4.2 C
Berne
lundi 27/03/2023

Policia zvicerane gjuan me revole pas hajduteve shqiptare. I plagos dy. Njeri ne rrezik jete!

Dy burra të plagosur pas të shtëna nga policia Glarus

Oficerët e policisë së kantonit Glarner qëlluan disa të shtëna në Näfels të shtunën në mbrëmje kur donin të arrestonin tre hajdutë të dyshuar në një makinë (Glarner Kantonspolizisten haben am Samstagabend in Näfels mehrere Schüsse abgegeben, als sie drei mutmassliche Einbrecher in einem Auto verhaften wollten) , njoftton gazeta zvicerane Le Canton27.ch. fuke ju referuar burimeve te policise kantonale.

Dy persona kanë mbetur të plagosur dhe njëri ndodhet në gjendje kritike për jetën.

Një shtëpi pushimi pranë Näfels GL u thye të shtunën në mbrëmje. Policia shkoi në vendngjarje dhe u detyrua të përdorte armët e zjarrit. Një person ka mbetur i plagosur rëndë dhe një tjetër në masë më të lehtë.

Të shtunën në mbrëmje, policia kantonale në Glarus u alarmua sepse iu raportua një vjedhje në një shtëpi pushimi në Oberseetal mbi Näfels. Dy patrulla më pas vendosën një bllokadë në rrugë, siç shkruan policia kantonale në deklaratën e së dielës mbrëma.

Automjeti i dyshuar më pas i është afruar postbllokut. Kur policët e kantonit takuan autorët e dyshuar, përdorën armë zjarri. Një 32-vjeçar dhe një 29-vjeçar kanë marrë plagë me armë zjarri. Ata dhe shoqëruesi i tyre 41-vjeçar, i cili ishte i padëmtuar, vozitën rreth një kilometër më tej dhe më pas patën një aksident jashtë Näfels.

32-vjeçari ka pësuar lëndime të rënda dhe është dërguar në një klinikë speciale nga REGA. Shëndeti i tij është kritik. I riu ndodhet në spital dhe po reagon. Në vazhdën e kërkimit u arrestua edhe personi i cili u arratis fillimisht, i cili mbeti i padëmtuar.

Të tre personat janë shtetas shqiptarë që nuk banojnë në Zvicër. Sipas njohurive të deritanishme, ata nuk kanë pasur armë me vete. Për hetimin e përdorimit të armëve të zjarrit nga policia, prokuroria publike dhe rinore e kantonit Glarus sollën policinë kantonale të Cyrihut, institutin e mjekësisë ligjore të Cyrihut dhe institutin për mjekësi ligjore të Universitetit të Cyrihut.

Derniers articles

Fabienne Fischer: Shqiptarët e kantonit të Gjenevës nuk janë vetëm shembull integrimi, por edhe ambasadorë të vendit të tyre

Këshilltarja e Shtetit znj. Fabienne Fischer në bisedë me kryeredaktoren e gazetës zvicerane në shqip Le Canton27.ch Intervistë me znj. Fabienne Fischer, këshilltare shtetërore, departament...

Deputeti zviceran Emmanuel Deonna: Kosovarët meritojnë më shumë njohje në Gjenevë dhe Zvicër

Deputeti zviceran Emmanuel Deonna në bisedë me kryeredaktorin e gazetës zvicerane-shqiptare Le Canton27.ch Emmanuel Deonna, deputet i Këshillit të Madh të Gjenevës, është një kandidat...

Fabienne Fischer: Les Albanais du canton de Genève ne sont pas seulement un exemple d’intégration, mais aussi des ambassadeurs de leur pays

Conseillère d’Etat Mme. Fabienne Fischer en conversation avec la rédacteur en chef du journal suisse en albanais Le Canton27.ch Interview avec Mme. Fabienne Fischer, Conseillère...

Le député suisse Emmanuel Deonna: Les Kosovars méritent plus de reconnaissance à Geneve et en Suisse

Le député suisse Emmanuel Deonna en conversation avec le rédacteur en chef du journal suisse albanais Le Canton27.ch Emmanuel Deonna, député au Grand Conseil genevois,...

Nga intervista ekskluzive me ambasadorin amerikan Christofer Hill / Ja cfare thoshte ai dikur për Serbinë, Kosovën dhe Luginen e Presheves dhe cfare sot.. 

Ambasadori amerikan Christofer Hill në bisedë me redaktorinm e gazetes zvicerane ne shqip Le canton27.ch   Bernë, 27 mars -Para 24 vitesh, pikrisht me 6 shkurt...