherer, më 23 korrik 2019 në rrugën de Bourg, ata i përgjigjen veçanërisht grabitjes së kualifikuar dhe dyshohen se i përkasin rrjetit kriminal ballkanik të Pink Panthers.

Dy burra janë ende në arrati, mes tyre edhe “koka e mendimit”, e cila i drejtoi pistoletën një shitëseje. Në dy minuta, një plaçkë prej 400.000 frangash në ora dhe bizhuteri ishte zhdukur.

Supas gazetes zvicerane Le Canton27.ch gjate ketij viti jane shtuar krimet nga serber ne Zvicer, cka nuk kalon jave te mos arrestohet apo involvihet ne krime nje apo dy serbe. Nga kjo del, ne krahasim me numrin e komunitetit shqiptare (kater here me shume se ai serbe) del se serbet jane me te kriminalizuar ne Zvicer.

Derniers articles