16.9 C
Berne
mercredi 25/05/2022

Policia zvicerane gjuan me revole pas hajduteve shqiptare. I plagos dy. Njeri ne rrezik jete!

Dy burra të plagosur pas të shtëna nga policia Glarus

Oficerët e policisë së kantonit Glarner qëlluan disa të shtëna në Näfels të shtunën në mbrëmje kur donin të arrestonin tre hajdutë të dyshuar në një makinë (Glarner Kantonspolizisten haben am Samstagabend in Näfels mehrere Schüsse abgegeben, als sie drei mutmassliche Einbrecher in einem Auto verhaften wollten) , njoftton gazeta zvicerane Le Canton27.ch. fuke ju referuar burimeve te policise kantonale.

Dy persona kanë mbetur të plagosur dhe njëri ndodhet në gjendje kritike për jetën.

Një shtëpi pushimi pranë Näfels GL u thye të shtunën në mbrëmje. Policia shkoi në vendngjarje dhe u detyrua të përdorte armët e zjarrit. Një person ka mbetur i plagosur rëndë dhe një tjetër në masë më të lehtë.

Të shtunën në mbrëmje, policia kantonale në Glarus u alarmua sepse iu raportua një vjedhje në një shtëpi pushimi në Oberseetal mbi Näfels. Dy patrulla më pas vendosën një bllokadë në rrugë, siç shkruan policia kantonale në deklaratën e së dielës mbrëma.

Automjeti i dyshuar më pas i është afruar postbllokut. Kur policët e kantonit takuan autorët e dyshuar, përdorën armë zjarri. Një 32-vjeçar dhe një 29-vjeçar kanë marrë plagë me armë zjarri. Ata dhe shoqëruesi i tyre 41-vjeçar, i cili ishte i padëmtuar, vozitën rreth një kilometër më tej dhe më pas patën një aksident jashtë Näfels.

32-vjeçari ka pësuar lëndime të rënda dhe është dërguar në një klinikë speciale nga REGA. Shëndeti i tij është kritik. I riu ndodhet në spital dhe po reagon. Në vazhdën e kërkimit u arrestua edhe personi i cili u arratis fillimisht, i cili mbeti i padëmtuar.

Të tre personat janë shtetas shqiptarë që nuk banojnë në Zvicër. Sipas njohurive të deritanishme, ata nuk kanë pasur armë me vete. Për hetimin e përdorimit të armëve të zjarrit nga policia, prokuroria publike dhe rinore e kantonit Glarus sollën policinë kantonale të Cyrihut, institutin e mjekësisë ligjore të Cyrihut dhe institutin për mjekësi ligjore të Universitetit të Cyrihut.

Derniers articles

Kryetari i Kiev-it, ukrainasi Klitschko me duar me gjak ne Davos: Falemnderit Kosove, falemnderit shqiptare! Pasi ju u cliruat nga Serbia edhe ne do...

Davos, 25 maj -Kampioni botëror i boksit, ukrainasi, Witalij Klitschko (41), kryetar i Kiev-it vjen me duar me gjak nga fronti i luftës në...

Jeta Statovci, e cila i tha sot JO Trustit, por që më 2020 kishte tërhequr 10 përqindëshin

Prishtinë, 25 maj -Deputetja e Vetëvendosjes, Jeta Statovci e cila sot i tha jo Trustit ka deklaruar si të hyra mbi 16 mijë euro. Si...

Samiti boteror ne Davos ben “tête-à-tête” dy kryeministrat shqiptar nga Kosova dhe Mali i zi dhe liderë tjere nga ballkani

Kryeministri shqiptar nga Kosova Albin Kurti  sot ne Samitin nderkombëtar Davos mori pjese ne panelin e debatit me temën “Dialogu i Diplomacisë për Ballkanin Perëndimor”...

Zëvendëspresidenti i Zvicrës, Alain Berset takoi kryeministrin kosovar Albin Kurtin ne Davos. Berna e gatshme te mbeshtes anetaresimin e Kosoves ne KE dhe...

Nga takimi i zevendes presidentit te Zvicres z.Alain Berset me patroni i Qeverise se Kosovës Albin Kurti ne Forumin Ekonomik Boteror (Foto Le Canton27.ch) Davos,...

Kryeministri Kurti sot ne diten e dyte ne Davos po vazhdon takimet me personalitete dhe biznesmen boteror

Davos, 23 maj (Nefail Maliqi) -Davos 2022 do të tuboj rreth 2,500 liderë boteror nga politika, biznesi, shoqëria civile dhe media të marrin pjesë...